لوگو امرداد

پرونده‌ی ثبت جهانی دیوار گرگان فراهم می‌شود

11 24مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گلستان با اشاره به اینکه نقشه‌برداری هوایی از دیوار تاریخی گرگان در حال انجام است، گفت که پرونده ثبت جهانی این اثر تا تابستان سال آینده تکمیل می‌شود.

به گزارش ایسنا از دیوار بزرگ گرگان، پس از دیوار چین و سمیز آلمان به عنوان سومین دیوار دفاعی طولانی جهان نام برده شده است. درازای این دیوار حدود ۲۰۰ کیلومتر و پهنای آن میان ۲ تا ۱۰ متر و بلندای آن نیز بین ۶ تا ۱۰ متر بوده که با مصالح آجر و خشت ساخته شده است.

پیش‌تر تاریخ ساخت دیوار گرگان را به دوره اشکانی نسبت می‌دادند اما مطالعات پژوهشی و آزمایشگاهی انجام‌شده در سال‌های اخیر نشان داد که این دیوار در دوره ساسانی و برای جلوگیری از هجوم اقوام شمالی ساخته شده است.

این دیوار از روستای صفا ایشان شهرستان گمیشان در کرانه‌ی شرقی دریای کاسپین آغاز شده و تا بلندی‌ها بیلی کوه در محدوده‌ی شهرستان کلاله در شرق گلستان امتداد داشته است.

البته امروز دیگر سازه‌ی خاصی از این دیوار تاریخی و ۳۸ دژ بنا نهاده در کنار آن دیده نمی‌شود و بخش بزرگی از آن از میان رفته و بخش کمی در زیر خاک مدفون است. تاکنون چند فصل کاوش‌ باستان‌شناسی توسط تیم مشترک ایران و انگلیس انجام شده و بخش‌هایی از دیوار و قلعه‌ها از دل خاک بیرون کشیده شده است.

مسوولان استان گلستان از سالیان گذشته به دنبال ثبت جهانی این اثر تاریخی ارزشمند که در سال ۱۳۷۸ خورشیدی، به ثبت ملی رسیده است، هستند. هم‌اکنون نیز عزم جدی برای ثبت جهانی این اثر وجود دارد تا با این کار شمار آثار جهانی ثبتی گلستان به شمار چهار برسد. تاکنون بافت تاریخی گرگان، جنگل هیرکانی و برج قابوس پیش از این در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

هادی حق‌شناس، استاندار گلستان آذرماه امسال در دیدار با معاون وزیر میراث فرهنگی در گرگان، از تسریع در فرآیند ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان خبرداد و گفت که تاکنون سه اثر تاریخی استان به ثبت جهانی رسید و فرآیند ثبت دیوار دفاعی گرگان به‌عنوان چهارمین اثر تاریخی منحصربه‌فرد استان نیز در حال انجام است.

وی یادآور شد که با کمک منابع استانی و منابع ملی در راستای اتمام نقشه‌برداری و مستندسازی جهت تسریع در فرایند ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان تلاش خواهیم کرد.

محمدحسن طالبیان، معاون وزیر میراث فرهنگی نیز در این دیدار گفت که ثبت دیوار دفاعی گرگان با پیشینه‌ی چند هزار ساله در فهرست جهانی یونسکو با وجود برخی موانع داخلی کار دشواری نیست.

البته طالبان این را نیز گفت که کوشش بیشتر برای مدیریت و حفاظت از بقایای این دیوار تاریخی می‌تواند توجیه خوب و قابل قبولی برای یونسکو در مسیر ثبت جهانی این اثر باشد.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که دیوار دفاعی گرگان در لیست موقت ثبت فهرست یونسکو قرار دارد و تصویب نهایی آن نیازمند نقشه‌برداری اصولی است.

طالبیان در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته هم گفت که ۲۰ میلیارد ریال از هزینه موردنیاز نقشه‌برداری دیوار دفاعی گرگان تأمین‌شده ولی اتمام آن نیازمند اعتبار بیشتر است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص پیگیری ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان، گفت: برای پیگیری ثبت جهانی یک اثر باید ابتدا پرونده آن تکمیل شود. تکمیل پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان نیاز به تهیه نقشه دیوار دارد.

احمد تجری یادآور شد: از حدود ۵۰ سال پیش تاکنون هیچ نقشه‌برداری از دیوار دفاعی گرگان انجام نشده است. با پیگیری که از سوی مسوولان استان انجام شد، در حال حاضر هواپیمای نقشه‌بردار در استان حضور دارد و در حال انجام نقشه‌برداری هوایی است که تا دو سه هفته آینده به پایان می‌رسد.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تا تابستان سال آینده پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان تکمیل شود تا پیگیری‌ها برای ثبت جهانی این بنا انجام گیرد.

تجری به سهمیه محدود سالانه هر کشور در یونسکو اشاره کرد و گفت که اگر اقدامات برای تکمیل پرونده زودتر انجام می‌گرفت، در سرعت ثبت جهانی این اثر تسریع می‌شد.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان تصریح کرد: در صورت فراهم شدن برخی امکانات و معرفی بهتر این بنای ارزشمند چند هزار ساله، شاهد جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق اقتصادی خواهیم بود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. با درود، کاش زیر خاک میماند !چون بمراتب سالمتر میماند!چرا که نیمه کاره رها میشود که بودجه نداریم و پس از مدتی تاراج و ویران میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-01
امرداد