لوگو امرداد
امروز اردیبهشت امشاسپند سومین روز هر ماه در گاهشمار زرتشتی؛ 30 تیرماه خورشیدی

همه خواهنده‌یِ «داد» و «اَشا»یَند

photo 2019 05 22 15 47 51امروز پیروز و فرخ روز اردیبهشت امشاسپند و امردادماه، سوم امردادماه سال 3759 زرتشتی، چهارشنبه 30 تیرماه 1400 خورشیدی، 21 جولای 2021 میلادی

اَشا» داد (قانون)‌ی است كه به راستی و سزاواری بر جهان فرمان می‌راند و هر ذره از این جهان، برای بودن و زیستن و بهزیستی در پیكره‌ی جهان می‌باید كه از این داد‏، فرمان گیرد.

در گاهشمار زرتشتی سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش می‌شود كه هر روز به نامی آراسته است. امروز سومین روز ماه امرداد در گاهشمار زرتشتی است. نام این روز «اردیبهشت» است.
«اشا» که پایه‌ی فلسفه اخلاقی آیین اشوزرتشت را تشکیل ‌‌می‌دهد از«اشا وهیشتا» یعنی بهترین راستی گرفته شده است. برابر واژه‌‌ی اشا در زبان سنسکریت واژه “رتا”Rata و در زبان انگلیسی واژه Right و در پارسی «راستی» است و در زبان پارسیگ (=پهلوی ساسانی) به آن «اردیبهشت» گویند. اشا هنجاری که نظام جهان هستی را درست نموده و آنرا به‌سوی روشنایی سوق می‌دهد. این فروزه در نسک گات‌ها که سروده‌ها و سخنان اشوزرتشت است ۱۶۲بار آمده است. اشا محور آموزه‌های جهان شمولی اشوزرتشت است و همه‌ی آموزه‌های تربیتی و اخلاقی اشوزرتشت پیرامون آن دور ‌می‌ز‌‌‌ند. این واژه یکی از پر معنی‌ترین و مهم‌ترین واژگان قاموس مزدیسناست. به پیرو اشا، اشونAshavan گفته می‌شود یعنی کسی که در اندیشه، گفتار و کردار، راست است. اشا خانواده با واژه «اَشو» است و بالاترین درجه از دیدگاه عرفان زرتشتی به‌شمار می‌رود. اشو همان واژه‌ای که ما برای زرتشت سپنتمان بکار می‌بریم و می‌گوییم اشوزرتشت. در آیین مزدیسنا و فرهنگ زرتشتی راستگو بودن با متدین بودن برابر است.
اردیبهشت در اوستا «اَش وَهیشتَ» آمده. در خرده اوستا اردیبهشت زیباترین امشاسپند است. اردیبهشت به چم « بهترین پاکی و راستی » و یکی از امشاسپندان دین زرتشتی ست که در جهان مینوی نماد پاکی، اشویی و نشان اشا ( قانون دگرگون‌ناپذیر جهان ) است. در جهان مادی اردیبهشت نگهبان آتش است. ایزدان آذر و سروش و بهرام از یاران این امشاسپند است. چه نیکوست در این روز به آتشکده رفتن و چه شادی افزاست در این روز به باغ و بوستان رفتن. مسعود سعد سلمان گوید: «اردیبهشت روز است ای ماه دلستان / امروز چون بهشت برین است بوستان».
گل نماد اردیبهشت امشاسپند «مرزنگوش» است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-01