لوگو امرداد
وعده‌ی گشایش موزه‌ای برای فرش‌های گردآوری شده در سراسر جهان

کوشش برای ثبت نشان «خانه» به نام کاشان در یونسکو

khaneشهردار کاشان گفت: زیباترین خانه‌ها در کاشان ساخته شده است. سازه های مسکونی این شهر به اندازه ای شاخص و کمیاب هستند که شاید حتا در پایتخت هم چنین خانه‌هایی را نبینیم. از این رو به زودی برند «خانه» در یونسکو به نام کاشان ثبت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سعید ابریشمی‌راد، شهردار کاشان، با اشاره به آنکه کاشان به نام «قطب گردشگری تاریخی ایران» نامیده می‌شود، گفت: «کاشان، سالانه نزدیک‌به یک و نیم میلیون گردشگر دارد که بخش زیادی از آن‌ها گردشگران خارجی هستند که به تاریخ و تمدن علاقه‌مند هستند. وجود تپه‌های سیلک به عنوان نخستین خاستگاه زندگی اجتماعی بشر که بیانگر بیش از هفت هزار سال شهرنشینی در فلات ایران است نیز سبب بوجود آمدن جاذبه‌های متعدد برای حضور گردشگران شده است».
او ادامه داد: «پایگاه پژوهشی ویژه سیلک ایجاد شده و با همکاری شهرداری و سایر ارگان‌ها درصدد هستیم با راه‌اندازی یک صندوق و اختصاص مبلغ قابل توجهی از سوی شهرداری به آن صندوق، شاهد آزادسازی اطراف سیلک باشیم. متاسفانه در ۴۰ سال گذشته شاهد ساخت‌وسازهای متعدد غیراصولی پیرامون سیلک و تعرض به این میراث ملی بوده‌ایم از این‌رو نیاز است تا این ساخت‌و‌سازها تخریب و اطراف سیلک آزادسازی شود. کار دشوار است، اما اراده‌ای در شهر کاشان وجود دارد که امیدواریم به زودی شاهد تحقق این آزادسازی باشیم. چنانکه درحال حاضر نیز کار آغاز شده و تخریب و تملک تعدادی از بناهای غیرمجاز نامناسب را شاهد هستیم. این محوطه ۱۰۵ هکتار است و نیازمند اراده ملی است».

600 خانه‌ی تاریخی در شهر کاشان
ابریشمی‌راد در بخش بناها و آثار تاریخی کاشان نیز یادآور شد: «شهر کاشان، ۶۰۰ خانه تاریخی ارزشمند دارد. بیش از ۲۵۰ خانه بازسازی شده‌اند که بخشی از آن شاید کمتر از ۲۰ خانه توسط شهرداری و ارگان‌های دولتی بوده اما بیشترشان توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بازسازی شده‌اند. بیشتر آن‌ها نیز تبدیل به مراکز اقامتی و پذیرایی شده‌اند و برخی تبدیل به مراکز فرهنگی و کتابخانه شده‌اند. این بناها مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌اند و بسیاری از کاشانی‌هایی که از کاشان رفته‌اند علاقه‌مند هستند دوباره به کاشان بازگردند و خانه‌ها را بازسازی و در آن زندگی کنند».
او افزود: «به دنبال آن هستیم تا برند جهانی “خانه” را برای کاشان بگیریم. درحالی که هیچگاه کاشان مرکز حکومت نبوده، زیباترین خانه‌ها در کاشان ساخته شده است». 
شهردار کاشان در ادامه از بازسازی چندین محله در شهر کاشان خبر داد و گفت: «تلاشمان آن است که تنها مرمت کالبدی انجام ندهیم بلکه با برنامه‌هایی که اجرا می‌کنیم، آن را به مراکز تعاملات اجتماعی تبدیل کنیم. حتا آب‌انبارها احیا شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به عنوان آب انبار مورد استفاده مجدد قرار گرفته‌اند و تغییر کاربری داده نشده‌اند. البته بخشی از این بناها نیز برای فعالیت‌های نگارخانه‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این امر مورد استقبال گردشگران قرار گرفته. حتا برخی از محوطه‌های اطراف آب انبارها به آمفی تیاترهای روباز تبدیل شده است که می‌توانند مرکز برنامه‌های هنری باشند».
او همچنین به بازار کاشان به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار این شهر اشاره کرد و گفت: «کالبد بازار متعلق به کسبه است اما ساماندهی راه‌های منتهی به بازار و فضای شهری که بازار را در خود جای داده ازجمله وظایف ماست. در دو سال گذشته تمام معابر منتهی به بازار کاشان بهسازی شده و این ارتباط با میراث‌فرهنگی تنگاتنگ است».
به گفته ابریشمی‌راد، فرش دستبافت کاشان آوازه‌ی جهانی دارد از این‌رو آقای مرشدی که هنرمند این بخش است، درصدد بازسازی یک خانه برای تبدیل آن به موزه‌ی فرش است. آثاری که او از سراسر جهان گرد‌آوری کرده، قرار است در این موزه به نمایش درآید.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-04