لوگو امرداد

مرگ دومین توله‌یوز ایرانی

yooz 2دومین توله از سه توله‌ی یوز آسیایی که به تازگی در مرکز تکثیر یوز ایرانی زاده شده بودند از میان رفت.

حسن اکبری، معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تایید مرگ دومین توله یوز آسیایی زاده‌شده در مرکز تکثیر یوز ایرانی گفت: علت از میان رفتن این توله در دست بررسی است و نتیجه پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایمنا و به گفته‌ی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، حسن اکبری گفت: بامداد امروز (28 اردیبهشت) دام‌پزشک تیمارگر توله‌یوزها، متوجه تغییر در عادت دفع آن‌ها می‌شود که موضوع به‌فوریت ازسوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان، به دام‌پزشکان گروه بیماری‌های دفتر حیات‌وحش منعکس و با هماهنگی دام‌پزشک متخصص داخلی، دام کوچک از دانشکده دام‌پزشکی سمنان به محل نگه‌داری یوزها منتقل می‌شود و پس از معاینه نسبت به درمان آن اقدام می‌کند.

وی افزود: پس از بررسی‌های انجام پذیرفته، با نظر دام‌پزشک متخصص، تصمیم بر این شد که توله‌ها، برای بررسی بیشتر و نظارت دام‌پزشکی به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند که شوربختانه یکی از توله‌ها در مسیر انتقال به تهران از میان رفت.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان گفت: توله دوم به بیمارستان تخصصی دام‌پزشکی منتقل و تحت نظارت قرار دارد.

اکبری ادامه داد: مرگ توله‌یوز دوم در دست بررسی و علت دقیق آن پس از کالبدگشایی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایمنا، نخستین توله‌یوز «ایران»، چهاردهم اردیبهشت‌ماه پس از گذشتن سه روز از زاده شدن از میان رفت و سازمان محیط‌زیست اعلام کرده بود که این توله از زمان زاده‌شدن ضعیف بود و در چهار روز افزایش وزنی نداشت و پس از کالبدشکافی، علت مرگ توله‌یوز، ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تشخیص داده شد.

یوزپلنگ آسیایی ایران، یازدهم اردیبهشت‌ماه در مرکز تکثیر یوز آسیایی سه توله به دنیا آورده بود که اکنون یکی از توله باقی مانده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-30