تارنمای خبری امرداد

استاد محمدعلی کشاورز؛ بازیگر نامدار ایرانی درگذشت

استاد «محمدعلی کشاورز» هنرمند نام‌آور سینما، تیاتر و تلویزیون کشور امروز یک‌شنبه، ۲۵ خردادماه 1399 خورشیدی، در سن نودسالگی پس از تحمل دوره‌ای بیماری درگذشت.
محمدعلی کشاورز بازیگر مطرح و نسل اول تیاتر ایران و فعال در حوزه‌های دیگر نمایشی مانند سینما و تلویزیون در ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۰۹ در اصفهان زاده شد. این هنرمند که دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود، در سینما، تئاتر و تلویزیون بارها در نقش‌ها و ژانرهای گوناگون حضور داشته است.
او در بازیگری، همراهِ علی نصیریان، زنده‌یاد جمشید مشایخی، زنده‌یاد داود رشیدی و زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی پنج بازیگر مرد ماندگار تاریخ تیاتر و سینما و تلویزیون ایران به‌شمار می‌آیند.
مجموعه‌های تلویزیونی دایی‌جان ناپلئون، آتش بدون دود، هزاردستان (در نقش شعبان استخوانی)، سربداران (در نقش خواجه قشیری)، افسانه سلطان و شبان (در نقش خوابگزار اعظم)، پدرسالار و گرگ‌ها از آثار ماندگار استاد کشاورز است.
این هنرمند ایفاگر نقش‌های ماندگاری در تاریخ سینما بوده است که از آن‌ میان می‌توان از فیلم‌های «خشت و آینه»، «آقای هالو»، «رگبار»، «صادق کرده»، «شطرنج باد»، «کمال‌الملک»، «مردی که موش شد»، «کفش‌های میرزا نوروز»، «مادر»، «پول خارجی»، «دلشدگان»، «روز واقعه»، «ناصرالدین شاه اکتورسینما»، «خسوف»، «زیردرختان زیتون»، «غزال» یاد کرد.

زنده‌یاد استاد محمدعلی کشاورز از روزهای آغازین خردادماه به دلیل نارسایی کلیوی و بالا رفتن سطح کراتین خون در بیمارستان بستری شد و مراحل درمانی خود را زیر نظر تیم پزشکی آغاز کرد. پس از آن وی به دلیل عفونت ریه در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد.

استاد کشاورز از  ماندگارترین بازیگران سینما، تیاتر و تلویزیون ایران است.

4.3/5 - (3 امتیاز)
2 نظرات
  1. Hamkish می گوید

    فيلم مادر ايشان هم بي نظير بود، فراموش كرديد!

  2. مهناز می گوید

    روانش شاد. در سریال های افسانه سلطان و شبان و پدرسالار و همچنین در فیلم های کفش های میرزانوروز و مردی ک موش شد، بسیار خوب بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید