لوگو امرداد
منطقه حفاظت‌شده‌ی «خاییز» در آتش می‌سوزد

دست خالی به جنگ آتش می‌رویم

khaeizدر پی آتش‌سوزی گسترده‌ی در جنگل‌های زاگرس و درگیر شدن بخش‌های بسیاری از این گستره، اینک آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده‌ی «خاییز» را نزدیک به دو روز است درگیر کرده است. اما به گفته یکی از کنشگران زیست‌بوم، امکانات خاموش کردن آتش در دسترس نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر، بخشی از منطقه حفاظت شده خاییز در شهرستان بهبهان در آتش می‌سوزد. در همین راستا محمد داسمه، کنشگر محیط زیست، از نبود امکانات ابتدایی برای کنترل و خاموشی آتش در این منطقه گزارش داد و گفت: «از روز گذشته که درخواست بالگرد برای مهار آتش را داده‌ایم که هنوز محقق نشده است».
وی افزود: «حتا یک دمنده آتش در اختیار محیط‌بانان این منطقه نیست و باید با دست خالی به جنگ با آتش بروند».
داسمه، از پرتاب شدن یکی از محیط‌بانان از یکی از ارتفاعات در هنگام مبارزه با آتش خبر داد و گفت: «این آتش سوزی از سمت شهرستان بهبهان به کهگیلویه سرایت کرده است».
منطقه حفاظت‌شده‌ی خائیز با گستردگی‌ای بیش از ۳۳ هزار و ۳۸۵ هکتار در حوزه جغرافیایی استان‌های خوزستان و كهگیلویه و بویر احمد جای دارد. این گستره از مناطق زیستگاهی حیات وحش جنوب کشور است. منطقه حفاظت‌شده‌ی خائیز در ۱۵ کیلومتری از جنوب به بهبهان، از خاور (:شرق) به پل پادوک در خیرآباد گچساران و از باختر (:غرب) به سد مارون وصل می‌شود. منطقه حفاظت‌شده‌ی خائیز دارای طبیعت گرمسیری بوده و از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش کهگیلویه وبویراحمد به‌شمار می‌رود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-28