لوگو امرداد

محمدرضا راشد محصل ، پژوهشگر و استاد زبان فارسی، درگذشت

rashedمحمدرضا راشدمحصل، نویسنده، پژوهشگر و استاد زبان و ادبیات فارسی، در ۸۷ سالگی درگذشت.

دکتر محمدرضا راشدمحصل، در خردادماه سال ۱۳۱۵ خورشیدی، در در روستای افضل‌آباد ماژان خوسف شهرستان بیرجند، استان خراسان جنوبی، زاده شد. پس از پایان دانش‌آموختگی مقدمانی در بیرجند در ۱۳۳۳ به خدمت فرهنگ درآمد و پس از گذراندن دوره‌های عالی تحصیلی در سال ۱۳۵۳ مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی گرفت.

همکاری با فرهنگستان زبان و ادبیات، هموند (:عضو) هیات علمی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز (شهید چمران کنونی)، همکاری با شورای کتاب کودک، تدوین دایره‌المعارف (قاموس)، تدریس در دانشگاه تبریز، همکاری با دانشکده ادبیات مشهد و دانشگاه بیرجند، هموند هسته‌ی قطب علمی فردوسی‌شناسی و هموند هیات‌مدیره فرهنگسرای فردوسی از فعالیت‌های این چهره‌ی فرهنگی است‌.

زنده‌یاد راشد محصل، بیش از ۸۰ مقاله و کتاب نوشته است که از آن میان می‌توان از کتاب‌های «پرتوهایی از قرآن و حدیث در ادب فارسی»، «گزیده حدیقه سنایی با شرح و توضیح»، «نشانه‌شناسی ادبی در کاربرد قرآن و حدیث»، «تاریخ فرهنگ و آموزش نوین در بیرجند»، «فارسی عمومی» (با همکاری دکتر بهنام‌فر و دکتر محمدی)، «داستان گشتاسب در دو نگاه» (پیکره‌شناسی و دریافت‌های اجتماعی)، «نظارت بر تهیه و چاپ سه کتاب شاهنامه‌پژوهی و «خیّام‌شناخت و عطّارشناخت» (ویژه‌نامه‌های فردوسی، خیّام و عطار) یاد کرد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05