تارنمای خبری امرداد
دادگستری استان کرمان اعلام کرد

محافظ موبد آرش کسروی قاتل او است

محمدجواد گنجعلیخانی
عکس قاتل که در فضای مجازی منتشر شده است.

دادگستری استان کرمان در پیگیری پرونده قتل موبد آرش کسروی و همراهان وی از شناسایی و بازداشت دو متهم (برادر محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی، محافظ موبد و نامزدش) به مداخله در قتل و همکاری برای پنهان کردن اجساد آنها خبر داد.
به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، یدالله موحد، یکشنبه ۱۲ امردادماه با بیان این خبر گفت: متعاقب اطلاع پلیس و کشف اجساد سه نفر در شهر ماهان در تاریخ سوم امرداد سال ۹۹ و انجام بررسی‌های اولیه، اجساد یک زن (فرحناز رفیعی) و یک مرد (آرش کسروی) در صندوق عقب خودروی سواری زانتیا مشاهده و جسد فرد سوم با هویت محمدجواد گنجعلی‌خانی حاکمی در آلاچیق شیشه‌ای واقع در این باغ و جدا از دو جسد دیگر یافت شد.
وی افزود: با توجه به اهمیت فوق العاده موضوع و ضرورت کشف واقع، تیم ویژه پلیس جنایی آگاهی کرمان با مدیریت بازپرس ویژه رسیدگی به جرم قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان و مشارکت پزشک متخصص پزشکی قانونی تشکیل و پس از بررسی و مطالعه دقیق صحنه و جمع آوری دلائل و مدارک، و تحقیق شبانه روزی از مظنونان و مطلعین موفق شدند در کوتاه‌ترین زمان ممکن ابعاد مختلف این جنایت هولناک را کشف کنند.
به گزارش ایرنا فرنشین کل داگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: براساس بررسی‌های تیم‌های تخصصی آگاهی و قضایی و مطابق با نظریه پزشکی قانونی، اجساد کشف شده در صندوق عقب خودرو ۷۲ ساعت قبل از کشف، در مکان دیگری به قتل رسیده و به محل مذکور منتقل شده بودند.
موحد گفت: بررسی‌های انجام شده حکایت از آن دارد که آرش کسروی روز سه شنبه و پس از حضور در یک میهمانی در شب قبل از حادثه، به دلیل نداشتن حالت طبیعی در منزل تحت مراقبت فرحناز رفیعی که با او آشنایی قبلی داشته بوده که محمدجواد گنجعلی خانی حاکمی که کار مباشرت وی را بر عهده داشته به همراهی نامزد خود به منزل او رفته و فرحناز رفیعی را مرخص کرده، اما به دلیل اختلافات مالی ناشی از برداشت مبالغی از حساب آرش کسروی و تبدیل آن به دلار، مشاجراتی بین آرش کسروی و محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی ایجاد شده و در نهایت محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی با ضربات وسیله‌ای شبیه به پیچ گوشتی اقدام به قتل آرش کسروی کرده است.
وی عنوان کرد: در ادامه این ماجرا نامزد محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی از صحنه خارج شده و فرحناز رفیعی که سابقه آشنایی با آرش کسروی داشته، با درخواست وی قبل از وقوع جنایت، در محل حاضر شده و به دلیل مشاهده صحنه قتل، توسط محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی کشته شده است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با اشاره به این گفته که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی به عنوان مباشر آرش کسروی، یک وکالت نامه کاری از وی در اختیار داشته، افزود: محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی که به همراهی نامزد خود انگیزه لازم برای قتل آرش کسروی را داشته و در این رابطه فرضیه‌های متعددی را نیز پیش بینی و تجهیزاتی نظیر گازهای خفه کننده نیز تهیه کرده بود، پس از وقوع قتل، نسبت به امحای تجهیزات خریداری شده و تصاویر ضبط شده از دوربین منزل آرش کسروی اقدام و اجساد را به وسیله خودروی متعلق به آرش کسروی به منظور دفن در مکانی نامعلوم از منزل وی خارج کرده است.
موحد با اشاره به این مطلب که محمدجواد گنجعلیخانی برای دفن اجساد از برادر خود کمک خواسته است، گفت: با حضور برادر قاتل در جریان این ماجرا، مقرر بود که اجساد در منطقه‌ای که برادر گنجعلیخانی تدارک می‌بیند دفن و به وسیله مواد شیمیایی تجزیه کننده نابود شود که در این راستا کار انتخاب محل توسط برادرش دنبال شده است.
وی تصریح کرد: در نهایت برادر محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی منطقه‌ای را انتخاب کرده و پس از بررسی‌های لازم از سوی برادر قاتل، اجساد به صورت شبانه در پنجشنبه دوم امردادماه به محل مذکور منتقل شده است.
موحد ادامه داد: معاینات و نظر پزشکی قانونی حکایت از آن دارد که محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی به دلیل جمود نعشی ایجاد شده در اجساد و ناتوانی در خارج کردن آنها از صندوق عقب خودرو از یک سو و عذاب وجدان ناشی از ارتکاب این قتل از سوی دیگر با زدن شاهرگ خود خودکشی کرده است.
وی یادآور شد: محمدجواد گنجعلی خانی حاکمی بخشی از مبالغ برداشت شده از حساب آرش کسروی که به دلار بوده را در اختیار نامزد خود و بخش دیگری را در منزل برادر خود مخفی کرده بود که نامزد وی پس از وقوع این جنایت، این مبالغ را به وی بازگردانده است. مقداری ارز در روز کشف جنایت، در داخل داشبورد خودروی حامل اجساد کشف شده و مبالغ مخفی در منزل برادر قاتل نیز کشف شده است.
فرنشین کل داگستری استان گفت: در جریان این پرونده نشانه‌ها و مستندات متعددی از قصد محمدجواد گنجعلیخانی برای قتل آرش کسروی با انگیزه‌های مالی محرز شده است.
موحد تصریح کرد: در حال حاضر نامزد و برادر محمدجواد گنجعلی خانی حاکمی به دلیل همکاری در اختفای اجساد و با احتمال مداخله بیشتر در قتل و جریان این جنایت در بازداشت به سر می‌برند و تحقیقات تخصصی برای روشن شدن تمامی ابعاد این ماجرا در دست انجام است.
وی در پایان از تلاش بی وقفه و اهتمام ویژه بازپرس آقای امیری و تیم تخصصی پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان در کشف این جرم صمیمانه سپاسگزاری کرد.
به گفته دکتر اسفندیار اختیاری، وکیل آرش کسروی، از سوی خانواده آن شادروان انتخاب شده و جزئیات این پرونده به طور کامل توسط این وکیل بررسی خواهد شد.
نماینده ایرانیان زرتشتی با بیان اینکه، این پرونده بخش هایی دارد که نیازمند بررسی دقیق تر و با مستندات بیشتر است، تاکید کرد که پس از این بررسی، می توان در رابطه با این پرونده نظر کارشناسی داد.

 

 

 

2 نظرات
  1. مهران سپهری می گوید

    آیا داستان به این سادگی و باورکردنی است؟ پلیس آگاهی کرمان در بستن پرونده عجله نکند.

  2. بابک شهریاری می گوید

    عذاب وجدان برای قاتلی که با قصد قبلی اقدام به قتل کرده بسیار دور از ذهن به نظر میرسد . لزومی به نتیجه گیری خیلی فوری وجود ندارد روشن شدن واقعیت خیلی بیشتر از تئوری های احتمالی ارزش دارد . اولین حدسیات لزوما صحیح ترین آنها نیست لازم است که پلیس آگاهی سناریوهای دیگری را که در آن آمرین نقش دارند بررسی نماید و به نقش عامل بسنده نکند . از آنجا که آموزه های زرتشت بر اساس آگاهی بنا گردیده لذا آنچه برای جامعه زرتشتیان اهمیت دارد روشن شدن ابعاد حادثه است ، آموزه های زرتشت از انتقام سخن نمیگوید ما خواستار جان در برابر جان نیستیم لذا اعدام قاتل موضوعی بود که در صورتی که تحقق می یافت خواسته قانون بود و روان موبد آرش قطعا بدان راضی نبود . به طریق اولی اکنون که قاتل احتمالی خودکشی کرده روان موبد آرام نمیگیرد مگر آنکه کلیه زوایای این فاجعه هولناک روشن شده و اطلاع رسانی گردد . آرامش در آفتاب آگاهی حاصل میگردد و نه در سایه انتقام .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید