لوگو امرداد
رییس دانشکده‌ی علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ:

نام خلیج فارس برای همیشه‌ی تاریخ با نام ایران گره خورده است

khalijefarsفردا دهم اردیبهشت‌ماه در سالشمار رسمی ایران با نام سپند «خلیج همیشه‌ فارس» گره خورده است. نامی که از همیشه تا هنوز و از هنوز تا همیشه ماندگار بوده و خواهد ماند.

منوچهر جهانیان، پاس‌داشت روز ملی خلیج فارس را پدافندی غیرعامل در مواجهه با نفوذ بیگانگان در حوزه خلیج فارس می‌داند.

به گزارش ایسنا،  منوچهر جهانیان، فرنشین (:رییس) دانشکده‌ی علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ در نوشتاری به مناسبت روز ملی خلیج فارس، نگاهی داشته به اهمیت و توانمندی‌های ژئوپولتیکی این منطقه و راهکارهایی را از راه گردشگری برای تقویت هویت خلیج فارس ارائه کرده است.

او در این یادداشت که با عنوان «خلیج فارس گهواره تمدن های بزرگ بشری» در اختیار این خبرگزاری قرار داده، نوشته است: «خلیج فارس مهد فرهنگ‌ها و تمدن‌های کهن و باستانی جهان به‌شمار می‌رود. خلیج فارس، نامی ‌برخاسته از تاریخ، فرهنگ و تمدن بزرگ و کهن ایرانی است که شواهد و مدارک و مستندات ما را به جایگاه ممتاز و عظیم آن در میراث فرهنگی مشترک بشری رهنمون می‌کند. خلیج فارس دارای پیشینه‌ای وسیع و گسترده است به بلندای تاریخ سرزمین پارس، که خاستگاه و زایش فرهنگ‌ها و تمدن‌های بزرگ بشری ریشه در آن دارد.

خلیج فارس از بدو پیدایش تا زمان حاضر، بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، ‌اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل مثبت و سازنده بوده است که بسترها و زمینه‌های همکاری و گسترش فعالیت‌های تجاری و اقتصادی منطقه‌ی خلیج فارس و جهان را به دنبال داشته است.

فرهنگ و اخلاقیات ایرانیان همواره با تاکید بر همدلی و همکاری میان مردم و اقوام مختلف بشر روح همبستگی، صلح و دوستی در میان آن‌ها را گسترش داده است. در حوزه‌‌ی خلیج فارس، زندگی و هم‌زیستی در این مکان با ‌جوشش فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف در منطقه، بستری را برای توسعه روابط و همکاری‌های فرهنگی و اجتماعی میان مردمان و کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر مردمان ملل مختلف را فراهم آورده است.

نام خلیج فارس با نام ایران برای همیشه تاریخ گره خورده است. این ارتباط عمیق و پایدار ایران با خلیج فارس در اشکال و حوزه‌های مختلف قابل ترسیم، تائید و تاکید است و استمرار آن تا دوران معاصر و حال نیز به تصویر کشیده شده است. سیر تحولات دوران معاصر بیانگر اقتدار ایرانیان در خلیج فارس بوده و در حال حاضر نیز همکاری کشورهای منطقه خلیج فارس تضمین کننده ثبات و آرامش در منطقه خلیج فارس است.

کشور ایران سهم مهم و اساسی در شکل گیری و تضمین ثبات منطقه خلیج فارس دارد که نیازمند تعامل وتوسعه روابط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهمچنین روابط دیپلماتیک در میان کشورهای منطقه خلیج فارس است که متضمن ثبات و پایداری در این منطقه مهم و حیاتی دنیا است.

پاس‌داشت روز ملی خلیج فارس به عنوان یکی از اقدامات ملی و یک پدافند غیرعامل در مواجهه با نفوذ بیگانگان در حوزه خلیج فارس است بنابراین ضرورت دارد مجموعه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور در خصوص این امر فراگیر که ریشه در باورهای ملی، دینی و درونی ایرانیان دارد مشارکت فعال داشته باشند.

از این‌رو برنامه‌های علمی و فرهنگی با رویکرد شناخت و آگاهی‌بخشی در حوزه‌ی میراث فرهنگی وگردشگری منطقه‌ی خلیج فارس می‌تواند بستری را برای تحقق زمینه‌های مناسب در خصوص معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران اسلامی، جاذبه های متنوع و بی نظیر سواحل و کرانه‌های خلیج فارس، دانش دریانوردی، عشق و مهمان نوازی مردمان سواحل و کرانه های منطقه خلیج فارس به سایر مردمان جهان فراهم کرده و گام مهم و ارزشمندی برای اعتلای نام خلیج فارس به عنوان مهد و گهواره فرهنگ ها و تمدن های بشری جهان بردارد.

امروزه گردشگری به عنوان ابزاری برای گسترش صلح و دوستی، تعمیق روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل میان مردمان و دولت‌ها به‌شمار می‌آید که می‌تواند نقش بسیار سازنده و تاثیرگذاری در همگرایی و توسعه روابط و همکاری‌های مشترک میان مردمان و دولت‌های منطقه ایفا کند.

از این‌رو لازم است دولت‌های منطقه خلیج فارس براساس اشتراکات فرهنگی، تمدنی و همچنین علاقمندی‌ها و پیوندهای عمیق و ریشه‌دار فرهنگی زمینه‌های حضور مردمان سایر مناطق را برای بازدید و آشنایی بیشتر با میراث کهن و باستانی منطقه خلیج‌فارس فراهم کنند. این امر می‌تواند رونق و شکوفایی اقتصادی منطقه خلیج فارس، انسجام اجتماعی و زمینه‌های همکاری بیشتر و تعامل منطقه‌ای را فراهم آورد.

نکوداشت روز ملی خلیج فارس گامی است برای معرفی و توجه بیشتر مردمان این منطقه و ساکنان خلیج فارس با پیشینه تاریخی و تمدنی وتاکید بر معرفی آثار و جاذبه‌های بی‌نظیر و متنوع گردشگری منطقه خلیج فارس برای حضور در عرصه‌های بین المللی برای تعامل سازنده و هم‌افزایی بیشتر میان کشورهای منطقه خلیج فارس با سایر مردمان و کشورها برای رسیدن به توسعه و آبادانی این منطقه ژئواستراتژیک، ژئوپلتیک و ژئواکونومیک است.

از این‌رو لازم است برنامه‌ریزی برای فراهم آوردن و توسعه زیرساخت‌های گردشگری و انجام اقدامات بهینه در راستای فعالیت‌های گردشگری در منطقه خلیج فارس با حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و به‌کارگیری ظرفیت‌های بسیار متنوع و بی‌نظیر گردشگری منطقه خلیج فارس صورت گیرد. تا هم به معرفی فرهنگ و ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و توانمندی‌ها و پتانسیل‌های گردشگری پرداخته شود و هم این که به رشد و توانمندسازی جوامع میزبان و محلی، بومیان و ساکنان منطقه خلیج فارس کمک کرد.

با ایجاد و راه اندازی کسب وکارهای گردشگری و توسعه روابط با کشورهای منطقه و جهان با حمایت دولت و سایر بخش‌های خصوصی و غیردولتی و با عزم ملی و جدی می‌توان به این مهم دست یافت. این امر مستلزم تعیین خط و مشی‌ها، سیاست‌گذاری‌های کلان و اولویت‌بخشی به سفر وگردشگری و اتخاذ تصمیمات و داشتن برنامه هدفمند و جامع وهمکاری و هماهنگی بین متولیان بخش‌های دولتی و سایر دست‌اندرکاران حوزه گردشگری و مجموعه‌های مرتبط با مقوله‌ی صنعت گردشگری است که اگر مورد توجه جدی قرار گیرد رونق اقتصادی، اشتغال، کارآفرینی و توسعه وشکوفایی در راستای جهش تولید ملی را در منطقه خلیج فارس را به همراه خواهد داشت.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-28