تارنمای خبری امرداد

نماهنگ دانش‌‌آموزان جمشیدجم در کنار خوان مهرگان

دانش‌آموزان دبستان پسرانه جمشیدجم با گستراندن خوان مهرگان، کهن آیین نیاکانی را پاس داشتند.

برای پاسداری از فرهنگ و آیین ایرانی-زرتشتی بایسته است سنت‌ها را گرامی و به نیکی پاس داشت. امسال فراگیری بیماری کووید-19 این امکان را از کادر آموزش دبستان گرفت تا جشن‌ها را درخور فرهنگ پربار زرتشتی با حضور شادی‌بخش دانش‌آموزان برپا کند. با فرارسیدن جشن بزرگ مهرگان در راستای پاسداشت از جشن‌ها، فیروزه فرودی، آموزگار دینی دبستان جمشیدجم از خانواده‌ها خواست، خوان آیینی مهرگان را در خانه‌ها بگسترانند تا فرزندان یاد بگیرند و به آیندگان بسپارند. پیش از انجام کار، آموزگار دینی چیدمان خوان مهرگانی را در نگاره و نماهنگ برای خانواده‌ها به نمایش گذاشته بود.
خانواده‌ها با همیاری فرزندانشان، دهم مهرماه همزمان با جشن مهرگان، خوان مهرگانی را در خانه گستراندند و چیدنی‌های بایسته را در آن گذاشتند. عکس از فرزندان خود در کنار خوان مهرگانی را فرستادند. از عکس‌های رسیده، این نماهنگ‌ها به کوشش فرشته شامردانی، معاون اجرایی دبستان جمشیدجم، ساخته شد تا یادگاری از جشن مهرگان سال 99 بجا بماند.

یکی از آیین‌های مهرگانی، برپا داشتن خوان مهرگانی در این روز است. خوان مهرگان بر روی پارچه‌ای ارغوانی رنگ گسترده می‌شود و روز آن هفت بنشن (:حبوبات)، ترازو به نشانه‌ی ترازمندی (:اعتدال پاییزی)، میوه‌های پاییزی و سرخ رنگ مانند انار، سیب، ترنج، انگور، عناب، سنجد، شیرینی و بوهای خوش همچون کندر و اسپند و گلاب جای می‌گیرد. آش، حلوا، سیروگ(سیرو)، کماچ، چنگمال(چُمال) و خوراک ویژه‌ای به نام “دون: آشی که از گندم، جو، عدس، ماش، لوبیاسفید، لوبیا چشم‌بلبلی، نخود، برنج و چغندر پخته می‌شود” نیز از دیگر خوراکی‌های این خوان است.

جشن مهرگان همچون دیگر آیین‌های زرتشتیان از پیشینه‌های(:فلسفه) دینی، استوره‌ای و طبیعی برخوردار است. در باور مردمی سرچشمه‌ی پیدایش مهرگان به پیروزی فریدون بر ضحاک برمی‌گردد و از دید طبیعی زمان برپایی این آیین، اعتدالی پاییزی را نوید می‌دهد. امروزه این آیین در روز مهر ایزد از ماه مهر(در گاهشمار زرتشتی) برابر با دهم مهرماه در گاهشمار رسمی کشور برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

1 نظر
  1. مژگان می گوید

    فرخنده باد و آفرین آموزگار و معاون دبستان و دانش آموزان و خانواده ها. و چه ترانه و آهنگ زیبا و دلنشینی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید