تارنمای خبری امرداد
همزمان با روز جهانی محیط‌زیست

پاکسازی پیرامون سرو مبارکه یزد به دستان دو هم‌میهن یزدی

دو هم‌میهن یزدی از هموندان گروه رفتگران طبیعت ایران در روز جهانی محیط‌زیست پیرامون سرو دوتای روستای زرتشتی‌نشین مبارکه یزد را از زباله پاکسازی کردند.

یوسف زمان‌خان‌پور و مهدیه زمان‌خان‌پور، پدر و دختر ساکن یزد به نمایندگی از خانواده که همگی از هموندان کوشا گروه رفتگران طبیعت هستند روز شنبه 15 خوردادماه 1400 خورشیدی برابر با پنجم ژوین روز جهانی محیط‌زیست، طبیعت پیرامون سرو مبارکه یزد را از آلودگی‌های زیست‌بوم پاکسازی کردند. در یک ماه گذشته، برای بار دوم است که خانواده‌ی زمان‌خان‌پور در راستای بازگرداندن روند طبیعی زیست‌بوم و زدودن آلودگی و زباله، به پاکسازی این منطقه می‌کوشند. یوسف زمان‌خان‌پور، دوستدار محیط زیستی پاک و بدون زباله، با وجود آسیب در زانو، گروه را یاری می‌دهد.
مینا زمان‌خان‌پور دیگر دختر خانواده، با پیشینه‌ی سرپرست گروه رفتگران طبیعت استان البرز درباره‌ی مشارکت در پاسداشت بهینه زیست‌بوم می‌گوید: در سراسر ایران گروه‌های استانی به رفتگران طبیعت پیوستند. در جای‌جای ایران مانند جنوب کشور، دخمه یزد، یزد، تهران، کرج، کرمانشاه، شمال و شمار بسیاری از شهرهای کشور پاکسازی انجام دادیم. پاکسازی زیست‌بوم بخشی از فرهنگ ما شده هر جایی که برای گردشگری خارج از شهر در مکان‌های تفریحی، تاریخی یا ییلاقی می‌رویم کیسه زباله به دست، زباله‌های غیرقابل تجزیه را گردآوری می‌کنیم. پنجم ژوین نامگذاری روز جهانی محیط‌زیست مناسبت ویژه‌ای بود.
وی در ادامه‌ی گفت‌وگو از پاکسازی ورزشگاه قطر پس از مسابقه تیم پرسپولیس و تیم باشگاهی قطر به عنوان فعالیت برون مرزی گروه یاد کرد که در زمینه‌ی فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی بازخورد مثبت در فضای مجازی داشته است. کامران فخری، همسر مینا نیز پیشینه سرپرست گروه طبیعت‌گردی و کوهنوردی را دارد. این گروه سال 1392 به پاکسازی بارگاه سوم دماوند پرداختند و 300 گونی زباله‌ی رها شده در طبیعت را گردآوری کردند. در پاکسازی کوه دماوند، پروانه کاظمی، نخستین بانوی ایرانی صعودکننده‌ی مستقل به اورست و نخستین بانوی کوهنورد در جهان دارای رکورد صعود به اورست، گروه را همراهی کرد.

رفتگران طبیعت گروه مردم نهادی است که برای پاکسازی زیست‌بوم ایران از حجم انبوه زباله‌ها گردهم آمده‌اند. این گروه را کاظم نجاریون در تاریخ ۲۸ خوردادماه ۱۳۹۱ با شعار «ما دیگه آشغال نمی‌ریزیم» پایه‌گذاری کرده است. هدف‌های مهم این گروه شامل پاکسازی زیست‌بوم آلوده به زباله، فرهنگسازی در زمینه‌ی پاکی زیست‌بوم، فرهنگسازی درباره‌ی تولید کمتر زباله و کوشش در بازیافت زباله‌های گردآوری شده است. 31 گروه استانی از 31 استان ایران برای پاکسازی زیست‌بوم سازمان‌دهی شده‌اند.

شعار و موضوع روز جهانی محیط‌زیست در سال ۲۰۲۱ «بازنگری. بازآفرینی. ترمیم» است. روز محیط‌زیست در گاهشمار رسمی ایران برابر با پانزدهم خوردادماه نام گرفته و ۱۶ تا ۲۲ خورداد هفته محیط‌زیست است.
سرو دوقلو یا سرو«دوتا» از دیدنی‌های روستای زرتشتی‌نشین مبارکه یزد است. سرو دوقلو مبارکه یکی از چهار میراث طبیعی شهرستان تفت است که در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه 1388 به شماره ثبت ۶۹ در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسیده است. دیرینگی آن ۵۵۰سال سال برآورد شده و در نزدیکی آن‌ها بازمانده آتشکده دیده می‌شود.

فرتورها از مینا زمان‌خان‌پور رسیده است.

4090

6 نظرات
 1. شیرین می گوید

  درود و سپاس بر این مرد بزرگوار و دخترانش که این کار بزرگ و پاکسازی را انجام دادند .اورمزد بزرگ نگه دارش باشد

  1. مینا می گوید

   سپاس از شما

 2. فرشید می گوید

  بهترین درودها به این خانواده فداکار و از خود گذشته ، کار نیک انها را میستایم و قدردانشان هستم . بنظر من خوشبخترین انسان در ایران هستند به سبب اینکه کمتر کسی لیاقت انجام دادن ابادانی ایران، ان هم بدون هیچ چشم داشتی دارند .
  برایشان بهترین ها را ارزو دارم و امیدوارم همیشه دلخوش و تندرست باشند .

  1. مینا می گوید

   سپاس

 3. مهرزاد ، يک ايرانی می گوید

  درود بر همت شما بزرگواران . خداوند پشت و پناهتان

 4. بابک سلامتی می گوید

  درود و آفرین و زنده باد. به راستی باید ستود چنین زنان و مردانی را که برای پیشرفت و آبادانی ایران میکوشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.