تارنمای خبری امرداد

مرگ دومین توله‌یوز ایرانی

دومین توله از سه توله‌ی یوز آسیایی که به تازگی در مرکز تکثیر یوز ایرانی زاده شده بودند از میان رفت.

حسن اکبری، معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تایید مرگ دومین توله یوز آسیایی زاده‌شده در مرکز تکثیر یوز ایرانی گفت: علت از میان رفتن این توله در دست بررسی است و نتیجه پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایمنا و به گفته‌ی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، حسن اکبری گفت: بامداد امروز (28 اردیبهشت) دام‌پزشک تیمارگر توله‌یوزها، متوجه تغییر در عادت دفع آن‌ها می‌شود که موضوع به‌فوریت ازسوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان، به دام‌پزشکان گروه بیماری‌های دفتر حیات‌وحش منعکس و با هماهنگی دام‌پزشک متخصص داخلی، دام کوچک از دانشکده دام‌پزشکی سمنان به محل نگه‌داری یوزها منتقل می‌شود و پس از معاینه نسبت به درمان آن اقدام می‌کند.

وی افزود: پس از بررسی‌های انجام پذیرفته، با نظر دام‌پزشک متخصص، تصمیم بر این شد که توله‌ها، برای بررسی بیشتر و نظارت دام‌پزشکی به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند که شوربختانه یکی از توله‌ها در مسیر انتقال به تهران از میان رفت.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان گفت: توله دوم به بیمارستان تخصصی دام‌پزشکی منتقل و تحت نظارت قرار دارد.

اکبری ادامه داد: مرگ توله‌یوز دوم در دست بررسی و علت دقیق آن پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایمنا، نخستین توله‌یوز «ایران»، چهاردهم اردیبهشت‌ماه پس از گذشتن سه روز از زاده شدن از میان رفت و سازمان محیط‌زیست اعلام کرده بود که این توله از زمان زاده‌شدن ضعیف بود و در چهار روز افزایش وزنی نداشت و پس از کالبدشکافی، علت مرگ توله‌یوز، ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تشخیص داده شد.

یوزپلنگ آسیایی ایران، یازدهم اردیبهشت‌ماه در مرکز تکثیر یوز آسیایی سه توله به دنیا آورده بود که اکنون یکی از توله باقی مانده است.

3.7/5 - (4 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید