لوگو امرداد

گرامیداشت آیین مهرگان در کمیسیون بانوان انجمن زرتشتیان یزد

گرامیداشت کهن آیین مهرگان در کمیسیون بانوان انجمن زرتشتیان یزد (وهومن) با برگزاری گهنبارخوانی و برپایی نمایشگاه کارهای دستی هنرجویان همراه بود.
آیین گهنبارخوانی به فرخندگی مهرگان از ساعت 16 روز مهر ایزد و مهرماه گاهشماری زرتشتی برابر با یک‌شنبه 10 مهر با آوای موبدیار فریبا مالی برگزار شد. سپاسداری از فیروزه پوروشسب، کارشناس روانشناسی و سخنرانی موبدیار مالی پیرامون آیین نیاکانی مهرگان بخش‌هایی از این گردهمایی آیینی بود. در ادامه باشندگان از نمایشگاه هنرهای دستی و آثار هنری هنرجویان آموزش‌های تابستانی کمیسیون بانوان زرتشتی دیدن کردند.
یکی از آیین‌های مهرگانی، برپا داشتن خوان مهرگانی در این روز است. خوان مهرگان بر روی پارچه‌ای ارغوانی رنگ گسترده می‌شود و روز آن هفت بنشن (:حبوبات)، ترازو به نشانه‌ی ترازمندی (:اعتدال پاییزی)، میوه‌های پاییزی و سرخ رنگ مانند انار، سیب، ترنج، انگور، عناب، سنجد، شیرینی و بوهای خوش همچون کندر و اسپند و گلاب جای می‌گیرد. آش، حلوا، سیروگ(سیرو)، کماچ، چنگمال(چُمال) و خوراک ویژه‌ای به نام «دون: آشی که از گندم، جو، عدس، ماش، لوبیاسفید، لوبیا چشم‌بلبلی، نخود، برنج و چغندر پخته می‌شود» نیز از دیگر خوراکی‌های این خوان است.
جشن مهرگان همچون دیگر آیین‌های زرتشتیان از پیشینه‌های (:فلسفه) دینی، استوره‌ای و طبیعی برخوردار است. در باور مردمی سرچشمه‌ی پیدایش مهرگان به خیزش کاوه  بر ضحاک و پیروزی داد بر بیداد برمی‌گردد. از دید طبیعی زمان برپایی این آیین، اعتدالی پاییزی را نوید می‌دهد. امروزه این آیین در روز مهر ایزد از ماه مهر (در گاهشمار زرتشتی) برابر با دهم مهرماه در گاهشمار رسمی کشور برگزار می‌شود.

0

1 1

3 1

2

4 1

5 1

6 1

8 1

9 1

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

فرتور از فیروزه منوچهری است.
6744

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-08