تارنمای خبری امرداد

گزارش تصویری از آیین پرسه همگانی اسفندماه در تهران

انجمن زرتشتیان تهران، آیین پرسه همگانی اورمزد و اسفندماه را در تالار ایرج برخط برگزار کرد.

آیین پرسه همگانی اسفندماه با آفرینگان‌خوانی موبد اردشیر مهربانی و سخنرانی دینی موبد دکتر اردشیر خورشیدیان، از ساعت 9 تا 11 بامداد دوشنبه 25 بهمن‌ماه 1400 خورشیدی در فضای اسکای‌روم انجمن زرتشتیان تهران و اینستاگرام امرداد همزمان پخش زنده شد.
زرتشتیان هر ساله در پرسه‌‌ی همگانی روز اورمزد از ماه اسفند زرتشتی، گردهم می‌آیند و فروهر جانسپاران راه میهن در رویارویی با یورش تازیان را گرامی می‌دارند. درود می‌فرستند به روان همه‌ی درگذشتگان که در سال گذشته از جهان هستی به زندگی مینوی پیوستند و از خانواده‌های تازه‌روانان یاد می‌کنند. امسال با پایداری همه‌گیری بیماری کووید، آیین پرسه همگانی اسفندماه بدون گردهمایی همکیشان بود.
هر هازمانی به باورها و آیین‌های خود زنده است و پایا و پویا می‌ماند. از آنجایی که در گاه‌هایی از تاریخ ایران، شمار درگذشتگان به شوند جنگ، بیماری و … بسیار بوده است،‌ برگزاری آیین پرسه برای تک‌تک آنان بسیار دشوار می‌شود. از این‌رو نیاکانمان با برگزاری دو پرسه همگانی در سال، درگذشتگان را یاد می‌کردند. اورمزد و اسفندماه که می‌شود یاد آن هزاران هزار فرزندی را گرامی می‌داریم که در دفاع از مرزوبوم ایران‌زمین از جان گذشتند و اکنون بخشی از این خاک اهورایی هستند. درود می‌فرستيم بر فروهر پاک سينه‌ سپركردگان نام ايران، بزرگی ايران، آبادی و آزادی ايران.
«پرسه» از ریشه «پرس» به چم (:معنای) «پرسیدن» است. در آیین پرسه، دوستان و خویشان برای پرسیدن چگونه بودن بستگان و نزدیکان تازه درگذشته به دیدارشان می‌روند و برای کسی که درگذشته آیین یادبود برگزار می‌کنند و یادش را گرامی می‌دارند. در آیین نیاکانی، همپرسگی با خانواده‌ی درگذشتگان سفارش شده است.

 

موبد اردشیر مهربانی

افشین نمیرانیان فرنشین انجمن زرتشتیان تهران

اسامی روانشادان پرسه همگانی 1400

مجری، پری گل ایرانی

سخنران موبد اردشیر خورشیدیان فرنشین انجمن موبدان

داریوش موبد سرپرست آتشکده تهران

فرتور از همایون مهرزاد است.

2393

4.6/5 - (9 امتیاز)
1 نظر
  1. شیرین می گوید

    به فروهر پاک همه در گذشتگان درود باد . بهشت جایگاهشان باد . به خانواده های در گذشته آرامش باد می گویم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید