لوگو امرداد
در امرداد 440 چاپ شده است

درخشش واژه‌های فارسی و دل‌ساخته‌هایی از فلز

p04 scaledحامد ونایی‌زاده مهرماه ۱۳۶۶ در شهر ملایر، استان همدان زاده شد. وی دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی مرمت آثار تاریخی از دانشگاه هنر اصفهان است. آغاز فعالیت رسمی وی در قالب برند شمسه از سال ۹۴ آغاز شد. البته پیش از تعریف این برند و شعار آن (شمسه، دل‌ساخته‌هایی از فلز / آنچه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند) نزدیک به ۶ ماه به‌گونه‌ی خودآموز و با پیش‌زمینه‌ای که به شوند تحصیل در دانشگاه هنر در شناخت ابزار داشت، با آزمون و خطا، به مهارت در ساخت این آثار هنری رسید.

ونایی هیچ استاد و آموزگاری برای یادگیری نداشت و بیشتر با جست‌وجوی کتابخانه‌ای و اینترنتی به یادگیری پرداخت.

آقای ونایی‌زاده چه انگیزه‌ای باعث شد به این کار هنری گرایش پیدا کنید؟ و نخستین کاری که ساختید چه بود؟

جای خالی و گاهی توجه کمتر به فرم و شکل حروف و واژه‌های فارسی در طراحی و ساخت زیورآلات و آویزهای کاربردی(اکسسوری). اینکه آثار هنرمندانی که در این زمینه کار می‌کنند را می‌دیدم و با خودم می‌گفتم که چرا به این شکل ساخته شده و به‌صورت دیگری (شکل و واژه‌هایی که در ذهنم تداعی می‌شد) ساخته نشده است. البته در دو سال گذشته این موضوع در طراحی طراحان کمی بیشتر دیده می‌شود و آثارشان کامل‌تر شده است. البته پیش از آغاز به کار تردیدهایی دراین‌باره داشتم که با پشتیبانی، همراهی و ایجاد انگیزه از سوی همسرم این تردیدها به یقین تبدیل شدند.

همه‌ی نام‌ها و واژه‌ها با سبک مشخص ما و در کاربری‌های گوناگون طراحی و ساخته می‌شوند. ترجیحا از خط نستعلیق و یا دست‌نوشته‌هایی بداهه که با بهره گرفتن از قلم و مرکب می‌نویسم، استفاده می‌شود. بیشتر هم به شکل درشت و ضخیم ساخته می‌شوند، برابر با فلسفه‌ی اولیه ما مبنی بر اینکه آثار در اندازه‌ای ساخته شوند که شرایط ساخت با طلا ممکن نباشد، مگر در شرایط ویژه. این امکان هم هست که طرح‌هایی را که مخاطبان در ذهن دارند با شرایط مشخص مطرح کنند و در صورتی که آن طرح متعلق به دیگر هنرمندان نباشد، با سبک طراحی مشخص ما، ساخته می‌شوند.

آنچه در بالا آمده است بخشی از گزارشی‌ست با عنوان «درخشش واژه‌های فارسی و دل‌ساخته‌هایی از فلز »، به قلم آناهید خزیر و در گفت‌و‌گو با حامد ونایی‌زاده که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این گزارش را در رویه‌ی چهارم (ادب و هنر) شماره‌ی 440 امرداد بخوانید.

امرداد شماره‌ی 440 از ‌‌دوشنبه 10 خوردادماه 1400 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان خواهد بود.
خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی هفته‌نامه امرداد شماره‌ی 440
اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-05