لوگو امرداد
نوشته دکتر ماهیار نوشیروانی به فرخندگی دهم مهرماه، مهرگان

مهرایزد آزادی آفرین

دکتر ماهیار نوشیروانیاوستا را از هرجا بخوانیم نخست بخشندگی و مهربانی اهورامزدا را بر زبان می‌آوریم. به یادداشتن، بر زبان‌آوردن و دریافتن بخشندگی و مهربانی کلید راه یافتن به مانتره‌های سپندینه است.
مهربانی حس ساده دلسوزی نیست. مهربانی کمک و یاری از سر راستی و دانش است. در اوستای مهر نیایش آمده است، از مهر ایزد بیور چشم هزار کوش نیرو و توان می‌گیریم. مهربانی نیازمند بسیار دیدن و بسیار شیندن است. ترس، حسادت، پافشاری بیهوده، نگرانی و خشم زود گذر رفتار کودکانه ما است. دمی کوتاه بردباری نیاز است تا از کودکی در آییم. دیدن و شنیدن داستان زندگی انسان‌ها دانش ما را افزایش می‌دهد. ما را هوشیار می‌کند تا از مستی بزرگی و توانایی تنبیه دیگران در آییم. آن‌گاه توانایی دیدن و شیندن خواهیم داشت. انسان بودن خود را هرگز فراموش نکنیم و ببینیم انسان‌ها یکسان نیستند. مهربانی دریافتن تفاوت انسان‌ها و تلاش برای یکسان نکردن آن‌ها است.
ساده نبینیم. اگر استوانه را از پهلو نگاه کنیم آن را مستطیل می‌بینیم و اگر از بالا نگاه کنیم آن را دایره می‌بینیم. اما استوانه نه مستطیل و نه دایره است. برای دیدن استوانه نباید آن را ساده دید. باید بیور چشم بود و از زوایای گوناگون آن را دید. انجمن‌ها و هم‌اندیشی‌ها را پاس بداریم زیرا راهی برای بیور چشم و هزار گوش شدن است. بیور چشم هزار گوش بودن، پخش توان تصمیم‌گیری میان مردمان را به همراه دارد. پخش کردن توان تصمیم گیری (دموکراسی) آزادی نیست. مهر و مهربانی فراتر است. مهر ایزد آزادی آفرین است. توانایی دیدن و شنیدن یکدیگر، توانایی دیدن یکی نبودن انسان‌ها، توانایی بزرگ شمردن و پرهیز از آزار دیگران، آزادی آفرین است. نیرو و توان می‌گیریم از مهرایزد بیور چشم هزار گوش. مهرگان خجسته باد.
آذر ایزد مهرماه. ماهیار نوشیروانی

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. خلاصه و مختصر اما کامل ، حتی یک کلمه هم نمیشه از داخلش حذف کرد . سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-01