تارنمای خبری امرداد
گزارش تصویری از

آیین واج‌یشت گهنبار میدیاریم گاه آتشکده ورهرام یزد

آیین واج‌‌یشت گهنبار چهره میدیاریم گاه بدون گردهمایی آیینی همکیشان در آتشکده یزد برخط برگزار شد.

پدیداری بیماری کووید-19 و پیامدهای آن، برگزاری گردهمایی‌های آیینی را ناشدنی کرده است. پیرو وچر انجمن موبدان تهران و بایستگی دوری از گردهمایی در دوران فراگیری کرونا، موبدان یسناخوان، بدون باشندگی همکیشان آیین واج‌یشت پنجمین جشن گهنبار سال را برگزار کردند. از نیمه شب پیش از گهنبار، موبد مهربان پولادی با سرودن بخش‌هایی از هفتادودو هات یسنا در یشت‌خانه‌ی آتشکده‌ی زرتشتیان یزد آیین واج‌یشت را برگزار کرد. هنگام سپیده‌دم، موبد فریبا مالی و موبد رستم کاووسیان‌زاده گرد سفره‌ای با نمادها‌یی از فروزه‌ی اهورایی اوستاخوانی گهنبار را به‌جا آوردند.
بامداد مهر ایزد و دی‌ماه 3758 زرتشتی که با 10 دی‌ماه 1399 خورشیدی برابری می‌کند، بهدینان از ساعت 6 بامداد با سرایش بخش‌هایی از اوستا همزمان با موبدان، دورواج هم‌بهره‌ی آیین مینوی شدند. آیین واج‌یشت و اوستاخوانی موبدان از اینستاگرام رسانه‌های خبری زرتشتیان و رویه‌ی رسمی اینستاگرام انجمن زرتشتیان یزد به صورت زنده پخش شد.
در این هنگام آیین واج‌یشت و اوستاخوانی در آتشکده‌ی تهران نیز برگزار شد.

واج‌یشت گهنبار یکی از کهن‌ترین آیین‌ زرتشتی است که پیش از سپیده‌دمم نخستین روز از چَهره‌ی گهنبار در جایگاه یزشن‌خانه ی یشت‌خانه‌ی آتشکده برگزار می‌شود. از مهر ایزد تا ورهرام ایزد و دی‌ماه در گاهشمار زرتشتی برابر با 10 تا 14 دی‌ماه خورشیدی، روزهای برگزاری پنجمین چهره گهنبار، میدیاریم‌گاه به چم میانه‌ی زمستان بزرگ است. زرتشتیان این چهره از سال را هنگام آفرینش جانوران از سوی پروردگار می‌دانند.

 

فرتورها از فیروزه منوچهری است .

4090

5/5 - (3 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید