لوگو امرداد
میراث‌فرهنگی ایران هم‌جنان چشم‌به‌راه دعوت رسمی از سوی عراق

بنیاد جهانی الف برای نجات تاق کسرا پیش‌قدم شد

kasra 3با درخواست وزارت فرهنگ عراق در اکتبر ۲۰۲۰ از «بنیاد الف» که نجاتِ بناهای تاریخی درگیرِ جنگ در سراسر دنیا را در اولویت برنامه‌اش قرار داده و پاسخ به این درخواست از سوی این نهاد بین‌المللی، نجاتِ تاق کسرا از ویرانی‌ها به زودی آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، با وجود همه‌ی درخواست‌ها برای پیشگام شدن وزارتخانه میراث‌فرهنگی کشورمان در زمینه‌ی مطالعه، مرمت و نجات تاق کسرا، اما سرانجام بنیاد «الف» در ژنو راه را برای مرمت تاق کسرا باز کرد و در نخستین قدم اعلام کرده که ۷۰۰ هزار دلار برای مطالعه و نجات این بنای تاریخی هزینه می‌کند.

این در شرایطی است که معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی روشِ قانونمند برای حضور تیم ایرانی در تاق کسرا در جنوب بغداد را خواستار است و تاکید دارد که «اگر بخواهند مرمت تاق کسرا به صورت قطعی انجام شود، باید شرایط مهیا شده و آن‌ها رسما از ما دعوت کنند تا بلافاصله یک تفاهم‌نامه رسمی امضا شده و پژوهشگران و مرمتگران برای کار به آن منطقه بروند،‌ وگرنه متاسفانه وزارتخانه میراث فرهنگی نمی‌تواند کاری برای مرمت و ساماندهی تاق کسرا انجام دهد».

نهم بهمن‌ماه (۲۸ ژانویه ۲۰۲۱) بنیاد بین‌المللی «الف» در ژنو در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده که با اختصاص مبلغ ۷۰۰ هزار دلار کار مرمت و حفاظت از تاق کسرا را به سرانجام می‌رساند.

این بنیاد یک ماه پس از درخواست اولیه عراق، یعنی در نوامبر ۲۰۲۰ یک ماموریت ارزیابی حفظِ تاق کسرا را با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا انجام داد تا اقدامات فوری برای این بنای تاریخی را تعریف کند و در نهایت با کمک مستندنگاریِ سه‌بعدی، اسکن‌های با رزولوشن بالا از بنا انجام و سنسورهایی برای برررسی ترک‌های ایجادشده روی بنا نصب شود.

اکنون نیز با اعلام اختصاص این مبلغ از سوی بنیاد الف به دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا و انتخابِ یک مشاور بخش خصوصی با نام «مشاور حفاظت و توسعه» برای عملیات اضطراری استحکام‌بخشی طاق، عملیات اضطراری بنا به عنوان مقدمه‌ای برای مرمت‌ کامل بنا در آینده آغاز می‌شود.

همچنین قرار است در نخستین قدم یک داربست ویژه برای جلوگیری از ریزش بخش‌های در خطر ایوان نصب شود، داربستی انعطاف‌پذیر که می‌تواند با حرکت طبیعی دیوارها و همچنین انبساط و انقباض مصالح بر اثر تغییرات دما خود را منطبق کند. در ادامه نیز گروه مرمتی عملیات اسکن، عکس‌برداری و همچنین آزمایش‌های ژئوفیزیک را آغاز می‌کند که این اطلاعات به تهیه‌ی طرح مرمت جامع این سازه می‌انجامد.

این بنیاد در بخش دیگری از بیانیه‌ خود آرمان از انجام این کار را این‌طور توصیف کرده که «از این میراث جهانی با کمک دوست‌مان عراق محافظت کنیم» و به برخی از درخواست‌هایی که برای کمک به نجات تاق کسرا به این بنیاد فرستاده شده اشاره کرده است.

همچنین در این بیانیه پافشاری شده است که «میراث فرهنگی عراق از تمام درگیری‌ها و حمله‌های تروریستی می‌ترسد و به همین دلیل الف این پروژه را در اولویت قرار داده است. این پروژه یکی از مهمترین پروژه‌هایی است که در خاورمیانه اجرا می‌شود و انگیزه زیادی برای انجام آن وجود دارد، به همین دلیل می‌خواهیم سیستمی را طراحی کنیم که با همکاری بسیار نزدیک با وزارت فرهنگ عراق و دانشگاه پنسیلوانیا بتوانیم این میراث را برای جهان حفظ کنیم».

«بنیاد الف» سال ۲۰۱۷ و در پاسخ به تخریب بزرگی که در چند سال گذشته به میراث فرهنگی وارد شده، با آرمان پاسداری از میراث ملموس و ناملموس بنیادگذاری شد و می‌خواهد پروژه‌هایی را  توسط محیط‌های آموزشی و موسسه‌های میراث فرهنگی و انجمن‌های بین‌المللی به سرانجام برساند. تا امروز نیز ۱۰۰ پروژه در ۲۲ کشور را با اعتباری معادل ۳۵ میلیون دلار به نتیجه رسانده است، اما نکته‌ مهم‌تر اینکه ۲۸ پروژه از این تعداد از سال ۲۰۱۸ تا امروز در عراق انجام شده و مبلغی حدود ۹/۲ میلیون دلار برای این کشور هزینه کرده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-25