لوگو امرداد
شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد تصویب کرد

ثبت زادروز اشوزرتشت، پیامبر آریایی، در سالنمای رسمی کشور

ثبت زادروز اشوزرتشت، پیامبر یکتاپرست آریایی، در سالنمای رسمی کشور به تصویب شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد رسیده و در حال  پیگیری و بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. وزیر فرهنگ و ارشاد در دیدار با  فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، از تصویب ثبت این روز در شورای عالی فرهنگ عمومی خبر داد.

افشین نمیرانیان، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، به همراهی کورش ساسانی، ساسان نیکنام و رستم خرمدین، هموندان هیات‌مدیره‌ی انجمن زرتشتیان تهران، سه‌شنبه 23 مهرماه 1398 خورشیدی با سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد دیدار کردند. گزارش خبرگزاری ایرنا از این دیدار را در پیوست می‌خوانید:

تهران-ایرنا- «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با رئیس انجمن زرتشتیان تهران با اشاره به پیگیری شورای فرهنگ عمومی برای ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور، از تصویب این روز در این شورا خبر داد که در حال پیگیری و بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

سید عباس صالحی روز سه شنبه در دیدار با افشین نمیرانیان با اشاره به تنوع جغرافیایی و طبیعی ایران، گفت: ایران دارای تنوع دینی و قومی است و به عنوان رنگین‌کمان ادیان و اقوام به شمار می‌آید.
وی افزود: ادیان توحیدی در ایران دارای جایگاه با اهمیتی است و دین زرتشت نیز به دلیل این که در این کشور متولد شده از جایگاه ویژه‌تری نیز برخورداراست.

می‌توان از ظرفیت فرهنگ ادیان استفاده برد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: تقویم رسمی کشور از لحاظ عناوین تورم پیدا کرده و به سختی هرعنوانی در آن به تصویب می‌رسد ولی در بین بسیاری از عناوین مطرح شده وقتی بررسی ثبت زادروز زرتشت مورد قبول قرار می‌گیرد نشان دهنده‌ی این است که می توان از ظرفیت فرهنگ ادیان استفاده برد و فرهنگ اقوام و ادیان را حفظ کرد.
صالحی با اشاره به بررسی کتب مربوط به دین زرتشت هم گفت: در هیات نظارت بر چاپ کتاب تلاش شده تا بر ادیان توحیدی و مقدسات و اشخاص آن‌ها بی‌احترامی نشود.
وی تاکید کرد: انتصاب‌هایی که خلاف واقعیت نیز بر مقدسات ادیان توحیدی نسبت داده می‌شود نیز تلاش می‌شود پیگیری و بررسی شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری جشن‌هایی زرتشت هم گفت: برخی از جشن‌ها مانند عید نوروز و شب یلدا به عنوان جشن ملی به شمار می‌آید و مردم آن را برگزار می‌کنند و لازم است برخی دیگر از این گونه جشن ها که ادامه‌دهنده‌ی میراث ایرانیان است به صورت ملی برگزار شود.

ثبت آیین‌های ایران باستان در تقویم رسمی کشور

در ادامه این نشست رئیس انجمن زرتشتیان استان تهران گفت: مردم ایران علاقه دارند تا در جشن های زرتشتی شرکت کنند ولی به دلیل این که ما امکانات لازم را نداریم لازم است نهاد یا سازمانی مانند شهرداری متولی برگزاری این گونه جشن‌ها شود.
افشین نمیرانیان ابراز امیدواری کرد: جشن‌ها و آیین‌های ایران باستان در تقویم رسمی کشور ثبت شود و در کتاب‌های درسی هم به آن پرداخته شود.

راه اندازی موزه زرتشتیان و خانه فرهنگ و هنر

وی ادامه داد: توجه به مقدسات و موضوعات مربوط به دین زرتشت در کتاب‌هایی که مجوز می‌گیرند ضروری است و لازم است از متخصصان این حوزه بیش از پیش بهره برد.
رئیس انجمن زرتشتیان تهران در ادامه گفت: انجمن زرتشتیان در حال پیگیری راه‌اندازی موزه زرتشتیان، خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان و … است.
در این دیدار محسن جوادی معاون امور فرهنگی و علی غیاثی مدیرکل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

روز ششم از ماه فروردین گاهشماری ایرانی زادروز زرتشت، خورداد یا هودرو نام دارد. در این روز به باور جدید زرتشتیان ایران (و نه زرتشتیان هند) پیامبر ایرانی از مادر زاده شده‌است. 

روز ششم فروردین که (خرداد روز) است و متعلق به فرشته مقدس خرداد است بزرگترین جشن ایرانیان باستان بود زیرا بنابر عقاید زرتشتیان، زرتشت در چنین روزی متولد شد و باز در چنین روزی به پیامبری برگزیده شده است.
زرتشتیان ایران این عید را جشن (هفدرو) می‌گویند. پارسیان هندوستان و پاکستان این روز را به نام خرداد سال جشن می‌گیرند و دسته دسته به آدریان‌ها جهت نیایش رو می‌آورند».

ثبت زادروز اشوزرتشت در سالنمای رسمی کشور به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسید

 از راست: ساسان نیکنام، کورش ساسانی افشین نمیرانیان،فرنشین،

از چپ: رستم خرمدین، هموندان انجمن زرتشتیان تهران

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

4 پاسخ

  1. خدا را سپاس . و امیدواریم که این رخدادهای خوب و باارزش مرتبا اتفاق بیفتند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-26