تارنمای خبری امرداد

دره‌ی بادمستان، قربانی خودخواهی مزرعه‌دار تفتی

دیو خشک‌سالی شتابان‌تر و بی‌درنگ‌تر از پیش بر زمین می‌تازد و آب و آبادانی و سرسبزی را می‌بلعد و به‌ یغما می‌برد، سرزمین ما ایران اگرچه به خاطر جای داشتن در کمربند خشک همواره در خطر خشکسالی بوده است ولی با خردمندی نیاکانمان این وضعیت مدیریت و کنترل شده است.

شوربختانه در سال‌ها و دهه‌های گذشته با دست‌یازی انسان به طبیعت و پامال کردن حق زیست گیاهان و جانوران این پدیده‌ی طبیعی به‌گونه‌ای غیرطبیعی و افسارگسیخته درآمده است. مصرف بی‌رویه‌ی آب یکی از شوندهای (:دلایل) این افسارگسیختگی است. در ادامه به یکی از نمونه‌های خودخواهی و مصرف بی‌اندازه‌ی آب در یکی از کشتزارهای تفت و اشاره شده است.

به‌گفته‌ی یکی از آگاهان در دره بادامستان روبه‌روی عقاب‌کوه، پشت شیرکوه شهرستان تفت، صاحب کشتزار (:مزرعه) با دهن‌کجی به طبیعت به‌گونه‌ی غیر قانونی اقدام به کشیدن لوله‌های قطور تا سرچشمه‌ کرده است. این کار به خشک‌شدن گستره‌ی پیرامون این لوله‌ی قطور و ازمیان رفتن فضای سبز آن گستره انجامیده است و اگر از آن جلوگیری نشود، تا سال‌های نه‌چندان دور این منطقه به زمینی خشکیده  تبدیل خواهد شد.

امید که با آگاهی‌رسانی مردمی این هم‌میهن گرامی نبض زیست‌بوم کشتزرش را به آن برگرداند.

فرتور (:عکس‌)های این گزارش را یکی از خوانندگان امرداد در دسترس این هفته‌نامه قرار داده است.

شما هم می‌توانید با فرستادن عکس یا ویدیو گزارشگر جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی شهر یا روستای خود باشید.

برای آگاهی بیشتر به این نشانی بروید: گزارشگر امرداد باشید

فرتورها رسیده است.

4090

4.2/5 - (5 امتیاز)
1 نظر
  1. بهمن مرادیان می گوید

    با سپاس از این نوع گزارشها و احساس مسوولیت. امیدوار باید بود که مسوولین با دیدن این گزارشها در راه برطرف کردن انها اقدام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید