لوگو امرداد

نمایش نقاشی‌های ناصرالدین‌شاه در حوضخانه‌ی کاخ گلستان

mashghenaseriنمایشگاه مجازی برگزیده‌ای از آثار طراحی و نقاشی‌های ناصرالدین شاه در حوضخانه مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش میراث آریا آفرین امامی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان چهارشنبه ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰ در این باره گفت: نمایشگاه مجازی «مشق‌های ناصری» با ۱۳ اثر گزینش‌شده از طراحی و نقاشی‌های ناصرالدین شاه است به نمایش گذاشته می‌شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افزود: ناصرالدین شاه که ذوق هنری خود را در هنرهای مختلف محک می‌زد، چه در زمان ولایت‌عهدی که در تبریز سکونت داشت و چه پس از آنکه به تختگاه تهران مهاجرت کرد و در کاخ گلستان به حکومت نشست، به هنر نقاشی و طراحی علاقه‌مند بود.

امامی یادآوری کرد: «ناصرالدین شاه از شاگردان میرزا حسن خان صنیع‌الملک غفاری بوده که با ذوق شاهانه خود و با قلم آهن و مرکب سیاه، صورت درباریان و زنان اندورنی را نقاشی کرده و با مناسبت، جمله یا شعری را در حاشیه آن‌ها می‌نوشته است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: «اسلوب نقاشی‌های ناصرالدین‌شاه همانند استادش برپایه‌ی طبیعت‌گرایی و یادآوری جز به جز همه‌ی چشم‌اندازهای طبیعی به همان شکلی که می‌دیده است به تصویر کشیده و مانند استادش دارای نگاهی مدرن و متاثر از فرهنگ اروپایی است و کوشیده است تا با کپی‌برداری از استادش آثار را با نقاشی دیرین ایرانی و نگارگری پیوند دهد.»

نمایشگاه مجازی مشق‌های ناصری امروز چهارشنبه ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰ گشایش می‌یابد و از نشانی صفحه‌ی رسمی اینستاگرام مجموعه‌ی میراث جهانی کاخ گلستان   golestanpalace@  در دسترس است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05