تارنمای خبری امرداد

مجموعه‌ای از نقش‌نگاره‌های صخره‌ای در الیگودرز لرستان یافته شد

مجموعه‌‌ی تازه‌ای از سنگ‌نگاره‌های صخره‌ای در شهرستان الیگودرز لرستان یافته شد.

سیدامین قاسمی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از کشف یک مجموعه سنگ‌نگاره‌ی صخره‌ای تازه در الیگودرز  لرستان خبر داد.

با یافته‌شدن این مجموعه تاکنون سه مجموعه نقش‌نگاره‌‌ی صخره‌ای در شهرستان الیگودرز به‌دست آمده است. لرستان را باید سکونت‌گاه انسان‌های نخستین بنامیم .سرزمین پیوند تاریخ و طبیعت.

سیدامین قاسمی  در گفت‌وگو با خبرنگار  امرداد، درباره‌ی این یافته‌های تازه‌ی تاریخی  گفت: این مجموعه سنگ‌نگاره در شهرستان الیگودرز به‌دست آمده است و همکاران ما درالیگودرز ما را از یافته شدن آن آگاه کردند. ما همراه با گروه  کارشناسی به محل یافته‌ها  رفتیم و پس از بررسی دقیق این کشف تایید شد . مدارک و اسناد این یافته‌ی نو برای مرکز فستاده شد تا کارهای ثبت آن را انجام دهیم.

وی درباره‌ی ویژگی‌های این مجموعه ‌یافته افزود:  این مجموعه‌  دربردارنده‌ی نقش‌های  جانوری، انسانی و گیاهی است و از دیدگاه تاریخ هنر و باستان‌شناسی دربردارنده‌ی آگاهی‌های ارزشمندی برای پژوهش‌گران در این زمینه خواهد بود.

قاسمی ادامه داد: شمار این نقش‌نگاره‌ها بیش از ۲۰ مورد است که به‌گونه‌ی پراکنده در یک مجموعه هماهنگ(:منسجم) در گستره‌ای فرهنگی-تاریخی جای دارند.

وی افزود: با به‌دست آمدن این مجموعه تاکنون سه مجموعه نقش‌نگاره‌ صخره‌ای در شهرسروی الیگودرز یافته شده است.

قاسمی یادآور شد:  البته باید این موضوع را درنظر داشته باشیم که گستره‌های تاریخی گم‌شده‌ و همچنین تپه‌های باستانی بسیاری در لرستان وجود دارد که هنوز کاوش نشده‌اند و کاوش در این گستره‌ها نیازمند توجه  و تامین بودجه ازسوی میراث فرهنگی هستیم. نباید فراموش شود که لرستان بخشی جدانشدنی از تاریخ سرزمین بزرگ ایران است و باید به آن توجه شود.

فرتورها رسیده است.

4090

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید