لوگو امرداد
معرفی کتاب از انتشارات فروهر

کتاب هشتم دینکرد؛ آوانویسی، ‌ترجمه،‌ یادداشت و واژه‌نامه

کتاب هشتم دینکرد؛ آوانویسی، ‌ترجمه،‌ یادداشت و واژه‌نامه از سازمان انتشارات فروهر کتاب هشتم دینکرد از مهمترین و در عین حال دشوارترین متون ادبیات پهلوی و تنها منبع موجود در زمینه‌ی چکیده‌ی اوستای گردآوری شده در دوره ساسانی است که به تازگی از سوی انتشارات فروهر به چاپ رسیده است.

محسن نظری‌فارسانی، نگارنده‌ی کتاب، یادآوری کرده که این خلاصه‌نویسی بر اساس زند اوستا است، از نظر تنوع مطالب بسیار غنی و به «دانشنامه‌ی مزدیسنی» نام گرفته است.

اساس این کتاب، رساله‌ی دکترای نگارنده است که در شهریورماه 1396 در دانشکده‌ی علوم انسانی دانشگاه تهران از آن دفاع شده است که با بازبینی و اصلاح‌های برخی از موارد در دسترس دوستداران قرار گرفته است.

پس از انتشار ترجمه انگلیسی وست، پهلوی‌شناس پرآوازه و پرکار پایان سده‌ی نوزدهم، داراب دستور پشوتن سنجانا متن و آوانویسی و ترجمه دیگری را از این متن منتشر کرد بیش از ۱۰۰ سال از قدمت این دو پژوهش می‌گذرد و اکنون ارزش اولیه را ندارد. پس از انتشار کار سنجانا ترجمه‌ای از این مطلب به هیچ زبانی منتشر نشده است.

کتاب هشتم دینکرد با 706 رویه در 45 بخش به آوانویسی، ‌ترجمه،‌ یادداشت و واژه‌نامه پرداخته است. مقدمه‌ی کتاب در بردارنده‌ی تاریخچه‌ی مولفان دینکرد، ساختار و محتوای کتاب هشتم دینکرد، پیشینه‌ی پژوهش و روش کار در پژوهشِ کتاب پیشِ رو است.

چاپ نخست، کتاب هشتم دینکرد با موضوع اخلاق زرتشتی-متون قدیمی تا قرن 14، به شمارگانِ 500 نسخه، سال 1397 خورشیدی به کوشش سازمان انتشارات فروهر به چاپ رسیده است.

دوستداران می‌توانند برای دسترسی به کتاب هشتم دینکرد از راه‌های زیر بهره بگیرند:

–  امرداد به نشانی خیابان کریم‌خان، خردمند شمالی، کوچه اعرابی 3 (ششم) شماره 4 خریداری کنند. برای هماهنگی با امرداد شماره تماس 88325329 تا 31 در دسترس است.

–    خرید اینترنتی کتاب هشتم دینکرد از فروشگاه امرداد امکان‌پذیر است.

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

4 پاسخ

  1. درود. از خانم دکتر گشتاسب و همه بزرگوارانی که در امر چاپ و فروش این کتاب زحمت کشیده اند بسیار سپاسگزارم.

  2. موضوع کتاب به گونه‌ای است که به نظر من هر فرد دلبسته به فرهنگ کهن ایران باید این کتاب را در کتابخانه شخصی‌اش داشته باشد.

  3. سلام. آیا امکان فروش نسخه pdf این کتاب مقدور است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-22