تارنمای خبری امرداد
گزارش تصویری

هجدهمین سالگرد درگذشت دکتر جم‌زاده و سپاس از برگزیدگان کنکور

هجدهمین آیین سالگرد درگذشت شادروان شاه‌جهان فریدون جم‌زاده و سپاس‌داری از دو دانشجوی زرتشتی با رتبه‌‌های برتر کنکور سال گذشته برگزار شد.

آیین جشن‌خوانی هجدهمین سالگرد نیک‌اندیش شاه‌جهان فریدون جم‌زاده، روز مانتره‌سپند از ماه امرداد در گاهشمار زرتشتی برابر با سه‌شنبه 25 امردادماه 1400 خورشیدی با آوای نیایش موبد بهروز نجمی‌زاده برگزار شد. با نیت نیک فرزندان دکتر جم‌زاده و با همکاری انجمن زرتشتیان یزد هرساله آیین سالگرد درگذشت آن انوشه‌روان با سپاس‌داری از یک دختر و پسر زرتشتی با رتبه‌ی برتر کنکور همراه می‌شود. امسال نیز پس از برگزاری آیین جشن‌خوانی از فروزان ایرجی و فرامرز بزرگی‌چم، رتبه‌‌های برتر کنکور 99، با اهدای پیشکش از محل خیریه‌ی شادروان شاه‌جهان جم‌زاده سپاس‌داری شد. گوهر پرنده (دختر برادر دکتر شاه‌جهان فریدون جم‌زاده)، سرور بلیوان (همسر برادر دکتر شاه‌جهان فریدون جم‌زاده) از بستگان خانواده‌ی دکتر جم‌زاده پیشکشی‌ها را اهدا کردند. این آیین هر سال با باشندگی همکیشان در تالار بزرگ‌چمی برگزار می‌شد. امسال برای دومین سال با پدیداری و همه‌گیری کووید-19 آیین با شمار محدود و رعایت شیوه‌نامه‌ی بهداشتی در تالار گهنبارخانه‌ی آتشکده‌ برگزار شد. پخش زنده‌ی آیین، همزمان از رویه‌ی اینستاگرام امرداد همرسانی شد.
روانشاد دکتر شاه‌جهان جم‌زاده از دهشمندان هازمان زرتشتی، همواره مشوق دانش‌‌پژوهان و فرهیختگان بود. دکتر شاه جهان جم‌زاده، کوچکترین فرزند روانشادان فریدون و لعل کیخسرو، به روز دی به‌مهر و ماه اردیبهشت سال 1297 خورشیدی در محله‌ی دستوران شهر یزد، زاده شد. فرزندان دیگر روانشادان به ترتیب کاووس اردشیر، بهمن اسفندیار، سرور و گوهر هستند. دکتر شاه‌جهان جم‌زاده در کودکی پدرش را از دست داد و سرپرستی خانواده به عهده‌ی بهشتی‌روان کاووس جم‌پرنده بود.
شاه‌جهان جم‌زاده تحصیلات خود را در دبستان دینیاری مارکار و کیخسروی گذرانده و با نمره‌ی عالی تحصیل را به پایان رساند. وی افزون بر کوشا بودن در فراگیری درس به ورزش علاقه زیاد نشان داده و در مسابقات فوتبال و دومیدانی مقام اول را به دست آورد. روانشاد با کوشایی و پشتکار تحصیل را ادامه داده تا رشته پزشکی دانشگاه تهران را با موفقیت به پایان رسانده و در بیمارستان ارتش در درمانگاه عباس‌آباد خدمت سربازی را انجام داد و سپس استخدام بیمارستان شرکت نفت در شهرهای اهواز و خوزستان شد. پس از خدمت سربازی زندگی نوین خود را با هما خسروی فرزند خدامراد و مهربانو خدارحم را به روز سپندارمزد و ماه خرداد در سال ۱۳۲۵ در شهر یزد آغاز می‌کند و هم‌پیمانی 57 سال می‌گذرد. ثمره این پیوند پنج فرزند به نام‌های پریوش، لعل، مهرناز، تابنده و فریدون که همگی فرزندان با ادامه تحصیل به درجات عالی دانشگاه دست یافتند.
دکتر جم‌زاده در شهرهای گوناگون مانند خوزستان، اهواز، آبادان و مسجدسلیمان به درمان بیماران شرکت نفت پرداخت. پس از ملی شدن نفت بهشتی‌روان دکتر شاه‌جهان جم‌زاده به ریاست درمانگاه بخش شرکت ملی نفت تهران برگزیده شد و پس از 33 سال کوشش و پشتکار سال 1356خورشیدی بازنشسته می‌شود.

دهشمند نیک‌اندیش دکتر شاه‌جهان جم‌زاده و همسر ایشان هما خسروی
دهشمند نیک‌اندیش دکتر شاه‌جهان جم‌زاده و همسر ایشان هما خسروی
آیین جشن‌خوانی با آوای موبد بهروز نجمی‌زاده
آیین جشن‌خوانی با آوای موبد بهروز نجمی‌زاده

سپنتا نیکنام، فرنشین انجمن زرتشتیان یزد

از راست: گوهر پرنده (دختر برادر دکتر شاه جهان فریدون جم‌زاده)، فرامرز بزرگی‌چم، سرور بلیوان (همسر برادر دکتر شاه جهان فریدون جم‌زاده)، فروزان ایرجی
از راست: گوهر پرنده (دختر برادر دکتر شاه جهان فریدون جم‌زاده)، فرامرز بزرگی‌چم، سرور بلیوان (همسر برادر دکتر شاه جهان فریدون جم‌زاده)، فروزان ایرجی

فرتورها از مریم پاکزاد است.

4090

1 نظر
  1. مهرزاد ، يک ايرانی می گوید

    روانش شاد —- و آفرين به این دو دانشجوی گرامی ، آینده سازان ایران سرفراز.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید