لوگو امرداد

نماهنگ شادباش فرارسیدن هنگام زیارت همگانی پیرنارکی

ماه امرداد که فرا می‌رسد هنگام دیدار و زیارت پیرنارکی می‌شود. زمان این دیدار دوازده تا شانزدهم امردادماه خورشیدی برابر با روز مهر تا ورهرام ایزد از ماه امرتات برپایه‌ی گاهشمار اوستایی است.

یکی هم نارکی تجینگ کوه است   که از خوبی با فرو شکوه است
        چنان خورشید نورانی ز کوه است   گذارش سخت و دور از هر گروه است

پیر ناركی، پنجمین میعادگاه و یکی از مهم‌ترین نیایشگاه‌های زرتشتیان، تنها پیرانگاهی است كه در جنوب خاوری یزد دیده می‌شود. این پیر در پای کوهی، به نام کوه نارکی، در دنباله كوهستان بهوروک (بوروک) در بیست کیلومتری شمال باختری شهر باستانی مهریز جا دارد.
آیین‌های سنتی پیر نارکی نیز همانند آداب و رسوم در دیگر نیایشگاه‌ها است. زرتشتیان در این نیایشگاه به نیایش پروردگار هستی‌بخش می‌پردازند و برنامه‌های شادمانی همگانی برپا می‌دارند. همازوری و همبستگی، نوکردن دیدارها، انجام آیین‌های دینی، دادودهش و شادی دستاورد گردهمایی‌های آیینی و نویدبخش امید برای ادامه‌ی راه است.
هر ساله به یاری نیک‌اندیشان گردهمایی بزرگ جشنواره‌ی فرهنگی-آموزشی در بازه زمانی دیدار پیرنارکی برگزار می‌شود. این رویداد آیینی فرهنگی همراه با سپاسداری از دانش‌پژوهان برتر زرتشتی نقش بسزایی در راستای پاسداشت دین و فرهنگ در میان جوانان دارد. سرپرستی و نگهداری این نیایشگاه و هماهنگی برگزاری آیین در این پنج روز ویژه‌ی نارکی را انجمن زرتشتیان کوچه بیوک یزد با فرنشینی و همکاری بهدین بهروز جراح بر دوش گرفته است. امسال برای دومین سال پیاپی در پی پیامدی که پایداری ویروس ناشناخته کرونا پیش آورده، گردهمایی در سپندینه پیر «نارکی» امکان‌پذیر نشد.
سالنمای راستی، نخستین ناشر سالنمای زرتشتیان ایران، با تهیه‌ی نماهنگ این فضای مینوی را برای دل‌های در گرو زیارت پیرنارکی و جشنواره فرهنگی فراهم کرده است. با امید آن‌که همه‌گیری کرونا در سراسر جهان به پایان برسد، آیین‌ها و جشن‌ها با گردهمایی و تازه‌گردانیدن دیدارها انجام شود. با آرزوی دیدار. تن‌تان تندرست و پرتوان.

 

 

naraki22سالنمای راستی با بیش از ۷۰ سال پیشینه 

naraki2

زیارتگاه نارکی در 58 کیلومتری جنوب‌شرقی یزد بر دامنه کوه بلندی به نام تجنک در غرب شهرستان مهریز جا گرفته است. زمان برگزاری زیارت از دوازده تا شانزده امردادماه خورشیدی برابر با روز مهر تا ورهرام از ماه امرتات است. جایگاه اصلی نیایشگاه در پایین کوه به شکل بنایی گنبدی بوده که اکنون بازسازی شده است. در باورهای سنتی آمده که پیرنارکی مکان جان باختن و ناپدید شدن نازبانو شاهزاده ی ایرانی است. زرتشتیان در این نیایشگاه به نیایش خداوند می‌پردازند و برنامه شاد برپا می‌کنند. همه ساله در این زیارتگاه جشنواره فرهنگی برای سپاسداری از دانش‌آموزان و دانشجویان ممتاز زرتشتی برپا می‌شود. همچنین برخی از سال‌ها جشن سدره‌پوشی همگانی نوباوگان زرتشتی از سوی خانواده روانشاد شاهرخ میزانیان، بنیادگذار جشنواره ی فرهنگی نارکی، در تالار شاهرخ و شیرین این زیارتگاه برگزار می‌شود.

5 AMORDAD 1

سالنمای راستی: دورواج 88938812-021 پیام‌گیر 88731949-021

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-12
امرداد