لوگو امرداد
نشست صدوبیست‌وپنجم انجمن زرتشتیان تهران

آیا تولیت موقوفه‌ی گیو مادام‌العمر است؟

آیا تولیت موقوفه‌ی گیو مادام‌العمر است؟بازرس انجمن زرتشتیان تهران، خواستار بررسی و رسیدگی به نظریه شعبه حقوقی اداره تحقیق سازمان اوقاف تهران درباره‌ی هموندان جدید بلاتکلیف موقوفه‌ی رستم گیو شد.
فربد فرهی‌یزدی پیش از دستور انجمن زرتشتیان تهران با بیان این سخن رسما خواستار دریافت وقف‌نامه‌ی موقوفه‌ی گیو شد.
افشین نمیرانیان، جانشین فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، در پاسخ گفت: موقوفه‌ی گیو ربطی به انجمن ندارد، یک نسخه از وقف‌نامه در انجمن است که می‌توان آن را بطور غیررسمی در اختیار گذاشت.
وی در ادامه درباره‌ی اختیارات انجمن نسبت به موقوفه‌ی گیو گفت: بر اساس وقف‌نامه‌‌، هر گردش‌  انجمن این اختیار را دارد که 3 تن از هموندان موقوفه را انتخاب و معرفی کند. نزدیک به یک سال است که این 3 هموند انتخاب شدند و آنها را به طور رسمی به موقوفه‌ی ‌گیو معرفی کردیم و انجام کارهای اداری آنها در رابطه با سازمان اوقاف به عهده‌ی موقوفه‌‌ی گیو است.
فربد فرهی‌یزدی با اشاره به نظریه شعبه حقوقی اداره تحقیق سازمان اوقاف تهران به تاریخ سوم شهریورماه 1397 خورشیدی مبنی بر مادام‌العمر بودن هموندان موقوفه‌ی گیو گفت: با توجه به اختیارات هر گردش از انجمن در انتخاب و معرفی 3 تن از هموندان موقوفه و بلاتکلیفی این 3 تن که به تازگی از سوی انجمن انتخاب شده‌اند، آیا انجمن می‌تواند سه تن را مادام‌العمر معرفی کند؟ نظریه شعبه حقوقی سازمان اوقاف مبنی بر مادام‌العمر بودن هموندان موقوفه‌ی گیو را بررسی کنید. منظور بازرس انجمن به از سه تن، رستم خسرویانی، همایون پشوتنی‌زاده و سیروس آتشبند است که بنابر حکم اوقاف آنها به تازگی متولی مادام‌العمر موقوفه‌ی رستم گیو شدند.
فربد ‌فرهی‌یزدی در بخشی از گفت‌وگو به اختیارات قانونی بازرس برپایه‌ی ماده 149 قانون اشاره کرد و این گونه خواند: بازرس یا بازرسان می‌توانند درهر موقع هر گونه رسیدگی و بازرسی لازم را انجام داده و اسناد و مدارک و اطلاعات مربوط به شرکت را مطالبه کرده و مورد رسیدگی قرار دهد.
فرشاد فرهی‌فر، هموند انجمن زرتشتیان تهران، در باره‌ی درخواست رسمی بازرس گفت: بازرس می‌تواند در مورد وظایف هیات مدیره‌ی انجمن و مدارکی که متعلق به انجمن هست در هر زمان آزادانه دسترسی داشته باشد و هیات‌مدیره نیز باید در هر زمان در اختیار بازرس بگذارد. روانشاد رستم گیو در این وقف‌نامه دو نفر از انجمن و یک نفر هم که یکی از وارثان ارباب گیو وکالت کاری به انجمن داده را به عنوان هموندان موقوفه اعلام کرده است. من هم موافقم که این وقف‌نامه متعلق به انجمن نیست. موقوفه‌ی گیو تشکل مستقل است و این وقف‌نامه متعلق به آن است و جزو اموال انجمن نیست پس نمی‌توانیم رسما این وقف‌نامه را در اختیار بگذاریم.  اگر رسما وقف‌نامه را بخواهید می‌توانیم شما را به موقوفه‌ی گیو معرفی کنیم.
