لوگو امرداد
با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی

عنوان «زادروز زرتشت پیامبر» جایگزین «ولادت زرتشت» شد

farvardin2شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور مبنی بر تغییر عنوان «ولادت زرتشت» و نامگذاری ششم فروردین‌ماه در سالنمای رسمی کشور با عنوان «زادروز زرتشت پیامبر» را تایید کرد.

در نشست ۸۴۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی روز سه‌شنبه چهارم خوردادماه 1400، تغییر عنوان مناسبت‌ ششم فروردین‌ماه در سالنمای رسمی کشور از «ولادت زرتشت» به «زادروز زرتشت پیامبر» تصویب شد. از این پس ناشران سالنما در فرآیند چاپ برای سال آینده، می‌بایست مناسبت روز ششم فروردین‌ماه را با عنوان «زادروز زرتشت پیامبر» در سالنمای رسمی کشور درج کنند.

هفتصدوپنجاه‌وسومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور، با دستور جلسه‌ی بررسی پیشنهادهای دریافتی درباره‌ی نامگذاری روزها در سالنمای رسمی کشور ۲۱ بهمن‌ماه 1399 خورشیدی برگزار شد. یکی از پیشنهادها تغییر عنوان «ولادت زرتشت» به «زادروز زرتشت پیامبر»، از سوی دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی مطرح شده بود، به تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور رسید. با تصویب نهایی این مصوبه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عنوان «ولادت زرتشت» به «زادروز زرتشت پیامبر» تغییر نام یافت.
پیش از این در نشست سوم دی‌ماه 1398، شورای عالی انقلاب فرهنگی، نامگذاری مناسبت ششم فروردین‌ماه زادروز اَشوزرتشت پیامبر را با عنوان «ولادت زرتشت» در سالنمای رسمی ایران ثبت کرده بود.

خورداد روز از ماه فروردین در گاهشمار زرتشتی برابر با ششم فروردین‌ماه، فرخنده زادروز اشو زرتشت و برگزیده شدن پیام‌آور یکتاپرستی است. روزی است که اشوزرتشت، پیروانش را فراخواند تا با خردورزی، نیک بیندیشند، جز نیک نگویند و به کردار نیک بکوشند. یگانه پیام‌آوری که زادگاهش ایران‌زمین است و پیوندش با ایران و ایرانی ناگسستنی.

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. چه رخداد نیکویی — خدا را سپاس که نام رخشان اشو زرتشت گرامی ، از این پس سالنامه ها و سال ها را درخشان می نماید . ….. بله پس از تلاشهای بسیار ، نام زردشت عزیز در سالنامه های ایران ثبت شد اما واژه (ولادت) برای پیامبر آریایی کمی بیگانه است و از این بدتر این که فقط نوشته شده است : ( ولادت زرتشت ) و هیچ پسوند و پیشوندی درج نشده است . مودبانه بود که دست کم نوشته می شد ( ولادت آشو زرتشت ) …. به هر روی سپاس از دست اندرکاران که با این کارهای نیکو ، روان آن اشَوَن را شادتر می نمایند. … به امید روزی که ایرانیان غیرزرتشتی به این باور برسند که ، آوردن نام زرتشت و نامیدن خیابانها ، ساختمانها ، میدانها و …. به نام زردست گرامی ، موجب رونق و شادی و زیبایی و همچنين گسترس مینویت ( معنویت و آرامش ) می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-03