تارنمای خبری امرداد

انجمن زرتشتیان یزد یاد ارباب فریدون زرتشتی را گرامی داشت

بیست‌ویکمین آیین سالگرد درگذشت بهشتی‌روان ارباب فریدون زرتشتی به کوشش انجمن زرتشتیان یزد برگزار شد.

آیین آفرینگان‌خوانی بیست‌ویکمین سالگرد درگذشت ارباب ‌شافریدون زرتشتی، پیش از نیمروز اردیبهشت‌ امشاسپند و آذرماه گاهشمار زرتشتی برابر با پنجشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰خورشیدی در فضای باز انجمن زرتشتیان یزد برگزار شد. اوستاخوانی آیین را موبد رستم کاووسیان‌زاده بردوش داشت. در این آیین شماری از هموندان پیشین و کنونی هیات‌مدیره‌ی انجمن زرتشتیان یزد باشنده بودند. پخش زنده‌ی این آیین در اینستاگرام و آپارات انجمن زرتشتیان یزد همرسانی شد.در کنار بی‌شمار دهش‌ها و نیکوکاری‌هایی که از زنده‌یاد موبد فریدون زرتشتی به یادگار مانده، ساختمان انجمن زرتشتیان یزد نیز در سال ۱۳۵۵ از سوی ارباب فریدون زرتشتی به انجمن پیش‌کش شده است.
ارباب فریدون زرتشتی نام نیکی که همچنان زنده است. دهشمندی که یادمان‌های نیک او و برادرش، شادروان ارباب مهربان زرتشتی، را همچنان می‌توان در مجموعه پرورشگاه مارکار یزد، سالمندان زرتشتی تهران، خانه‌ی زرتشتیان در اصفهان و دبیرستان‌های پسرانه‌ی زرتشتی تهران دید. تالار مرکز برادران زرتشتی در لندن و تالار نیایش مرکز زرتشتیان در هیوستون آمریکا از دیگر کارهای نیک این دو دهشمند در ورای مرزهای میهن است. ارباب شافریدون بهمن زرتشتی زاده‌ی ۲۸ امرداد ۱۲۸۱ در  یزد، ۲۷ آبا‌ن‌ماه ۱۳۷۹ خورشیدی دور از زادگاهش در آمریکا درگذشت. اما به شوند مهر و دل‌بستگی آن روان‌شاد به میهن خود، پیکر او در خاک ایران و در قصر فیروزه‌ آرامگاه زرتشتیان تهران، به خاک سپرده شد.

 

 

فرتور از فیروزه منوچهری است.
6744

4.4/5 - (7 امتیاز)
1 نظر
  1. مهرزاد ، يک ايرانی می گوید

    درود و سپاس و دستمریزاد به دست اندرکاران اين گردهمایی . و نيز گرامی باد یاد و نام ارباب زرتشتی . و سپاس از بانو منوچهری ازبرای فرتورهای دلنشین و زیبایش .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید