لوگو امرداد
فراخوان مسابقه‌ی نقاشی کودکان

برای نجات چگاسفلی نقاشی بکشید

naghashiیک ناشر کتاب‌های میراث فرهنگی برای معرفی و حفاظتِ محوطه‌ی تاریخی «چگاسفلی»، با برگزاری مسابقه‌ی نقاشی از آثار به دست آمده در این محوطه به‌دست باستان‌شناسان، از کودکان درخواست کرد از این آثار نقاشی کنند تا آثارشان در قالب کتابی منتشر شود.

به گزارش ایسنا، بیش از یک ماه از تعرض به محوطه‌ی‌ تاریخی چگاسفلی با لودرهایی که به دستور دهیاری و شورای روستای چگاسفلی به سینه این محوطه‌ی‌ باستانی چنگ زدند می‌گذرد؛ اقدامی که به نام جدول‌کشی برای دفع آب‌های سطحی انجام شد و بعد از گذشت یکی دو روز سرانجام جلوی کار گر فته شد تا شاید برنامه‌ریزی دیگری برای این خواسته‌ی‌ مردم روستای چگاسفلی انجام شود.

هرچند در چند سال گذشته و به دلیل اهمیت این محوطه‌ی باستانی، شماری از باستان‌شناسان ملی و جهانی در نامه‌های جداگانه درخواست حفاظت از این محوطه و ثبت جهانی آن را داشتند، اما پس از این دست‌درازی نیز رییس پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی از انجام شکایت‌های حقوقی از سوی بخش‌های گوناگون وزارتخانه‌ی میراث‌فرهنگی و اداره‌ی کل میراث فرهنگی استان خوزستان برای دست‌یازی به عرصه و حریم چگاسفلی در خوزستان خبر داد.

هر چند در این مدت و در کنار نامه‌های جداگانه‌‌ی دیگری که به تعرض به چگاسفلی معترض بودند، انجمن علمی باستان‌شناسان نیز با نوشتنِ نامه‌ای که رونوشت آن به سیدابراهیم رئیسی رییس قوه‌ی قضاییه، علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و غلامرضا شریعتی – استاندار خوزستان، نیز فرستاده شده است، نسبت به این وضعیت معترض شدند و اصل نامه را به معاون اول رییس‌جمهور  نوشتند.

در کنار همه‌ی این کارها اکنون نیز انتشارات «دادکین» به عنوان تنها انتشارات حوزه میراث‌فرهنگی در راستای فرهنگ‌سازی و علاقمندی کودکان به آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور، با برگزاری مسابقه نقاشی، می‌خواهد تا کودکان را با محوطه‌ی چگاسفلی آشنا کند.

در این مسابقه نقاشی قرار است کودکان با محوطه‌ی چگاسفلی در بهبهان و طرح‌ها و نقش‌هایی جذاب از فرهنگ پنج هزارساله ایران آشنا شوند. در پایان نیز قرار است آثار برگزیده در کتابی ویژه از سوی این انتشارات چاپ و توزیع شود.

کودکان ۶ تا ۱۲ سال مخاطبان این مسابقه نقاشی هستند و می‌توانند هر اثر خود را در قطع  A4 کشیده  و در برگه‌ای جداگانه یک پاراگراف با ۲۰۰  کلمه درمورد محتوا و پیام اثر به خط خودشان بنویسند و تا ۱۵ بهمن آثار خود را به ایمیل  [email protected] یا به صندوق پستی تهران  ۳۵۶۳-۱۵۸۷۵ به نام انتشارات بفرستند.

دوست‌داران برای آشنایی با همه‌ی ضوابط شرکت در این مسابقه و آثار به دست آمده از محوطه چگاسفلی برای نقاشی آن‌ها، می‌توانند به آدرس «miraskhabar.ir» مراجعه کنند.

از سوی دیگر  اکرم لباف‌نژاد، مدیر مدرسه‌ی باغچه‌بان، برای آشنایی کودکان ناشنوا با میراث فرهنگی، فیلمی را برای معرفی چگاسفلی ضبط و منتشر کرده است و  قرار است هر پنج‌شنبه درباره‌ی یکی از آثار تاریخی کشورمان برای ناشنوایان توضیح دهد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-03