تارنمای خبری امرداد

یادبود درگذشتگان مزرعه کلانتر یزد در پرسه همگانی اورمزد و اسفندماه

زرتشتیان روستای مزرعه‌کلانتر یزد در پرسه‌ی اورمزد و اسفندماه بنابر گاه‌شمار زرتشتی یاد تازه‌درگذشتگان و جان‌سپاران راه میهن و دین را گرامی داشتند.

آیین پرسه‌ی همگانی بامداد شنبه، ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹9 خورشیدی در فضای باز «در مهر» آتشکده‌ی روستای زرتشتی‌نشین مزرعه کلانتر یزد با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی برگزار شد.
پرسه‌ی همگانی در روز اورمزد و اسفندماه برای گرامی‌داشت یاد جانباختگانی است که با جانفشانی در راه میهن و دین در رویارویی با یورش تازیان به ایران‌زمین در جنگ نهاوند جان سپرده‌اند. می‌گویند در چنین روزی شمار بسیاری از بهدینان در راه نگاهبانی از ارزش‌های دینی و میهنی جان خویش را از کف داده‌اند. از آنجا که شمار جانباختگان این یورش به اندازه‌ای بوده که هر خانواده‌ی زرتشتی عزیزی را از دست داده بود، مردم بر آن شدند تا پرسه‌ی همگانی برگزار کنند و جانفشانی‌های آن جانباختگان را گرامی بدارند. در این آیین یاد جانسپاران راه میهن از گذشته تا به امروز و تازه درگذشتگان گرامی داشته می‌شود.
واژه‌ی «پُرسه» در پیشوند این روز از بن «پُرس» به‌چم «پرسیدن» حال و احوال خویشانِ درگذشتگان است و مراد از آن آیینی است که با کوشش بازماندگان و باشندگی خویشان و آشنایان برای گرامی‌داشت یاد شخص درگذشته برپا می‌شود.

فرتورها رسیده است .

4090

5/5 - (5 امتیاز)
1 نظر
  1. مهرزاد ، يک ايرانی . می گوید

    خدایشان بیامرزاد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید