لوگو امرداد

سه‌قلوهای ایران و فیروز؛ یوزهای ایرانی، زاده شدند

yooz 1نوزادان سه‌قلوی یوز ماده «ایران» و «فیروز»، یوز نر، در سایت مرکز تکثیر یوز ایرانی در اسارت زاده شدند.

علی سلاجقه، ریس سازمان حفاظت محیط ‌زیست در این‌باره گفت: نوزادان یوز ماده سایت مرکز تکثیر یوز ایرانی «ایران» به زاده شدند.

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه با اعلام خبر زاده‌شدن نوزادان یوز ماده سایت مرکز تکثیر یوز ایرانی، افزود: با توجه به حضور تیم دامپزشکی از یک هفته گذشته و بررسی شبانه‌روزی رفتارهای این جانور، روشن شد که بارداری کامل بوده و با توجه به شرایط فیزیکی گونه و نداشتن توانایی زایمان طبیعی، با نظر دامپزشکان مشاور و دامپزشک معتمد سازمان، نسبت به انجام زایمان سزارین صحرایی اقدام شد.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به حضور تیم دامپزشکی مجرب، سه توله یوز ایرانی در این زایمان سزارین صحرایی، سالم زاده شدند.

وی در ادامه گفت: کارهای اولیه دامپزشکی یوز ماده ایرانی«ایران» انجام‌ شده و حال مادر و توله‌ها هم‌اکنون طبیعی و زیر مراقبت‌های ویژه پس از آن هستند.

سلاجقه ابرازامیدواری کرد: با توجه به اینکه این نخستین زایمان یوز آسیایی در اسارت است، بتوانیم با نگاهداری این توله‌ها، افزایش جمعیت یوزپلنگ را در شرایط اسارت و سپس در شرایط نیمه اسارت داشته باشیم که کمک بزرگی به حفظ ژن این‌گونه درخطر انقراض است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، وی با شاره به اینکه کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی که زیستگاه اصلی یوز می‌باشد تا به امروز دیده‌ شده است یادآوری کرد: یوزها در هر بارداری دو تا شش توله به دنیا می‌آوردند و هرچند این فرایند به‌نوبه خود برای حفظ این‌گونه مهم ازنظر  ژنتیکی بسیار اهمیت دارد اما در کنار این اقدام، همچنان اولویت کاری سازمان حفاظت محیط‌ زیست  برنامه‌ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی یوز در کشور است.

ششم بهمن 1400، صفحه رسمی پارک ملی توران در فضای مجازی از جفت‌گیری ایران و فیروز, 2 یوز نگهداری شده در مرکز تکثیر این پارک خبر داد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-01