لوگو امرداد
در تازه‌ترین فصل کاوش‌ها

 کشف دو تابوت سفالی در جوبجی رامهرمز

joobjiدر تازه‌ترین فصل کاوش‌ در گستره‌ی تاریخی جوبجی رامهرمز، دو تابوت سفالی  در این منطقه کشف شد. این تابوت‌ها برای پژوهش‌های آغازین و حفاظت‌های بایسته به پایگاه میراث جهانی هفت‌تپه سپرده شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: «فصل دوم عملیات نجات‌بخشی محوطه باستانی جوبجی به سرپرستی میثم حسین‌زاده ازسوی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان از آغاز پاییز سال جاری آغاز شد. کاوش‌های فصل کنونی در این گستره‌ی تاریخی منجر به نمایان شدن دو تابوت سفالی شد».
عاطفه رشنویی ادامه داد: «باتوجه به فراهم بودن شرایط انجام آزمایش‌های نخستین در مجموعه میراث جهانی و موزه هفت‌تپه، بنا بر درخواست سرپرست تیم کاوش، گروه باستان‌شناسی پایگاه به سرپرستی مهدی عالی‌پور به محل کاوش اعزام شدند و پس از انجام عملیات نجات‌بخشی در محوطه، دو تابوت سفالی با رعایت استاندارهای حفاظتی لازم برای انجام مطالعات اولیه، مرمت و حفاظت‌های لازم، به موزه هفت‌تپه منتقل شدند».

نمایان شدن تابوت دوم
در این‌باره، مهدی عالی‌پور سرپرست تیم نجات‌بخشی و حفاظت تابوت‌ها نیز عنوان کرد: «از ابتدای این کاوش نجات‌بخشی تنها یک تابوت نمایان شده بود که پس از استقرار تیم و انجام اقدامات اولیه مطالعه و حفاظت و آزادسازی تابوت نخست، تابوت دیگری نیز در پشت آن نمایان شد».
او افزود: «باتوجه به شرایط بد آب‌وهوایی، سبک‌سازی تابوت‌ها در محل کاوش انجام نشد و تابوت‌ها به صورت کامل بلوک‌برداری و به محل مطالعه (موزه هفت‌تپه) منتقل شدند».
سرپرست تیم نجات‌بخشی و حفاظت این تابوت‌ها درباره‌ی کارهای آتی بر این دو تابوت، افزود: «جابه‌جایی هر دو تابوت با رعایت قوانین حاکم بر حفاظت، پس از انجام مستندنگاری، تثبیت، حفاظت‌های اولیه و بلوک‎برداری توسط کارشناسان متخصص پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه انجام شده و برای مطالعات تخصصی‌تر انسانشناسی و مرمت، به موزه‌ی هفت‌تپه انتقال یافته‌اند».
او با گفتن این‌که جنس تابوت‌ها سفالی و تدفین در آن‌ها به گمان بسیارکامل است، افزود: «باتوجه به عدم تکمیل مطالعات هنوز دوره‌ی تاریخی تابوت‌ها مشخص نیست و پس از تکمیل نمونه‌برداری‌ها و سن‌یابی، گزارش‌های تکمیلی در این‌باره توسط پایگاه میراث جهانی هفت‌تپه منتشر خواهد شد».
جوبجی، گستره‌ای چند دوره‌ای و وابسته به  دوره ایلامی، هخامنشی و اشکانی است. محوطه‌ی تاریخی جوبجی میان روستاهای جوبجی و دهیور شهر رامهرمز جای دارد. این محوطه در سال 1385، در زمان کارهای عمرانی انتقال آب به رامهرمز کشف شد و در سال 1386، دو تابوت وابسته به دو بانوی ایلامی در زمان انجام عملیات کانال‌کشی سازمان آب و برق خوزستان کشف شد. محوطه در دوم امردادماه ۱۳۸۷ با شماره ۲۳۰۵۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
کاوش و نجات‌بخشی در این منطقه از سال 1386 تا 1397 به سرپرستی خانم آرمان شیشه‌گر، عضو هیات علمی پژوهشگاه باستان‌شناسی و پس از آن به سرپرستی میثم حسین‌زاده، مسوول بخش باستانشناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ادامه یافت.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-05