افشین نمیرانیان در بخشی دیگر از نشست  پس از خواندن نظریه شعبه حقوقی سازمان اوقاف تهران در باره‌ی حکم گفت: سه نفر هموندان جدید موقوفه که هیات‌مدیره آنها را انتخاب کرده‌ است، به عنوان خواهان از سازمان اوقاف درخواست صدور حکم تولیت کردند. بخش حقوقی سازمان اوقاف با وجود تولیت کنونی این درخواست را رد کرده و در نهایت مرجع  تشخیص و تفسیر وقف‌نامه کارشناسان حقوقی سازمان اوقاف هستند. آنان بنابر وقف‌نامه تشخیص دادند که به لحاظ حقوقی ادعای ما غیر کارشناسی است و بر اساس وقف‌نامه حکم دادند که هیات متولی تا وقتی هستند هموند موقوفه محسوب می‌شوند. امیدوارم اعضای تولیت موقوفه اگر تفسیرشان منطبق با نظر هیات مدیره مبنی بر این که انجمن در هر دوره می‌تواند 3 تن از هموندان موقوفه را انتخاب کند، می‌باشد، به رای هیات‌مدیره احترام بگذارند و استعفا دهند وگر نه طبق قانون حق ادامه‌ی تولیت را دارند.
خانم خادم، هموند انجمن زرتشتیان تهران، در تایید انتخاب 3 تن ازهموندان موقوفه در هر گردش انجمن گفت: پیش از این با تغییر هموندان هیات‌مدیره‌ی انجمن، هموندان موقوفه نیز تغییر می‌کردند و در وقف‌نامه هم نوشته شده است. دو دوره‌ی سه ساله با تغییر هیات مدیره انجمن من و آقای بهدین با حکم سازمان اوقاف هموندان موقوفه شدیم. ‌طبق روال انتخاب دیگری شد که این انتخاب از آن زمان به بعد مادام‌العمر شد.
رستم خسرویانی، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، با اشاره به نبود تولیت در زمان خانم خادم گفت: در وقف‌نامه‌ی موقوفه‌ی گیو هموندان مشخص شده‌اند. آن زمان که خانم خادم در موقوفه بوده، تولیت نبوده، آنان از سازمان اوقاف حکم می‌گرفتند. یک زمانی وضعیت موقوفه‌ی گیو مشخص نبود و برنامه مدون و کارآمدی نداشت. کسانی از سوی ارباب رستم گیو حکم داشتند و تعدادی از انجمن هر دوره انتخاب می‌شدند که آنان از سازمان اوقاف حکم اوقافی مدت‌دار می‌گرفتند. وقتی ما وارد موقوفه شدیم متوجه مشکلات شدیم و آن زمان اداره‌ی اوقاف بر روی موقوفه دست گذاشته بود و قصد داشت هم حق‌النظاره بگیرد و هم یک نفر نماینده‌ی سازمان اوقاف را در موقوفه بگذارد و موقوفه را کنترل کنند و ما زیر دست اداره اوقاف می‌شدیم. این اتفاق خوبی نبود با وکیل سرتیپی به اداره اوقاف رفتیم وی نامه نوشت که این موقوفه‌ی خاص منصوص و غیرمتصرفه است. با نامه‌نگاری ثابت کردیم این وقف عام نیست بلکه وقف خاص است و اعلام کردیم این موقوفه ارتباطی به اداره‌ی اوقاف ندارد. سپس از سوی اداره‌ی اوقاف اعلام شد که پنج تن هموند موقوفه برای اداره‌ی موقوفه باید حکم تولیت بگیرند. نزدیک به دو سال طول کشید تا حکم تولیت برای پنج تن گرفتیم این حکم تولیت بدون شرط و بدون تاریخ است، مادام‌العمر نیست. در حکم تولیت نوشته شده تا زمانی که کسی جایگزین نشود این اشخاص که تولیت دارند به کار خودشان ادامه می‌دهند. این سه تن را انجمن انتخاب کرد و به اداره اوقاف معرفی کردیم و سفارش آنها را کردیم. من از اول با انتخابات مخالف بودم.
فربد فرهی‌یزدی، بازرس انجمن، پس از توضیحات رستم خسرویانی گفت: با توجه به این که اداره اوقاف این تولیت را به شما داده و شما سفارش آنها را کردید پس چرا کار به شکایت رسید؟ شما استعفا می‌دادید و هموندان جدید وارد می‌شدند.
رستم خسریانی در پاسخ گفت: اگر استعفا می‌دادیم و حکم آن سه تن (خدامراد مزداپور، جمشید غریبشاهی و فرخزاد اردشیریان) که از سوی انجمن معرفی شدند نیز صادر نشود و آنها تایید نشوند، وضعیت موقوفه نا‌بسامان می‌شود. تولیت باید برپا باشد تا به دادگاه‌هایی که در پیش دارد برسد.
کامبیز میزانیان، هموند انجمن زرتشتیان به دو راهکار اشاره کرد: به عنوان هموندان هیات‌مدیره دو راهکار داریم. یک راه این است که برای احترام به انتخاب و رای هیات‌مدیره، وکیل کارشناس در امر اوقاف بگیریم و روی این حکم اعتراض بگذاریم. راه دیگر این است که شما سه تن که اعضای هیات امنای موقوفه هستید به اداره اوقاف نامه‌ای مبنی بر رضایت جایگزینی این سه تن بنویسید. شما سه نفر در فراخوان انتخاباتی انجمن شرکت نکردید، پس با کاندید نشدن اعلام کردید نمی‌خواهید به کار خودتون ادامه بدهید.
خانم خادم با اشاره به  گزینش سه تن هموندان موقوفه از سوی هیات‌مدیره‌ی انجمن گفت: 21 هموند هیات مدیره 3 تن از هموندان موقوفه را انتخاب کردند که هر سه ریش سفید جامعه هستند. این سه تن از این اداره به آن اداره به دنبال گرفتن حکم هستند. برای احترام گذاشتن به رای، هیات‌مدیره‌ی انجمن باید پیگیر این مسیله باشد.
گفتنی است، در نشست شصت‌وچهارم انجمن زرتشتیان تهران دوشنبه چهاردهم فروردین‌ماه ۱۳۹۶ خورشیدی گزینش هموندان جدید هیات‌امنای موقوفه‌ی رستم گیو بررسی شد. در بخشی از نشست هفتادم انجمن زرتشتیان تهران، چگونگی گزینش هموندان موقوفه‌ی گیو مشخص شد. انجمن زرتشتیان تهران خورداد 1396 خورشیدی برای هموندی در هیات امنای موقوفه‌ی گیو فراخوان داد. هفتم شهریورماه 1396 خدامراد مزداپور، جمشید غریبشاهی و فرخزاد اردشیریان به عنوان هموندان جدید موقوفه‌ی گیو از سوی هیات‌مدیره‌ی انجمن برگزیده شدند. این سه تن پیش از دستور نشست صدوششم اسفندماه 1396 در انجمن باشنده شدند تا با ارایه‌ی نامه‌نگاری جدید به نتیجه برسند. سه تن از هموندان موقوفه‌ی گیو که برای دوره‌ی سه ساله از سوی انجمن زرتشتیان تهران انتصاب شده بودند پس از شش‌ماه نامه‌نگاری اسفندماه 1396 خورشیدی، نتوانستند حکم  تولیت را از اداره‌ی اوقاف بگیرند.

* گزارش بالا بخشی از نشست صدوبیست‌وپنجم انجمن زرتشتیان تهران در روز دوشنبه 12 شهریورماه 1397 خورشیدی است. گزارش کامل نشست هفتگی انجمن بزودی روی تارنمای امرداد گذاشته می‌شود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

9 پاسخ

 1. من کارمند انجمن هستم ودرباره حقوق کارمندان باید بگویم که خانم شهریاری به سلیقه حقوق را افزایش داده است حتی کارمندی که 5ماه است امده وهیچکاه در انجمن نیست وبه سفارش بوده درخواست برای افزایش حقوق داده شده درصورتی که افرادا بالای ده سال هیچ افزایشی نداشتن ایا این عدالت است یا نورجشمی یا فامیل بازی است .مثل استخدام فامیل های هیت مدیره .جای تاسف است

 2. دکتر خسرویانی به چه حقی خود را مادام العمر کرده. چرا دیگران نکردند؟؟؟؟

 3. 1- ماده 80 قانون مدنی می گوید: “اگرواقف وضع مخصوصی رادرشخص متولی شرط کرده باشدومتولی فاقدآن وصف گردد منعزل می شود .”، متولی می‌تواند در وقفنامه اسم برده شود یا توصیف شود، که قسمت مربوط به انجمن – از گفته‌های هموند انجمن که وقفنامه را توصیف می‌کند – شامل وضعی است که آن عبارت از انتخاب توسط هیات مدیره است، و وقتی هیات مدیره انتخابش را عوض می کند (مانند مورد جاری)، سه نفر قبلی تأیید هیات مدیره را از دست می‌دهند و طبق قانون نمی‌توانند به تولیت خود ادامه دهند ( شایسته ذکر است که متولیان به دو گونه اسما یا وصفا یاد می شوند – مثلاً اگر در وقفنامه ای ذکر شود «متولی شخص واقف مادام العمر مي باشد و بعد از درگذشت وي ارشد فرزند ذكورش نسلاً بعد نسل و در صورت انقراض فرزند ذكور متولي وقف ارشد فرزند اناث نسلاً بعد نسل خواهد بود» ، قسمت اول «شخص واقف» نوعی از متولی است که از او اسم برده شده شده است و بقیه متولی ها وصف شده‌اند) 2- هر چند ظاهراً متن وقفنامه برای عموم در دسترس نیست ولی از اظهارات جلسه برمی آید که ترتیب تعیین متولیان بعدی از طرف انجمن کاملاً مشخص و برای اساس آرای هیات مدیره است و برای بخشی از متولیان که انجمن آن‌ها را تعیین می‌کند، دوره تصدی مسوولیت تا زمان تعویض احتمالی – که در این مورد تعوویض اتفاق افتاده است – به صورت عادی 3 سال است (حکمهای تولیت مدت دار صرفنظر ترتیب انتصاب، موضوع خاصی نیست و مثلاً احکام تولیت آستان قدس رضوی یا آستان حضرت معصومه در قم هم اکنون 5 ساله است.

 4. بخش دوم از سه بخش. 3- موضوع وقف در قانون به اندازه زیادی مورد احترام است، چون استقلال آن پذیرفته شده است و کسی حق دخالت در آن را ندارد (در تحقیقی به نام «بررسی مفهوم وقف» منتشر شده توسط پژوهشکده شورای نگهبان قابل دسترسی درhttps://bit.ly/2NioXr6 صفحه 13 ذکر شده است که مهمترین ‌و ‌معتبرترین‌ مستند ‌فقهي‌ استقلال‌ وقف قاعدة‌ -الوقوف‌علي‌حسب‌ما‌یقفها‌ اهلها – است‌ كه ‌از ‌قواعد‌ مسلم ‌در‌فقه ‌شیعه ‌شمرده ‌مي شود بر‌اساس‌ این ‌قاعده، ‌هیچ ‌كس‌ حق ‌ندارد ‌برخلاف ‌نظر ‌واقف ‌دخالتي ‌در ‌وقف ‌داشته ‌باشد)، نمونه‌های عملی حفاظت از این استقلال در موارد زیر قابل ملاحظه است الف-در عمل‌کرد دیوان عدالت اداری در ابطال مداخلات سازمان اوقاف در اداره موقوفات قابل دسترس در http://rc.majlis.ir/fa/law/show/1008521 و ب- رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور که امکان شکایت از سازمان اوقاف (مثلاً نسبت به عملکرد برای تحقیق راجع به متولیان بعدی در این مورد سه نفر جدید هستند) https://bit.ly/2Q6eLRe را محترم می شمارد. هر چند به نظر می‌رسد حل و فصل مسالمت آمیز موضوع با سازمان اوقاف برتری داشته باشد، شکایت از عدم صدور حکم تولیت از سوی متولیان جدید به طرفیت سازمان اوقاف شاید یکی از راه حلها باشد 4- مطلبی دیگر طرح شده در این جلسه اختیار سازمان اوقاف برای عدم تأیید صلاحیت متولیان جدید است، شایسته است که ارجاع قانونی این مطلب اگر وجود دارد ذکر شود (هر چند اگر در قانون هم نباشد امکان وقوع دارد و نیاز به پیگیری دارد)، اگر نهاد دیگری مثلاً وزارت کشور در جایی دیگر مثلاً انتخابات رد صلاحیت انجام می دهد، می‌تواند از عملکردش به موجب قانون دفاع کند. (یک راه حل نه چندان خوب شاید جایگزین کردن یک به یک متولیان قدیمی با متولیان جدید باشد تا در مسیر حصول نتیجه نهایی، حداکثر فقط تولیت یک نفر مورد تردید باشد). 5- مطلب دیگری که شاید خوب باشد در بلند مدت روی آن کار کرد آن است که در مورد وقف، نظرات مختلفی وجود دارد و برخی آنرا از جمله احوال شخصیه می‌دانند که اگر چنین باشد، زرتشتیان بر طبق آیین خود عمل خواهند کرد https://bit.ly/2NNXWZJ

 5. درود بر همکیشان به خصوص بازرس محترم و گرامی انجمن بنده به عنوان یک همکیش مخواهم بدانم چرا در این چندین سالی که دکتر خسرویانی و وکیل سرتیپی وجود نداشتند اداره اوقاف نمیخواست بر موقوفه نظارت داشته و هزاران دلیل ناموجه ذکر شده توسط خسرویانی وفقط وفقط به عنوان فردی از این جامعه که اخبار انجمن را از تارنمای امرداد پیگیری میکنم از خانم خادم به عنوان عزیزترین و یکی از معتمدترین افراد جامعه میخواهم در همین تارنما حرفهای خسرویانی را مانند چند نشست پیشین تایید نمایدلازم به ذکر است دکتر خسرویانی تا اخرین لحظه حضوردر انجمن کلیه موقوفات گیو ابادیان و غیره را تحت تصرف مادامالعمر خود درخواهد اورد.

 6. بخش سوم از سه بخش. 6- در موقوفاتی که متولیان آن به صورت دوره ای تغییر می کنند، چون متولی بودن را هم به نظر نگارنده می‌توان نوعی از قدرت نظر گرفت، باید به تعارض منافع میان الف-رها کردن قدرت و ب-احترام به ترتیبات قانونی توجه داشت 7- درمورد در دسترس بازرس قرار دادن متن وقفنامه، فرض انتخاب بازرس، بررسی عمل‌کرد انجمن ناشی از اختیاری است که در نتیجه انتخابات به آن داده شده است. چون یکی از عمل‌کردهای انجمن به سبب اختیاری که به آن واگذار شده تعیین تعدادی از متولیان موقوفه است، باید امکان بارزسی (حتی برای عموم) از آن هم فراهم باشد (نسبت به سهم انجمن)، مشابه این مورد، اقداماتی از طرف انجمن نظیر قبول وکالت از یکی وارثان همین موقوفه یا پاسخ به نامه ارسالی به انجمن زرتشتیان از طرف فرمانداری تهران در هنگامه انتخابات مجلس برای تعیین هیات اجرایی یا … است. چون انجمن به اختیار خود، نسبت به انتشار فراخوان و تعیین متولیان اقدام نموده، اسناد عمل‌کرد خود را باید همانگونه که هست در اختیار بازرسان قرار دهد و از انتخاب واژه هایی نظیر «رسمی» و «غیر رسمی» و … اجتناب ورزد و اگر خود انجمن هم نسبت به متن اسناد نظیر وقفنامه تردید دارد، نسبت به رفع آن اقدام کند (مثلاً اگر خود اصل را ندارد، کپی برابر اصل آن را از متولیان درخواست کند، اگر چنین نکرده).

 7. خانم خادم عزیزترین و معتمدترین بانوی جامعه است همانگونه که توضیح داده در دو دوره با جابجایی هیات مدیره دو دوره سه ساله از سوی سازمان اوقاف حکم برای ایشان و روانشاد بهدین آمده و دوره‌ی بعد انتخاباتی شده که سه هموند جدید مادام‌العمر شدند
  البته به گفته‌ی آقای خسرویانی در زمان آنها تولیت موقوفه پدید آمده و دیگر دوره‌ای نیست بلکه باید جایگزین شوند ولی نحوه‌ی جایگزینی را اشاره نکرده

 8. درود بر همه صاحب نظران
  طبق گفته هیئت مدیره هر دوره 3 نفر را انتخاب میکنند که متاسفانه تقریبا در انتهای دوره این انتخاب صورت گرفته و افراد منتخب هیچکدام عضو هیئت مدیره نمیباشند.لازمه شناخت اشخاص حقوقی به ثبت رسیدن آن و تاییدیه از طرف مراجع قانونی میباشد که پس از گرفتن تولیت هیئت امنا موقوفه گیو موفق به تخلیه محلی که بیش از 40 سال در تصرف فردی غیر همکیش بود گردید که همین امر جای قدردانی دارد.
  از هیئت مدیره محترم خواهشمندم در صورت تعیین 3 نفر اولا در ابتدای دوره اقدام کنند دوما از افراد هیئت مدیره باشند.لطفا در باز پس گیری املاکی که در تصرف غیرهمکیش است اقدام کنید نه از اموالی که به انجمن ارتباطی ندارد و ضمنا توسط افراد هیئت امنا گیو به نحو احسن رسیدگی میشود.لطفا هیئت مدیره وقت خود را برای بازپس گیری زمینهای قصرفیروزه و 3درصد آمزش پرورش بگزارد.اگر از مستاجر انجمن هم سوال کنید از انجمن ناراض است پس کلا هر کس منافعش را در نظر میگیرد.انجمن پذیزشگاه را که کوچکتر از رستم باغ است نمیتواند رسیدگی کند و از لحاظ بهداشت و غیره همه همکیشان معترض هستند ولی رستم باغ از همه لحاظ بهترین منطقه مسکونی همکیشان است.

 9. الان ۶ ماه هست که من هزینه سنگ قبر عموم رو به انجمن پرداخت کردم ولی چند روز پیش که برای پیگیری رفتم انجمن ، گفتن که با آقای مهدوی مسئول نصب سنگ بابت حساب و پرداخت نکردن بدهی انجمن سفارشات را قبول نمیکند ، الان ۳ ماهه دیگه سر سال هست ولی هنوز سنگ رو نصب نکردن ، انجمن موقع پول گرفتن خوب مردم رو مجبور میکنن که بابت پرداخت سنگ حتمٱ باید تسویه کنند تا سنگ نصب بشه ولی با سنگ ساز تسویه نمیکنن آخه این پولها کجا میره ، چرا انجمن مدیریت نداره ؟ چرا بازرسها پیگیری نمیکنن ؟ جرا تو انجمن اینقد هرکی هرکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-23