لوگو امرداد
بیانیه‌ی اعتراضی مهندسان اصفهان:

هویت معماری اصفهان درخطر است

esfahanساخت یک هتل در لایه دوم چهارباغ عباسی، کوچه ارفعی، با بلندای غیرابلاغی از سوی کمیسیون ماده ۵ و تصویب غیر کارشناسی آن در این کمیسیون، بار دیگر سبب مطرح کردنِ هشدارها، این بار از سوی کنشگران میراثی و شهرسازی، شده است. آن‌ها این کار را خلاف ضوابط و مقررات قانونی می‌دانند. 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، به وجود آمدن تدریجی دشواری‌ها در اصفهان از ویرانی کاروانسرای صفوی و ساخت برج جهان‌نما تا ساخت تونل مترو زیرِ چهارباغ عباسی، ساخت گذر آقانجفی، دشواری‌های رخ داده در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله و طرح‌های پیاده‌راه چهارباغ عباسی، اندک اندک صدای اعتراض کنشگران میراثی را بلند کرده تا این روزها که ساخت هتلی جدید در حریم چهارباغ عباسی این بار نگرانی معماران را برانگیخته است.

اسکلت‌بندی هتلی جدید، منظر محور فرهنگی تاریخی اصفهان را مخدوش کرده است؛ محوری که بیشترین بلندا (:ارتفاع) بناهای جای گرفته در آن نباید بیشتر از 8 متر باشد و عرصه و حریم تا شعاع 100 متر باید از کمترین بلندی اثر تاریخی کناری، بیش‌تر نباشد.

حتا محمد بنائیان، معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان، در گفت‌وگو با یک رسانه بازگو کرده که «ساخت هتل در حریم چهارباغ‌عباسی خلاف ضوابط و مقررات قانونی است»

هشدار انجمن مهندسان معمار اصفهان

در این میان، اعضای «انجمن مهندسان معمار استان اصفهان» در بیانیه‌ای هشدار دادند که با ساخت این هتل، «هویت معماری و شهرسازی اصفهان» در معرض خطر قرار می‌گیرد.

در متن این بیانیه سرگشاده آمده است: «اصفهان شهر گنبدهای فیروزه‌ای، مناره‌های بلند و پل‌های تاریخی است که بنا به مستندات، سابقه‌ی آن به پنج هزار سال پیش می‌رسد. جهانیان این شهر را با عنوان نصف جهان می‌شناسند، 5 اثر تاریخی در آن ثبت جهانی “یونسکو” شده است و حدود 20 هزار اثر تاریخی ارزشمند در آن، گوهرهای ارزشمندی در حوزه فرهنگ و تمدن اصفهان هستند و آن را در زمره ده شهر-موزه مهم دنیا از حیث فرهنگ و هنر قرار داده است».

در ادامه‌ی بیانیه‌ی یادشده آمده است: «از طرف دیگر در وبسایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از جمله وظایف این دستگاه، به تقویت و تعمیق رابطه جامعه با مواریث و دارایی‌های طبیعی و فرهنگی و ارتقای آگاهی‌های عمومی برای افزایش سرمایه اجتماعی بخش میراث فرهنگی (ملموس و غیرملموس)، طبیعی و صنایع دستی و گردشگری تصریح شده است. بند ۲۲ از ماده ۵۵ قوانین شهرداری‌ها، نیز به روشنی اذعان می‌کند که یکی از وظایف شهرداری تشریک مساعی با فرهنگ، در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان‌های عمومی و مساجد و غیره است.

ولی مشکلات اخیر اصفهان در حوزه میراث فرهنگی نیز قابل تامل بوده، ساختمان ارگ جهان نما، احداث تونل مترو زیر چهارباغ، احداث گذر آقانجفی و شیوه مرمت شیخ لطف الله و طرح‌های پیاده راه‌های چهارباغ عباسی نمونه‌هایی هستند که خاطر فرهنگ‌دوستان را آزرده نمود و هزینه‌های مادی و معنوی زیادی را تحمیل کرد.

علت اصلی بروز این مشکلات مخفی کاری در تصمیم گیری، انتخاب و اجرای پروژه‌ها و عدم شفافیت آن در مراحل مختلف است. نمونه اخیر آن احداث یک هتل در کوچه ارفعی (لایه دوم چهارباغ عباسی) با ارتفاع غیرابلاغی از سوی کمیسیون ماده ۵ و تصویب غیر کارشناسی آن در این کمیسیون است که بنا به مدارک به دست آمده پروانه بر این اساس صادر شده است، بنابراین با توجه به عدم ابلاغ این مصوبه، هرگونه اقدام در محل مورد نظر خلاف ضوابط و مقررات قانونی است.

لذا انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان، فارغ از جریانات سیاسی و بنا به رسالت و نقش فرهنگی خود احساس خطر کرده و آن را اعلان عمومی می‌کند. انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان با ابراز تأسف از این رخداد، که ویژگی فرهنگی و وجه بین‌المللی این شهر تاریخی متعلق به تمامی مردم جهان در حال و آینده است را زیر سوال می‌برد، مراتب اعتراض رسمی خود را به کلیه نهادهای مرتبط و همچنین رسانه‌های معماری منعکس کرده و از کلیه معماران ایرانی، دانشجویان معماری، و فعالان تشکل ها و نشریات تخصصی معماری دعوت می‌کند تا با این بیاینه اعتراضی همراه شده و به احترام به نام بلند ایران و اصفهان در یادآوری و مطالبه حقوق شهروندی خود سهیم شوند و نیز از دستگاه‌های اجرایی انتظار دارد با اصلاح رویه‌های اجرایی، با دعوت از متخصصان و حرفه‌مندان و نیز شهروندان نگاه صرفا گردشگری خود را با اصلاح به سمت حفظ میراث فرهنگی متعلق به آیندگان از محکمه این میراث سربلند بیرون آیند».

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-05-03