لوگو امرداد
از سوی نشریه بین‌المللی-تخصصی 2A

شوشتر؛ شهرکامل ایران نام گرفت

shooshtarدر نخستین رویداد گزینش شهر کامل ایران که از سوی نشریه بین‌المللی ـ تخصصی 2A برگزار شد، شهر شوشتر در کنار یزد و ماسوله عنوان «شهر کامل» ایران را از آن خود کرد.

محمدرضا بهادری مدیر پایگاه میراث‌ جهانی شوشتر در این‌باره گفت: نشریه‌ی بین‌المللی ـ تخصصی 2A که در حوزه معماری و ساختمان فعالیت می‌کند، در نخستین رویداد معرفی شهرهای کامل که به معرفی ظرفیت‌های نهفته و بالقوه شهرها در حوزه‌های میراث تاریخی، معماری مرمت شهری، بازآفرینی و … می‌پردازد، شوشتر توانست افتخار بزرگ عنوان “شهر کامل” را به‌دست آورد.

به گزارش ایسنا، بهادری ادامه داد: در این رویداد بزرگ که با باشندگی (:حضور) چهره‌های ملی و بین‌المللی حوزه معماری و شهرسازی در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی تهران برگزار شد، شهر شوشتر در حوزه تاریخی و موزه‌ای در کنار یزد و ماسوله توانست عنوان شهر کامل را به خود اختصاص دهد.

مدیر پایگاه میراث ‌جهانی شوشتر درباره‌ی عنوان «شهر کامل» با بیان این‌که این عنوان یک نشان (:برند) با اهمیت بسیار بالایی است گفت: وقتی شهری این عنوان را به دست می‌آورد در بُعد ملی و جهانی در جامعه تخصصی معماری و شهرسازی معرفی می‌شود و در تعاملات بین‌المللی از جمله پیوندهای خواهرخواندگی و دیگر موارد، از این عنوان می‌توان بهره بسیار برد.

او با اشاره به اینکه «شهر کامل» Paragon City)) شهری بزرگ و مدرنی است که در آن گذشته و خاطرات شهر با سرزندگی و انرژی جریان کنونی آن پیوند می‌خورد افزود: در چنین شهری، معماری، فضای عمومی، پایداری، عدالت اجتماعی، حمل‌ونقل در کنار سایر ابعاد و ویژگی‌های زندگی شهری دست به دست یکدیگر می‌دهند و فضایی را خلق می‌کنند که به همه‌ی مشکلات و مسائل شهر و ساکنان آن پاسخ بدهد.

بهادری افزود: آرمان از معرفی شهر کامل رسیدن به چرخه‌ای برای بهبود وضعیت شهرها است؛ از یک‌سو شهرهای دارای شرایط به ‌عنوان شهرهای ایده‌آل در سطح جهان مطرح و معرفی می‌شوند که این موضوع در برندینگ و توسعه آن‌ها تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

او بیان کرد: چنین موضوعی در درازمدت به ایجاد رقابت میان شهرها برای دستیابی به‌عنوان پاراگون‌سیتی، از راه بهبود شرایط‌شان در ابعاد گوناگون شهری می‌انجامد و آن‌ها را در مسیر توسعه قرار می‌دهد؛ از سوی دیگر، با بررسی ویژگی‌های شهرهای مطرح‌شده، می‌توان به الگوهایی برای رفع مشکلات شهرهای همانند آن‌ها دست پیدا کرد.

مدیر پایگاه میراث‌ جهانی شوشتر یادآور شد: شهرموزه عبارت است از شهری که فضاها و ساختمان‌های آن شرایط تاریخی و فرهنگی خود را حفظ کرده‌اند و به‌عنوان تاریخ گویا عمل می‌کنند. مناطق موزه‌ای، به حوزه‌های جغرافیای مشخص در شهر گفته می‌شود که شامل موزه‌ها، ساختمان‌های تاریخی و فرهنگی و فضای دربرگیرنده‌ این ساختمان‌ها است که در آن‌ها افزون‌بر امکان بازدید از میراث‌فرهنگی، امکان لذت بردن از فضای شهری و تجربه‌کردن زندگی اجتماعی به افراد داده می‌شود.

او نوع فرهنگی و وجود فرهنگ‌های ویژه، وجود عناصر تاریخی، کیفیت فضاهای همگانی، امنیت و ایمنی، دسترسی مناسب (سیستم حمل و نقلی متنوع و پوشش‌دهنده)، کیفیت آب‌وهوا (پایین بودن میزان آلاینده‌ها)، وجود امکانات و خدمات برای گردشگران، وجود کیفیت‌های کالبدی منحصر به فرد، وجود اکوسیستم ویژه و عناصر طبیعی خاص را از معیارهای انتخاب شهر کامل برشمرد و افزود: مجله 2A مفهوم پیش‌گامانه‌ شهر کامل یا «پاراگون سیتی» را در قالب «شورای تعامل شهری» یا «مرکز مطالعات توسعه شهری و زندگی متعادل» معرفی می‌کند.

بهادری افزود: آرمان از معرفی چنین مفهومی، گام برداشتن به سوی آفرینش(:خلق) محیطی دلخواه برای ساکنان در سراسر جهان است که در راستای این آرمان، چارچوبی پایه‌گذاری شده است که به راهبران توسعه‌های شهری کمک می‌کند که با استفاده از فضا به‌عنوان منبعی تأثیرگذار برای توسعه، در کنار دخیل کردن سرمایه‌گذاران در طول مسیر، چشم‌اندازهای‌شان را محقق کنند.

او ابراز امیدواری کرد: مسوولان کشوری و استانی با نگاه ویژه نسبت به شوشتر، کمک کنند تا توانمندی‌های بی‌‌مانند این شهر را بشناسانیم.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. درود به بختیاری ها
    هر سه شهر ماسوله و یزد و شوشتر را دیده ام. زیبا و تک هستند ❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-30