لوگو امرداد

جشن مهرگان در کلاس‌های مجازی مهدکودک پرورش

نونهالان کلاس‌های مجازی مهدکودک دکتر بهرام پرورش با گستراندن خوان مهرگان، کهن آیین نیاکانی را پاس داشتند.

برای پاسداری از فرهنگ و آیین ایرانی-زرتشتی بایسته است سنت‌ها را گرامی و به نیکی پاس داشت. امسال با پایداری بیماری کووید-۱۹ با فرارسیدن جشن بزرگ مهرگان، نونهالان کلاس‌های مجازی مهد‌کودک دکتر بهرام پرورش با شرکت در کلاس قصه‌گویی، درست کردن درفش کاویانی، گستراندن خوان مهرگانی در گرامیداشت این کهن آیین نیاکانی کوشیدند.
یکی از آیین‌های مهرگانی، برپا داشتن خوان مهرگانی در این روز است. خوان مهرگان بر روی پارچه‌ای ارغوانی رنگ گسترده می‌شود و روز آن هفت بنشن (:حبوبات)، ترازو به نشانه‌ی ترازمندی (:اعتدال پاییزی)، میوه‌های پاییزی و سرخ رنگ مانند انار، سیب، ترنج، انگور، عناب، سنجد، شیرینی و بوهای خوش همچون کندر و اسپند و گلاب جای می‌گیرد. آش، حلوا، سیروگ(سیرو)، کماچ، چنگمال(چُمال) و خوراک ویژه‌ای به نام “دون: آشی که از گندم، جو، عدس، ماش، لوبیاسفید، لوبیا چشم‌بلبلی، نخود، برنج و چغندر پخته می‌شود” نیز از دیگر خوراکی‌های این خوان است.

جشن مهرگان همچون دیگر آیین‌های زرتشتیان از پیشینه‌های(:فلسفه) دینی، استوره‌ای و طبیعی برخوردار است. در باور مردمی سرچشمه‌ی پیدایش مهرگان به پیروزی فریدون بر ضحاک برمی‌گردد و از دید طبیعی زمان برپایی این آیین، اعتدالی پاییزی را نوید می‌دهد. امروزه این آیین در روز مهر ایزد از ماه مهر(در گاهشمار زرتشتی) برابر با دهم مهرماه در گاهشمار رسمی کشور برگزار می‌شود.

1 8

2 8

3 7

4 9

5 9

6 7

7 8

8 8

9 6

10 6

11 7

12 6

13 4

فرتور از مهدکودک دکتر بهرام پرورش است.
1719

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

3 پاسخ

  1. درود و آفرین بر کودکان شاد و دوستدار ٱیین های زیبای ایران

  2. لطفا نتیجه فراخوان جذب مدیر مهدکودک را اعلام کنید نزدیک به دو سال از آن فراخوان می گذرد

  3. عکس همه بچه ها را بگذارید تعداد بچه ها بیش از این تعداد عکسی هست که گذاشتید همه بچه ها و خانواده ها زحمت کشیدند ولی شما تعدادی خاص! عکس گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-04