لوگو امرداد
باید پاسخ‌گوی جهان باشیم

تله‌کابین همچنان خطری برای جنگل‌های هیرکانی است

hirkaniتابستان سال گذشته ۳۱۰ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی پس از ۱۳ سال چشم به راهی، ثبت جهانی شد. بر پایه‌ی آگاهی‌های به دست آمده، این جنگل‌ها دیرینگی‌ای بیش از ۴۰ میلیون سال دارند و یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان از دید پوشش گیاهی و جانوری هستند که پس از ثبت جهانی توسط یونسکو، به‌نام «میراث بشر» شناخته شده‌اند. با وجود ثبت جهانی این میراث طبیعی اکنون ادامه‌ی روند ساخت تله‌کابین در این گستره این میراث جهانی در خطر بیرون آمدن از فهرست یونسکو قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها در این‌باره  گفت: با وجود اینکه بخشی از جنگل‌های هیرکانی بیش از یک سال است که ثبت جهانی شده اما همچنان پیگیری‌ها برای نصب تله‌کابین در منطقه ثبت جهانی شده ادامه دارد. درصورت پدید آمدن این رویداد، ممکن است این جنگل‌ها از فهرست جهانی یونسکو بیرون گذاشته شود.

هرچند که انتظار می‌رفت پس از ثبت جهانی این  ۳۱۰ هزار هکتار، حفاظت از آن با بهره‌جویی از کمک‌های بین‌المللی و حتا اعتبارات داخلی، بیشتر شود، اما از همان روزهای آغازین پس از ثبت، زمزمه‌های ساخت تله‌کابین در آن به گوش رسید. البته موضوع ساخت تله‌کابین در جنگل‌های هیرکانی، جدید نبود و از مدت‌ها پیش شهرداری علی‌آباد کتول، پیگیر نصب آن در پارک جنگلی کبودوال بود. اما پس از ثبت جهانی این بخش از جنگل‌های هیرکانی، کارشناسان بسیاری پافشاری کردند که جدای از آثار زیست محیطی اجرای این پروژه، ساخت تله‌کابین می‌تواند این جنگل‌ها را از فهرست یونسکو خارج کند.
کامران پورمقدم، رییس شورای عالی وقت سازمان جنگل‌ها، نیز همان زمان بازگو کرده بود که ساخت تله کابین می‌تواند شاخص‌های ثبت جهانی هیرکانی را با دشواری روبه‌رو کند. اما اکنون پس از گذشت یک سال از ثبت جهانی بخشی از جنگل‌های هیرکانی، پیگیری‌ها برای نصب تله‌کابین در آن همچنان ادامه دارد.

جانمایی‌ها باید تغییر کند
رضا بیانی، جانشین معاون امور جنگل، با اشاره به اینکه بر اساس نقشه‌های موجود، ۹ دکل از ۲۷ دکل این تله‌کابین در منطقه ثبت شده هیرکانی جای می‌گیرد، گفت: «چنانچه این ۹ دکل در منطقه ثبت جهانی شده جانمایی شوند بی‌گمان با مشکل روبه‌رو خواهیم شد و این جنگل‌ها از فهرست یونسکو خارج می شود. از این‌رو باید جانمایی‌ها تغییر کند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است».
وی در ادامه با گفتن اینکه کمیته‌ای تحت عنوان کمیته راهبری ثبت هیرکانی در وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده است، افزود: «این کمیته که در آن نمایندگان دستگاه‌های مختلف ازجمله شورای عالی جنگل حضور دارند، درحال پیگیری این موضوع هستند، اما تاکنون مجوزی برای نصب تله‌کابین توسط کمیته راهبری ثبت هیرکانی صادر نشده است. هرچند که درحال پیگیری موضوع از مرکز بین‌المللی ثبت جنگل‌های هیرکانی هستند».
نماینده وزارت جهاد کشاورزی در کمیته شورای عالی شهرسازی ادامه داد: «از سویی دیگر این پرونده در شورای عالی شهرسازی و معماری نیز درحال بررسی است و این شورا چه پیش از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی و چه پس از آن، مخالفت خود را با نصب تله‌کابین اعلام کرده بود».

باید پاسخ‌گوی خود و جهان باشیم
بیانی با اشاره به اینکه فشارهایی در جهت نصب تله‌کابین در جنگل‌های ثبت شده هیرکانی وجود دارد، گفت: «به‌هرحال این ۳۱۰ هزار هکتار به‌عنوان میراث بشر ثبت شده‌اند و ما درقبال آسیب‌هایی که به آن وارد می‌شود نه‌تنها پاسخ‌گوی کشور خود بلکه باید پاسخ‌گوی جهان باشیم».
به گفته‌ی وی، تازمانی که مجوزهای لازم برای ساخت ‌تله‌کابین از سوی کمیته راهبری ثبت هیرکانی صادر نشود، هرگونه کاری برای نصب آن غیرقانونی خواهد بود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05