لوگو امرداد
رییس بنیاد ایران‌شناسی شعبه چهارمحال و بختیاری:

نگاهبانی از زاگرس نیاز به کوشش ملی دارد

atashرییس بنیاد ایران‌شناسی شعبه چهارمحال و بختیاری گفت: «زاگرس میراث بزرگ بشری است و نابودی جنگل‌ها، گونه‌های حیوانی و گیاهی آن بر اثر آتش سوزی‌ها به نابودی حیات انسان می‌انجامد».
به گزارش خبرگزاری ایرنا، عباس قنبری عدیوی با اشاره به منابع مختلف و ارزشمند هر کشور در بخش های طبیعی، جغرافیایی، انسانی و غیرملموس، گفت: «زاگرس به عنوان نخستین خاستگاه و محل سکونت بشر با قدمت و پیشینه بالا در حوزه باستان‌شناسی و مطالعات ایرانشناسی مطرح است».
وی، با اشاره به اینکه گونه‌های گیاهی و جانوری موجود در زاگرس در شمار منابع ملی کشورند، افزود: «باید این ذخایر ارزشمند را در برابر آتش سوزی‌ها محافظت کنیم که این گنیجینه از بین نرود».
رییس بنیاد ایرانشناسی شعبه چهارمحال و بختیاری گفت: «اتفاقی که در روزهای اخیر رخ داده و جنگل‌های زاگرس را در برخی استان‌ها درگیر کرده است، همه در سطوح مختلف شامل نمایندگان مجلس، وزارت کشور، منابع طبیعی و جهادکشاورزی، میراث فرهنگی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های علوم زیستی و طبیعی باید به آن توجه و از این جنگل‌ها محافظت کنند».
قنبری عدیوی، با بیان اینکه پیوند مستقیم بین زیست مطلوب انسان، گیاه و جانوران وجود دارد، ادامه داد: «چرخه هر یک از این‌ها که بر هم بخورد، اکوسیستم زاگرس نابود می‌شود».
وی، با پافشاری بر دقت بیشتر در بخش ایرانشناسی، ادامه داد: «کسانی که در جنگل زندگی یا کار می‌کنند و یا مسافران و کوهنوردان باید مواظب باشند که در این مناطق آتش‌سوزی رخ ندهد از سوی دیگر تجهیزات اطفاء حریق نیز باید برای محافظت بیشتر و بهتر جنگل‌های زاگرس دیده شود».
رییس بنیاد ایرانشناسی شعبه چهارمحال و بختیاری با پافشاری بر اینکه همه باید به عنوان یک کوشش ملی به زاگرس توجه کنند، یادآور شد: «این امر می‌تواند به صورت دفاع از هویت و خاستگاه این فرهنگ، به صورت امدادگران برای حفظ و حراست از جنگل‌های زاگرس و یا کسانی که منابع مالی برای خرید تجهیزات و لوازم اطفا حریق اختصاص می‌دهند، باشد».
قنبری عدیوی گفت: «باید برای حفظ منابع ملی که در هویت ایرانشناسی از اهمیت بالایی برخوردار است، همه افراد تلاش کنند و احساس مسوولیت داشته باشند».
وی، با اشاره به اینکه هر استانی در بخش جغرافیای زیستی، مطالعه و اطلاعات جمع‌آوری می‌کند، افزود: «این اطلاعات در یک دانشنامه بزرگ گردآوری می‌شود، که خوشبختانه در چهارمحال و بختیاری نیز اطلاعات خوبی جمع‌آوری شده است و کار به کمک پژوهشگران و اساتید این حوزه همچنان ادامه دارد امیدواریم منابع میدانی و کتابخانه‌ای لازم برای این کار حفظ شوند».
رییس بنیاد ایرانشناسی شعبه چهارمحال و بختیاری با گفتن اینکه هم اینک مطالعات زاگرس در دستورکار و در حال انجام است، گفت: «همه افراد جامعه در این زمینه می‌توانند یاری‌گر بنیاد ایرانشناسی باشند و کمک کنند که این مطالعات و پدیده‌ها به خوبی شناخته و انجام شود تا از این طریق شاهد حفظ سریع‌تر این منبع ملی و جهانی و جلوگیری از نابودی آن باشیم».
در روزهای گذشته بخشی از جنگل‌های زاگرس در استان‌های کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر دچار آتش‌سوزی شدند.
بر پایه‌ی ارزیابی‌های نخستین، گفته می‌شود تاکنون افزون‌بر ۲۵۰ هکتار از جنگل‌های و مراتع در منطقه حفاظت‌شده خائیز طعمه آتش شده است.
گستره‌ی حفاظت‌شده خائیز با مساحتی بیش از ۳۳ هزار هکتار در سال ۱۳۷۷ به عنوان منطقه حفاظت‌شده ثبت شد. این گستره در فاصله ۱۵ کیلومتری بهبهان است و در بخش جغرافیایی استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد جای دارد. بخشی از جنگل‌های بلوط نیز در چهارمحال‌وبختیاری است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-05-02