لوگو امرداد
به مناسبت ششم فروردین زادروز اشوزرتشت پیام‌آور یکتاپرستی

علی یونسی: «روز زرتشت» را به همه ایرانیان شادباش می‌گویم

jpg«روز زرتشت» برابر با زادروز حضرت زرتشت؛ پیامبر زرتشتیان و پیام آور صلح، مهرورزی و خردورزی در تقویم رسمی کشور ثبت شده است. این روز را به همه ایرانیان به خصوص ایرانیان عزیز زرتشتی تبریک و شادباش می‌گویم.

نوشته‌ای که در بالا خواندید بخشی از پیام شادباش حجت‌الاسلام علی یونسی، نماینده‌ی ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، به مناسبت ششم فروردین‌ماه زادروز اشوزرتشت، نخستین پیام‌آور یکتاپرستی و ثبت این روز به نام «روز زرتشت» است. متن کامل پیام شادباش نماینده‌ی ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی را در ادامه می‌خوانید:

ششم فروردین‌ماه، در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان «روز زرتشت» ثبت شده است. این روز مصادف است با زادروز حضرت زرتشت؛ پیامبر زرتشتیان و پیام آور صلح، مهرورزی و خردورزی. این روز را به همه ایرانیان به خصوص ایرانیان عزیز زرتشتی تبریک و شادباش می گویم.

اشوزرتشت، پیامبر ایرانیان زرتشتی، از نخستین پیام آوران یکتاپرستی در چهان بود که بشریت را به پرستش پروردگارِ دانایِ بزرگِ هستی‌بخش (اهورامزدا یا مزدااهوره)، دعوت کرد. مطابق اسناد تاریخی ایران مهد پکتاپرستی در جهان بوده و ایرانیان کهن ترین ملت یکتاپرست دنیا هستند و این امر مایه مباهات ایرانیان و موجب عزت و غرور هر شهروند ایرانی است.

بر اساس تعالیم حضرت زرتشت، زرتشتیان همواره از میراث فرهنگی و آیین‌ها و جشن‌های ایرانی حفاظت کردند. جشن‌هایی چون نوروز، مهرگان و سده که بر اساس آموزه شادی، مهرورزی، تکریم و رواداری بنا شده است.

‌ زرتشتیان در طول تاریخ ایران زمین حامی حیوانات، طبیعت و محیط زیست بودند و آب و خاک این سرزمین را آلوده نمی کردند. زرتشتیان همچنین به علم‌آموزی و خردورزی توجه ویژه داشتند. به همین جهت، قدیمی‌ترین مدارس و بیمارستان‌های شهر یزد، متعلق به زرتشتیان است که بر اساس ایده همزیستی مسالمت‌آمیز در خدمت تمام شهروندان این شهر از هر دین و مذهبی قرار داشت.

بر اساس همین رفتارها ما مشاهده می‌کنیم که مسلمانان در انتخابات شورای شهر یزد به یک شهروند زرتشتی اعتماد کرده و او را در کنار سایر اعضای مسلمان بر می گزینند. با این انتخاب، صحنه‌های زیبایی از مشارکت، اعتماد و انسجام اجتماعی در ایران، به تصویر کشیده شد.

حجت الاسلام یونسی در این پیام آورده است: دعوت بشر به خداپرستی، کرامت انسانی و عدالت اجتماعی وجه مشترک تمام پیامبران ادیان توحیدی است که رعایت آن، زندگی اجتماعی بشر را به جهانی نو و اخلاقی تبدیل می کند. البته واضح و مبرهن است که عامل اصلی رشد و شکوفایی ادیان توحیدی در این سرزمین، بستر تمدنی مناسب و فرهنگ ایران زمین است.

در ادامه این پیام آمده است: بر اساس فرهنگ دیرینه این سرزمین یکتاپرستی، خردورزی، شادزیستی و مهرورزی عناصر حیاتی و اصلی زندگی اجتماعی‌اند. فرهنگی که همگان را به رواداری، کرامت انسانی، عدالت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندوندان از هر قوم، دین و مذهبی، دعوت می کند.

مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در پایان سال نو و فرارسیدن عید سعید باستانی نوروز  و “روز زرتشت” را به همه اقوام ایرانی، زرتشتیان جهان و پیروان ادیان توحیدی، تبریک گفته و از خداوند بزرگ برای همه ایرانیان آرامش، نشاط و سلامتی توام با سربلندی و سرافرازی را مسالت داشت.

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-01