لوگو امرداد
نگرانی های اسماعیل کهرام از سرنوشت کوه شاهوار

خاک جنگل را کیلویی 5 هزار تومان در تهران می‌فروشند!

kahromمشاور رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با گفتن اینکه خاک جنگل را کیلویی پنج هزار تومان در میدان ونک تهران به فروش رساندند، گفت: منابع طبیعی قابل وقف نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل کهرم، در همایش «هم اندیشی برای صیانت از شاهوار» به میزبانی شاهرود، با گفتن اینکه شاهوار کوهی که باید تا نسل‌ها مردم شاهرود از سودمندی های آن بهره ببرند، اما با بولدرز و مواد منفجره به جان او افتاده و چهره‌اش را خشمگین کردند، گفت: «در پاسخ به این حرکت باید گفت چرا به اسم توسعه باید این چنین به داشته‌های طبیعی یک ملت تاخت؟».
خدا نکند بلای زابل سر شاهرود بیاید
وی با گفتن اینکه اگر جنگل ابر و شاهوار از میان رود، حتا اگر ظرفیت یک‌دهم جمعیت کنونی را داشته باشد همه را از دست می‌دهد، افزود: «چه نفعی از بوکسیت به مردم ناحیه می‌رسد؟ زمانی که صحبت از این تخریب‌ها می‌شود یاد زابل می‌افتم که اهالی منطقه با غرور می‌گفتند من حاشیه‌نشین هامون هستیم و روزیِ آن‌ها از همین دریاچه کسب می‌شد. امروز با از میان رفتن هامون شهر زابل پژمرده شد که خدا نکند چنین بلایی سر شاهرود زیبا بیاید».
بوم‌شناس و فعال محیط‌زیست با گفتن اینکه اگر شاهوار تخریب شود جایی برای زندگی نزدیک به ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار شاهرودی به‌جا نمی‌ماند، افزود: «این مواهب نظیر سلامتی که تا زمانی از میان نرفته اهمیت آن معلوم نمی‌شود. با بی‌تدبیری، دریاچه هامون با ۴۰۰ هزار هکتار خشک و به‌جای آب ریگ و خاک جایگزین شهر زابل شد».
کهرم با گفتن اینکه کوهی مانند دماوند تنها یک کوه نیست بلکه جنبه فرهنگی و تاریخی برای ما دارد، افزود: «کوهی که روزگاری آرش کمانگیر ازآنجا تیر خود را رها و حدود مملکت را با آن تعیین کرد و به عنوان‌های گوناگون کوه را تقسیم‌بندی و اعلام کردند قسمتی از آن مالک خصوصی دارد قله دماوند به نماد یک اثر ملی-طبیعی به همه ملت ایران تعلق دارد و جنگل‌های هیرکانی شمال ایران با قدمت بیش از سی میلیون سال چگونه وقف می‌شود؟».
وی با گفتن اینکه در میدان ونک تهران یک خاور خاک جنگل‌های شمال را کیلویی پنج هزار تومان به فروش می‌رسانند، افزود: «برای خاکی که صد سال هر یک سانتی متر آن طول می‌کشد تا ساخته شود مردم صف‌کشیده بودند، این خاک حاصلخیز جنگل را ایجاد کرده است حال بدون آن چگونه رشد کند؟».
آیا زمان آن نرسیده حرکت اجتماعی برای حفظ محیط زیست انجام شود؟
مشاور رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست با گفتن اینکه سنگ و صخره بر اثر فرسایش تبدیل به خاک شدند، افزود: « ۴۰۰ سال طول تبدیل یک سانتی متر سنگ به خاک زمان نیاز است و همچنین تبدیل ۳۰ سانتی متر خاک کشاورزی ۱۲ هزار سال طول می‌کشد آیا زمان آن نرسیده که حرکت اجتماعی برای حفظ محیط‌زیست شکل گیرد؟».
کهرم افزود: «آیندگان چگونه به ما نگاه خواهند کرد و باید پرسید ما در قبال حفظ میراث طبیعی چه کردیم انفال یا پدیده‌هایی که صاحب به خصوصی ندارند را چرا وقف می‌کنیم؟ قطعا به خاطر این حیف‌ومیل در محیط‌زیست آیندگان به ما خرده خواهند گرفت».
وی با گفتن اینکه در حال گذراندن شرایط سختی برای حفظ محیط‌زیست هستیم، افزود: «علیرغم این تفسیرها می‌توان با اتکا به تمدن و فرهنگ کسانی را که در صدد تخریب منابع طبیعی هستند با درایت پس بزنیم و آن‌ها را به عقب برانیم».

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-04