تارنمای خبری امرداد

گزارش از بهسازی فضای آموزشی دبیرستان مارکار یزد

انجمن اولیا و مربیان دبیرستان دخترانه دوره اول مارکار در یزد برای بهینه‌سازی فضای آموزشی و برخورداری دانش‌آموزان از امکانات آموزشی می‌کوشند و در راستای بهبود کیفی بهره‌برداری چشم‌به‌راه یاری نیک‌اندیشان هستند.

دبیرستان تاریخی دخترانه مارکار، یادگار بازرگان پارسی پشوتن جی دوسابایی مارکار از شهریور ۱۳۱۲ در خدمت مردم یزد بوده، دانش‌آموختگان بسیاری را به پایه‌های بالاتر تحصیلی فرستاده و بالندگی فرهنگی بانوان فرهیخته‌ی جامعه را فراهم کرده است. دبیرستان امروز نیاز به گسترش فضای آموزشی دارد. با پیگیری و کوشش‌های انجمن اولیا و مربیان دبیرستان و یاری دهشمندان بخش‌هایی از بهسازی و ساخت فضای آموزشی به انجام رسیده و بخشی دیگر در حال انجام است. در اجرای کار فرحناز چهل‌مرد از هموندان زرتشتی انجمن اولیا و مربیان دبیرستان دخترانه مارکار یزد مسوولیت انتخاب استادکار بنایی تاریخی و ثبتی را به عهده گرفت و امید درست دیگر هموند زرتشتی نیز سرپرستی و نظارت بر امور عمرانی را عهده‌دار شد. فرحناز چهل‌مرد در گفت‌وگو با امرداد با اشاره به این که برای گسترش فضای آموزشی و فراهم کردن محیط آموزشی مناسب برای 200 دانش‌آموزی که مشغول به تحصیل هستند تصمیم به بهسازی زیرزمین متروکه‌ی دبیرستان و استفاده به عنوان اتاق کامپیوتر و آزمایشگاه گرفته شد، درباره‌ی روند اجرای کار گفت: با پشتیبانی و تامین مالی 15 میلیون تومان از سوی انجمن زرتشتیان تهران به عنوان مالک دبیرستان، نخاله‌برداری زیرزمین آبان‌ماه سال گذشته به پایان رسید. ادامه‌ی مراحل بازسازی با یاری نیک‌اندیشان پیگیری شد.

نیک‌اندیشانی که در این راه همازور شدند:

نام و نام خانوادگی مبلغ
  نایریکا پیروز 70 میلیون تومان
به نامگانه روانشاد بهمن کیانپور 50 میلیون تومان
موقوفات روانشاد رشید شیرمردیان
42 میلیون تومان
به نامگانه روانشاد سیمین‌دخت مهربان پولاد درویش 11 میلیون تومان
  خسرو تشکر 3 میلیون تومان
  مهدی نوروزی فرد 3 میلیون تومان
به نامگانه روانشاد بهناز فروغی بیوکی و همسرشان داریوش کاووسی شریف‌آباد یک میلیون تومان

کارهای انجام شده به شرح زیر است:

_ حذف کانال قدیمی کولر
_ جابجایی کولر و کانال از جلوی یادبود به مکانی ایمن در پشت‌بام
_ ساخت پایه برای کولر جدید
_ بهسازی و کف‌سازی سنتی پشت‌بام زیر کولر
_ تخلیه نخاله‌های ساختمانی از زیرزمین
_ گودبرداری در حد مجاز ساختمان
_ محکم‌سازی ستون‌های سنتی
_ محکم‌سازی دیواره‌ی زیر آجرها
_ دیوارکشی
_ گچ‌کاری سقف
_ کف‌سازی
_ برق‌کشی
_ ایجاد پله از کلاس‌ها به حیاط
_ حذف نرده‌های قدیمی و ایجاد هزاره‌‌چینی ایمن و سنتی جای آن

فرحناز چهل‌مرد در ادامه بیان داشت: امسال نیز انجمن زرتشتیان تهران با تامین مالی 40 میلیون تومان موافقت کرده است. از آنجایی که ساختمان قدیمی است با پیشرفت در اجرای کار به بهسازی بخش‌های دیگر نیز پرداخته شد مانند جابجایی کانال کولر تالار روانشاد شیرین خداپرست دبیرستان که از منظر دید نامناسب کارگذاشته شده بود و برای این جابجایی زیرساخت پشت‌بام با کف‌سازی سنتی آماده‌سازی شد. ساخت دو کلاس یارانه و آزمایشگاه فروردین‌ماه 1401 تکمیل شده و چشم به راه تجهیز وسایل است.
وی افزود: دانش‌آموزان برای گذراندن ساعت ورزش فضای مناسب ندارند. با هماهنگی امید درست از اعضای هیات‌مدیره‌ی سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی یزد استفاده‌ی رایگان دانش‌آموزان از این باشگاه ورزشی فراهم شده است. در راستای آماده‌سازی فضای ورزشی برای ایمن‌سازی و هم‌سطح‌سازی حیاط دبیرستان نیاز به یاری نیک‌اندیشان است. نیک‌اندیشان خواهان همیاری می‌توانند با شماره تماس ۰۹۰۵۱۵۱۶۱۰۰ هماهنگی کنند.

کارهایی که می‌بایست انجام شود:

_ تکمیل هزاره‌چینی
_ بهسازی تراس جلو کلاس‌ها
_ حذف آسفالت فرسوده و آسیب‌زا و جایگزینی با آجرسنگ سنتی و محکم
_ تخریب همه‌ی راه‌پله‌های فرسوده‌ی حیاط و کم‌کردن ارتفاع و بازسازی آنها

گفتنی است برای اجرای کارهای عمرانی از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد و آموزش متوسطه آموزش و پرورش ناحیه دو یزد درخواست یاری شده ولی تاکنون از سوی این دستگاه‌های اجرایی همکاری انجام نشده است.

مارکار بازرگان زرتشتی با منش نیک دارایی خود را در راستای بنیادگذاری امکانات رفاهی و آموزشی برای بهره‌مندی همه‌ی ایرانیان به ویژه در تهران و یزد وقف کرد. نام «مارکار» برای مردم شهر یزد نماد سازندگی و آبادانی است به گونه‌ای که «مارکار» هویت و شناسه‌ی این استان به شمار می‌رود. چه نیکوست در نگه داشت یادمان‌های پیشینیان بکوشیم.

نماهنگ از نام نیک دهشمندان و گزارش تصویری از بهسازی دبیرستان مارکار یزد را در ادامه می‌بینیم:

فرتورها رسیده است.

4090

5/5 - (9 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید