تارنمای خبری امرداد

درِ خانه‌ی تاریخی مرعشی شوشتر در آتش سوخت

درِ خانه‌ی تاریخی مرعشی شوشتر بامداد آدینه، ششم تیرماه 1399 خورشیدی، ازسوی افراد ناشناس به آتش کشیده شد.
علی محمد چهارمحالی، فرنشین (:رییس) اداره‌ی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر در گفت‌وگو با ایرنا در این‌باره گفت: «متاسفانه در این آتش‌سوزی علاوه‌بر در ورودی بخش‌هایی از دیوارهای ارزشمند این اثر نیز آسیب دیدند.
وی افزود: پیگیری عامل این آتش‌سوزی در دستور کار قرار گرفته و مراتب به مسوولان انتظامی و قضایی گزارش شده است.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر گفت: «قدمت این اثر مربوط به دوره قاجاریه است که در جوار ساباط معین التجار قرار دارد.
وی گفت : سال گذشته از اعتبار بازآفرینی شهری، دیوارهای بیرونی این اثر با نظارت اداره میراث فرهنگی، مرمت شد.
در پی این رخداد حسین پنبه‌دانه پور، فرماندار شوشتر در گفت‌وگو با همین خبرگزاری گفت: «حوادث اخیر در ۲ بنای تاریخی شوشتر به صورت ویژه در شورای تامین این شهرستان بررسی می‌شود. آثار تاریخی این شهرستان بخشی از هویت و تمدن کشور محسوب می‌شوند که اهمیت حراست از آنها نیز برای ما چند برابر است ».
وی افزود : «قرار است دستگاه‌های مربوطه حوادث اخیر کلاه فرنگی و خانه تاریخی مرعشی را بررسی و گزارش کامل آن را برای مطرح شدن در شورای تامین این شهرستان ارائه دهند».
رییس شورای تامین شهرستان شوشتر یادآور شد: «البته نیاز است یگان حفاظت میراث فرهنگی نیز برای توجه به این آثار همت مضاعفی داشته باشد».
وی افزود : «بدون شک با عوامل این حوادث برخورد جدی و قاطع می‌شود» .
گفتنی است بخش‌هایی از اثر کلاه فرنگی نیز برای چندمین بار پیاپی از سوی افراد ناشناس تخریب شد .
شوشتر با سازه های آبی ثبت جهانی و بیش از ۳۵۰ اثر ثبت ملی از شهرهای کهن و باستانی خوزستان محسوب می شود .
شوشتر با بیش از ۱۰۰ بنای آبی تاریخی متعلق به دوران گوناگون از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب آن این شهر را به عنوان موزه‌ی مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.
سازه‌های آبی تاریخی شوشتر که مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیدند.
شهرستان شوشتر دارای نزدیک‌به۳۵۰ اثر ثبت ملی و ۱۳ سند تاریخی در فهرست میراث فرهنگی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.