لوگو امرداد
بررسی چالش‌های ازدواج در هازمان زرتشتی (2)

زوج‌ها به مشاوره‌های پیش از ازدواج نیاز دارند

یکی از مراحل زیبا و برجسته‌ی زندگی انسان‌ها ازدواج است. مرحله‌ای از زندگی که امروز به چالشی در میان جوانان هازمان(:جامعه) زرتشتی تبدیل شده است. از همین‌رو تارنمای امرداد در یک دیدگاه‌سنجی از زرتشتیان خواست تا دیدگاه خود را درباره‌ی چالش‌های پیش روی هازمان زرتشتی در این‌باره بارگو کنند. در پیِ همین دیدگاه‌سنجی از برخی کنش‌گران و کارشناسان هازمان زرتشتی خواستیم تا دیدگاه خود را در این‌باره بازگو کنند.

در زیر دیدگاه مهسا سیروسی، کارشناس ارشد مشاوره و مشاور پیش از ازدواج کلینیک روانشناسیِ دانشگاه تهران را درباره‌ی چالش ازدواج در میان جوانان می‌خوانید:

ازدواج برای انسان یک نیاز طبیعی است. انسان در سنین خاصی به ازدواج نیاز پیدا می‌کند. این حس نیاز غالبا از سن بلوغ شروع می‌شود و به مرور زمان دختر و پسر، احساس می‌کنند که جنس مکمل را دوست دارند و خواستار ازدواج با یکدیگر می‌شوند.

یکی از مسائلی که در جریان آشنایی‌های پیش از ازدواج وجود دارد، جذبه و کشش طرفین است به ویژه با ابراز علاقه و محبت از سمت پسر و مجذوب شدن دختر، روند انتخاب و مذاکرات عاقلانه و منطقی قبل از ازدواج، تحت تاثیر و سوگیری قرار می‌گیرد که در نهایت بسیاری از موارد مهم و اساسی که می‌بایست پیش از ازدواج در خصوص آن‌ها تبادل نظر و توافق صورت گیرد، ناگفته و مسکوت باقی می‌ماند. همین امر، بعدها در طول فرآیند زندگی واقعی زوجین موجب بروز تنش و ناملایمات متعدد می‌گردد. بیشترین مشکلاتی که در زندگی زناشویی ایجاد می‌شود، بدین علت است که دختر و پسر در گزینش همسر اشتباه کرده و همسر متناسب و هماهنگ با خود را انتخاب نکرده است. دختر و پسر می‌توانند با دریافت مشاوره‌های پیش از ازدواج (بهترین زمان دریافت این مشاوره، زمانی است که حداقل سه ماه از آشنایی اولیه گذشته باشد)، با آگاهی و با دیدی روشن، همسر خود را انتخاب نمایند.

در مشاوره پیش از ازدواج به زوجین در زمینه‌هایی مانند، معیارهای مهم ازدواج، آسیب ازدواج، عوامل تاثیرگذار در کیفیت زناشویی، شناخت طرفین از یکدیگر و خانواده‌هایشان، زمان مناسب جهت آمادگی ازدواج، مهارت‌های لازم برای آشنایی و ازدواج، آشنایی با جنبه‌های شخصیتی یکدیگر و … آگاهی و آموزش داده می‌شود.

در انتها یادآور می‌شوم که می‌توان با مشاوره‌های پیش از ازدواج قبل از وقوع و در نقطه‌ی آغاز، از ظهور و بروز آسیب‌ها و مشکلات زناشویی جلوگیری به عمل آورد.

 

به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

2 پاسخ

  1. درود سرکار خانم سیروسی لطف میفرمایید در مورد طلاق های جامعه مان هم صحبت بفرمایید

  2. اب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم. با درود فراوان به سركار خانم سيروسي با تخصص بسيار با ارزش ومرتبط با موضوع ضمن احترام والا براي اين عزيز از ايشان درخواست دارم تشكيلاتي به همين انگيزه در اين زمينه براي همكيشان راه اندازي و به ياري جوانان بشتابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1401-12-23