تارنمای خبری امرداد
به کوشش کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای شهر

گردهمایی دلسوزان محیط‌زیست برای احیای قنات قاسم‌آباد یزد

دلسوزان و فعالان محیط‌زیست در راستای احیای قنات قاسم‌‌‌آباد با برنامه‌ریزی و هماهنگی کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای شهر یزد گردهم آمدند.

بخش بزرگی از ایران در ناحیه‌ی خشک و نیمه‌خشک است. پدران این سرزمین آب را از زیر زمین با شبکه‌ی قنات استخراج می‌کردند. شاید بتوان گفت طول این قنات‌ها به اندازه‌ی 8-7 دور زمین است. با استخراج آب به شیوه‌ی قنات، هیچ کاستی در ذخایر آب پیش نمی‌آید و هرگز میزان برداشت از میزان اضافه شدن آب بیشتر نمی‌شود و این همان مفهوم مدیریت پایدار آب است. زنده‌گردانی دوباره‌ی راهکار استخراج آب از قنات‌ها، گامی برای جلوگیری از خشکاندن باغ‌ها و فضای سبز شهری نیز به شمار می‌آید که کمیسیون خدمات شورای شهر یزد در برنامه‌ریزی شهری به این کار ارزشمند پرداخته و احیای قنات قاسم‌آباد از اصلی‌ترین قنات‌های شهر یزد را در دستور کار گذاشته است.

سپنتا نیکنام، فرنشین کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای شهر یزد درباره‌ی اهداف بازدید از قنات قاسم‌آباد می‌گوید: کمیته‌ی محیط‌زیست شهری در کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای شهر شکل گرفته است. این کمیته از 16 تا 27 خوردادماه 1399 خورشیدی همزمان با روز جهانی بیابان‌زدایی، دهه‌ی محیط زیست را تعریف کرد. محیط‌زیست شهری رسیدگی در زمینه‌های گوناگون زیست‌بوم شهری مانند پسماند، فضای سبز و … را پوشش می‌دهد. نگهداری باغ‌ها یکی از مسایل در پیوند با محیط‌زیست شهری است. عاملی که می‌تواند باغ‌ها را پابرجا نگهدارد، جریان‌ها و رگه‌های آب است که قنات‌ها را شامل می‌شود. از این‌رو توجه به قنات‌ها در دستور کار کمیته‌ی محیط‌زیست شهری قرار گرفت. یکی از اصلی‌ترین قنات‌هایی که تا چندی پیش در جریان بوده و تقریبا در مرکز شهر یزد قرار گرفته، قنات قاسم‌‍‌آباد است. سرچشمه‌ی قنات از آتشکده‌ی زرتشتیان قاسم‌آباد آغاز می‌شود و باغ‌های محل را آبیاری و سیراب می‌کند. کوشیدیم تا در دهه‌ی محیط‌زیست با انتخاب روزی برای توجه به قنات و حضور در محل قنات قاسم‌‌آباد، حس دغدغه‌مندی را در مسوولان ایجاد کنیم. یکشنبه 25 خوردادماه، با حضور فرماندار، معاون عمرانی فرماندار، مسوولان جهاد کشاورزی یزد، فرنشین انجمن زرتشتیان قاسم‌‌آباد با همراهی فعالان محیط‌زیست و اهالی قاسم‌آباد (مسلمان و زرتشتی) بازدید از قنات قاسم‌آباد انجام شد. در این بازدید، سعی شد تا برخی از  مشکلات قنات قاسم‌آباد و اهمیت حفظ باغ‌های قاسم‌آباد مطرح شود. در این راستا‌‌، دوشنبه‌ی ‌آینده، به همراه گروه یاد شده، نشست تخصصی در جهاد کشاورزی برگزار خواهد شد. در ادامه از تعرض‌ها و تصرف‌های پیش‌آمده در قنات قاسم‌‌‌آباد، بازدید می‌شود تا در حد امکان برای از میان برداشتن این آسیب‌ها اقدام بایسته انجام شود. بی‌گمان یک بازدید نمی‌تواند در حل مشکل نقش بزرگی را ایفا کند. بازدید باعث می‌شود تا مسوولان از نزدیک با مشکل رو‌به‌رو شوند و دغدغه‌ی دیگران را درک و در پیشبرد اهداف، فعالان حوزه‌ی زیست‌محیط را پشتیبانی کنند. پس از بازدیدی که از قنات قاسم‌آباد انجام شد با خبر شدیم دوباره تعرض‌هایی اتفاق افتاده است. می‌کوشیم با پیگیری بازدید‌ها و دغدغه‌مندی که به وجود آمده از ادامه‌ی تعرض‌ها جلوگیری شود.

سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌ی محیط زیست شهری به همراه فعالان مدنی شهر یزد در بیانیه‌ای از مسوولان بلندپایه‌ی استان یزد و سیاستگذاران شهری خواستار احیای قنات قاسم‌آباد و نگهداشت باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی به جا مانده از گذر زمان شدند و بیانیه به امضای باشندگان رسید.
آب عنصرحیات‌بخش زندگی و دلیل زنده‌ شدن خاک و گسترده شدن سرسبزی در آن است. ساخت و سازها، بی‌توجهی به جریان حیات در رگ‌های قنات، فراموشی سبزی کشتزارهای محصور در آجر و آهن و اسفالت، سبب از دست رفتن تلاش‌های نیاکانمان می‌شود.

 

  

چهره از سمت راست: سپنتا نیکنام، فرنشین کمیسیون خدمات شهری شورای شهر یزد، پوروشسب ماوندادی، فرنشین انجمن زرتشتیان قاسم‌آباد

سیدمحمد رستگاری، فرماندار یزد، سپنتا نیکنام، فرنشین کمیسیون خدمات و محیط‌زیست شورای شهر یزد و هیات همراه در بازدید از قاسم‌‌آباد

فعالان حوزه محیط زیست شهری در بیانیه‌ای خواستار احیای قنات قاسم‌آباد و نگهداشت باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی شدند و اهالی قاسم‌آباد امضا کردند

 

بیانیه‌ی درخواست از مسوولان بلندپایه‌ی استان و خدمات شهری برای احیای قنات قاسم‌آباد و حفظ باغ‌ها و کشاورزی منطقه به امضای باشندگان رسید
چهره سمت چپ: آقای درجوش فعال محیط زیست در حوزه‌ی آب

 

چهره سمت چپ: سیدمحمد رستگاری، فرماندار یزد

فرتورها از انجمن زرتشتیان قاسم‌آباد یزد است .

4090

5/5 - (11 امتیاز)
3 نظرات
 1. بهمن مرادیان می گوید

  بسیار حرکت خوبی است. مخصوصا این که همه اهالی در ان شرکت دارند. اما ظاهرا شرکت کنندگان، کرونا را به شوخی گرفته اند. مهمترین و حداقل موضوع این است که فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

 2. اردشیر می گوید

  درود برسپنتا نیکنام و هییت محترم همراهشان ازاستان یزد.البته در این راستا قناتهای زیادی در اطراف یزدوجود دارد،که بدلیل استفاده حفر غیر مجاز در سرتاسر آنهاو نادیده گرفتن ارگانهای مربوطه بیشتر آنها خشکیده و از بین رفته اند ،یکی از آنهاقنات حسن آباد میبد،ودیگر صدر آباد اردکان میباشد،که هر دو آب شیرین و کشاورزان جهت کاشت انواع محصولات کشاورزی هم برای فروش واستفاده خودشان بهره میبردند.
  ی

 3. سیمین رفعتی می گوید

  برایشان آرزوی موفقیت میکنم. امید که الگویی برای استانهای دیگر بشوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.