تارنمای خبری امرداد
همزمان با چهره میدیوزرم گاه

آیین گهنبار خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان برگزار شد

آیین گهنبارخوانی چهره میدیوزرم گاه به مناسبت یازدهمین سالگرد گشایش خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان و روز ملی خلیج فارس بدون باشندگی همکیشان برگزار شد.

آیین آفرینگان‌‌ گهنبار میان بهار را موبد گودرز ماوندی به نامگانه دهشمندان نیک‌اندیش موبد فریدون موبد بهمن زرتشتی، موبد مهربان موبد جمشید زرتشتی، مهربانو رستم بامسی‌پور (زرتشتی) و پریدخت فریدون زرتشتی به‌جا آورد.
با شرایط کنونی همه‌گیری بیماری، برگزاری آیین در روز آدینه دهم اردیبهشت‌ماه 1400 خورشیدی برابر با خور ایزد و اردیبهشت‌ماه گاهشمار زرتشتی، از ساعت ۱۷ همزمان در اینستاگرام امرداد به نشانی: [email protected] و اینستاگرام خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان به نشانی [email protected] برخط پخش شد. این برنامه برخط با پخش پیام تصویری اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس و پیام نوشتاری افشین نمیرانیان، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران همراه بود.

ساختمان خانه‌ی فرهنگ‌وهنر زرتشتیان 11 سال پیش از سوی خانواده‌ی زرتشتی، برای بهره‌وری همکیشان به انجمن زرتشتیان تهران وقف شد.

گهنبار، آیین و جشنی است که از دیرباز در پهنه‌ی ایران فرهنگی، به‌پا داشته می‌شده، جشنی که نخستین بن‌پایه و مایه‌ی آن گردهم آمدن، هم‌افزایی، همازوری و شادی است. گهنبار میدیوزرم گاه یا میانه‌ی بهار، نخستین چهره از گهنبار است که در میان اردیبهشت (از روز خیر تا دی‌بمهر ایزد در گاهشمار زرتشتی) و به پاس آفرینش آسمان برگزار می‌شود. مجمر آتش و چراغ روغنی نماد این چهره در سفره‌ی گهنبار است.

 

خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان تهران

خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان تهران

موبد گودرز ماوندی

موبد گودرز ماوندی

ازراست: وفادار نوشیروان سرپرست خانه فرهنگ و هنر، موبد پریا ماوندی هموند خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان

ازراست: وفادار نوشیروان هموند خانه فرهنگ و هنر، موبدیار پریا ماوندی هموند هیات‌مدیره خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان

ازراست: سروش وصالی و پریوش رشیدی هموندان خانه فرهنگ و هنرزرتشتیان

از راست: سروش وصالی، هموند هیات‌مدیره و پریوش رشیدی، هموند خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان،

موبد گودرز ماوندی

موبد گودرز ماوندی

خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان تهران

خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان تهران

خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان تهران

فرتور از همایون مهرزاد است.

2393

4.9/5 - (11 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید