لوگو امرداد
آگاهی‌رسانی انجمن زرتشتیان تهران

چگونگی ثبت نام درگذشتگان در آیین پرسه‌ی همگانی

پرسهانجمن زرتشتیان تهران چگونگی ثبت نام درگذشتگان در آیین پرسه‌ی همگانی اورمزد و اسفندماه را به آگاهی رساند.

پیرو آگاهی‌رسانی انجمن زرتشتیان تهران، همکیشان می‌توانند تا پایان وقت اداری روز ۲۰ بهمن‌ماه 1400 خورشیدی نام و نام‌خانوادگی، تاریخ درگذشت و عکس روانشاد، به همراه تصویر رسید واریز مبلغ پانصدهزار ریال به کارت شماره ۶۰۳۷۶۹۱۹۹۰۱۰۴۷۲۱ به‌نام انجمن زرتشتیان تهران را به شماره واتس‌اپ ۰۹۱۲۲۸۹۸۴۲۴ بفرستند یا در ساعات کاری به دبیرخانه انجمن مراجعه کنند.
انجمن زرتشتیان تهران، پرسه همگانی اورمزد و اسفندماه را در روز دوشنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ خورشیدی برگزار خواهد کرد. در این راستا چگونگی برگزاری آیین پرسه همگانی به گونه‌ی حضوری یا به شیوه‌ی مجازی، با پایش وضعیت همه‌گیری بیماری کووید در شهر تهران در روزهای آینده به آگاهی رسانده می‌شود.

هر هازمانی به باورها و آیین‌های خود زنده است و پایا و پویا می‌ماند. از آنجایی که در گاه‌هایی از تاریخ ایران، شمار درگذشتگان به شوند جنگ، بیماری و … بسیار بوده است،‌ برگزاری آیین پرسه برای تک‌تک آنان بسیار دشوار می‌شود. از این‌رو نیاکانمان با برگزاری دو پرسه همگانی در سال، درگذشتگان را یاد می‌کردند. اورمزد و اسفندماه که می‌شود یاد آن هزاران هزار فرزندی را گرامی می‌داریم که در دفاع از مرزوبوم ایران‌زمین از جان گذشتند و اکنون بخشی از این خاک اهورایی هستند. درود می‌فرستيم بر فروهر پاک سينه‌ سپركردگان نام ايران، بزرگی ايران، آبادی و آزادی ايران.
«پرسه» از ریشه «پرس» به چم (:معنای) «پرسیدن» است. در آیین پرسه، دوستان و خویشان برای پرسیدن چگونه بودن بستگان و نزدیکان تازه درگذشته به دیدارشان می‌روند و برای کسی که درگذشته آیین یادبود برگزار می‌کنند و یادش را گرامی می‌دارند. در آیین نیاکانی، همپرسگی با خانواده‌ی درگذشتگان سفارش شده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-01-25