لوگو امرداد

رونمایی از نمایش مجازی نقاشی‌های ناصرالدین‌شاه در کاخ گلستان

n1شماری از نقاشی‌ها و طراحی‌های ناصرالدین‌شاه با حاشیه‌نگاری‌های ویژه‌ی هر اثر در نمایشگاهی مجازی در کاخ جهانی گلستان رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، ۱۳ اثر گزینش شده از طراحی‌ها و نقاشی‌های ناصرالدین‌شاه در حوضخانه‌ی میراث جهانی گلستان به‌گونه‌ی مجازی به نمایش گذاشته شده است. برخی از این آثار برای نخستین‌بار نمایش داده می‌شود.

بیشتر طراحی‌ها سیاه‌قلم بوده که در میان آن‌ها، تابلوهای رنگ روغن و آبرنگ هم مشاهده می‌شود. پرتره درباریان، زنان حرمسرا، شکارها و طبیعت، از جمله مشق و طرح‌های به‌جامانده از ناصرالدین شاه است. ویژگی این تصاویر، جدای هنر و استعداد شاه قاجار، حاشیه‌نگاری و دست‌خطی است که در کنار هر اثر به جا گذاشته و چکیده‌ی وضعیتی را از شرایط آن طراحی، تاریخ و موقعیت جغرافیای آن ثبت کرده است. مثلا در حاشیه نقاشی یکی از خادمان دربار، به دست‌خط ناصرالدین شاه نوشته شده که در ۵ دقیقه مشق شده که گویای سرعت عمل او در طراحی بوده است.

در مجموعه به نمایش گذاشته‌شده، دو تابلو رنگ روغن در سال‌های پایانی زندگی ناصرالدین شاه کشیده شده که یکی از آن‌ها ناتمام مانده و دست‌نوشته‌ای روی اثر به این شرح مشاهده می‌شود: «این پرده را در سنه ۱۳۱۳ هجری قمری شاه شهید به دست مبارک ساخته و ناتمام مانده است.» در همان سال، ناصرالدین شاه ترور شد.

حسین‌پور، ناظر بر امور موزه‌های کاخ گلستان و کارشناس موزه در شرحی که از این نمایشگاه مجازی داده گفته است: این نمایشگاه بخشی از آثارِ باقی‌مانده از هنرهای  ناصرالدین شاه است. شاه قاجار آثار دیگری داشته، همچون مرقعات نقاشی، اشعار و یادگاری‌هایی از سفرهای فرنگ که در مخازن این مجموعه نگهداری می‌شود و پس از کرونا همه‌ی این آثار به نمایش گذاشته خواهد شد.

آفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نیز درباره‌ی‌ این نمایشگاه، با بیان این‌که مجموعه‌ای نادیده از آثار نقاشی ناصرالدین شاه برای نخستین‌بار به صورت مجازی به نمایش گذاشته شده است، گفت: ناصرالدین شاه که ذوق هنری خود را در هنرهای گوناگون محک می‌زد، چه در زمان ولایتعهدی که در تبریز سکونت داشت و چه پس از آن‌که به تختگاه تهران مهاجرت کرد و در کاخ گلستان به حکومت نشست، به هنر نقاشی و طراحی نیز علاقه‌مند بود.

به گفته‌ی او، ناصرالدین شاه از شاگردان میرزا حسن خان صنیع الملک غفاری بوده که با ذوق شاهانه خود و با قلم آهن و مرکب سیاه، چهره درباریان و زنان اندرونی را نقاشی کرده و با مناسبت، جمله یا شعری را در حاشیه آن‌ها می‌نوشته است. اسلوب نقاشی‌های ناصرالدین شاه نیز همانند استادش برپایه طبیعت‌گرایی بوده و با ذکر جز به جز همه‌ی چشم‌اندازهای طبیعی را به همان شکلی که می‌دیده، به تصویر کشیده و مانند استادش دارای نگاهی مدرن و متاثر از فرهنگ اروپایی است و کوشیده  است تا با کپی‌برداری از استادش آثار را با نقاشی دیرین ایرانی و نگارگری پیوند دهد.

نمایشگاه مجازی مشق‌های ناصری را می‌توان از صفحه‌ی رسمی اینستاگرام مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان golestanpalace@ دید.

n2

n5

این اثر برای نخستین‌بار در نمایشگاه «امپراتوری گل سرخ» در موزه لوور ـ لانس فرانسه برای شش ماه به نمایش گذاشته شد

n3

مشق سیاه‌قلم ناصرالدین شاه از استاد خود، صنیع الملک

n4

حاشیه‌نگاری تابلو قبل (سیاه‌قلم از صنیع‌الملک) دست‌خط ناصرالدین شاه

n1

تابلو ناتمام از ناصرالدین شاه، رنگ روغن

n6

پرتره یکی از خادمان دربار که در حاشیه آن نوشته شده در ۵ دقیقه طراحی شده است

n7

یکی از زنان دربار قاجار، اثر ناصرالدین‌شاه

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-01
امرداد