لوگو امرداد

پیاده‌روی گرامیداشت اردیبهشتگان به یاد مهیار فرزانه

پیاده‌روی خانوادگی با هماهنگی کمیسیون بانوان زرتشتی یزد در پاسداشت جشن اردیبهشتگان و گرامیداشت یاد نوجوان ورزشکار مهیار فرزانه برگزار شد.
این برنامه به دعوت کمیسیون بانوان زرتشتی یزد (وهومن) ساعت 8 بامداد یکم اردیبهشت‌ماه 1401 خورشیدی از محل باشگاه جوانان زرتشتی یزد به سمت پیر مهرایزد در محله‌ی آبشاهی انجام شد. همکیشان در پیر مهر ایزد به نیایش پرداختند. سپس به میزبانی خانواده زنده‌یاد مهیار فرزانه از باشندگان به صرف صبحانه پذیرایی شد.

هفتم اردیبهشت که می‌رسد دومین سالی‌ست که مهیار فرزانه نوجوان افتخارآفرین ملی‌پوش در میان ما نیست. زنده‌یاد مهیار فرزند شهین دینیاریان و مهرداد فرزانه، نوجوان 17 ساله استعداد برتر دوچرخه‌سواری کشور و استان یزد، عضو تیم ملی نوجوانان دوچرخه‌سواری، پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ خورشیدی، هنگام تمرین در جاده یزد به تفت براثر رخ‌داد سانحه تصادف دچار مرگ مغزی شد. با تصمیم خانواده‌ی آن روانشاد، اعضای حیات‌بخش پیکر زنده‌یاد مهیار فرزانه به بیماران نیازمند پیوند عضو، جان دوباره بخشید.

سومین روز از ماه زرتشتی اردیبهشت‌ نام دارد که در گاهشمار خورشیدی یا جلالی که اکنون به کار می‌رود، این روز در دومین روز ماه اردیبهشت، جای می‌گیرد. جشن اردیبهشتگان در ماه اردیبهشت و به هنگام همسانی نام ماه اردیبهشت با روز اردیبهشت، برگزار می‌شود. در ایران باستان گاهنمای خورشیدی که در آن، یک سال بر پایه‌ی یک دور گردش زمین به گِرد خورشید بود، 12 ماه و هر ماه 30 روز داشت. هر روزِ ماه، نام خود را داشت و هنگامی که نامِ روز و ماه یکسان می‌شد، ایرانیان آن روز را خجسته دانسته و جشن‌های ماهانه برپا می‌کردند. اَردی‌بهشت‌گان، یکی از این جشن‌های دوزاده‌گانه است که در روز اَردی‌بهشت از ماه اَردی‌بهشت (سومین روزِ دومین ماهِ سال) برگزارمی‌شود.

1 19

2 19

4 15

5 16

6 13

7 16

9 13

10 13

11 11

8 14

13 10

15 7

12 12

14 9

16 7

فرتور از فیروزه منوچهری است.
6744

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-27