لوگو امرداد

غاری شگفت و پیشاتاریخی در کهن‌شهر کوهدشت یافت شد

gharغاری شگفت‌انگیز با نگاره‌های انسانی و جانوری از دوره‌ی پیش از تاریخ  در کوهدشت لرستان یافت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر امیر منصوری کونانی، باستان‌شناس و پژوهش‌گر لرستانی در این‌باره گفت: غار شگفت‌انگیزی از دوره‌ی زمانی پیش از تاریخ تا دوران تاریخی در کوهدشت استان لرستان وجود دارد که روی دیواره‌های آن نقش‌های برجسته‌ی انسانی و جانوری وجود دارد.

این پژوهش‌گر پیدایش یک غار شگفت‌انگیز تاریخی همراه با نقش‌های برجسته انسانی و جانوری در بلندای یکی از ارتفاعات بخش کونانیِ شهرستان کوهدشت  را از کشفیات مهم دنیای باستان‌شناسیِ استان لرستان دانست که می‌تواند دریچه‌ی روشنی را به روی زمین‌شناسان، باستان‌شناسان و دیگر پژوهش‌گران باز کند.

وی افزود: این غار تاریخی با دهانه‌ی گلابی‌شکل که دارای تالارها، دهلیزها و مخزن‌های بلند و طویل و چشم‌انداز طبیعی همچون چکیده‌سنگ‌ها (استالاگمیت‌ها و استالاگتیت‌ها) و قندیل‌های پرشماری است، در درازای تاریخ شاهد حضور گروه‌های گوناگون انسانی نیز بوده است. از دید پژوهش‌های زمین‌شناسی این غار می‌تواند به خوبی مسیر حرکت تامین آب چشمه سیاب را نشان بدهد و به عبارتی دیگر مسیر اصلی تامین آب چشمه سیاب از سمت سیمره است. بنابر گفته زمین‌شناس استان لرستان؛ این غار در اثر واکنش شیمیایی دی اکسید کربن آب باران در چند میلیون سال پیش ایجاد شده است و وجود فسیل‌های اکینودرم در کف غار که نشانه ی محیط رسوب‌گذاری آهکی نیمه‌عمیق است مربوط به دوره‌ی الیگومیوسن است.

ghar1منصوری کونانی در دنباله گفت: از جمله آثار و شواهد جنبه‌های زندگی انسان در این غار می‌توان به بقایای استخوانی، ابزارهای سنگی، قطعات سفال‌های مضطرب دوران مفرغ و دوران تاریخی و وجود نقوش برجسته و کنده شده در صخره‌ی کوهستان دهانه غار اشاره کرد که از دید پژوهش‌های باستان‌شناسی در خور نگرش هستند.

وی افزود: نخستین کسی که به حضور این غار با ویژگی‌های منحصر به فرد آن اشاره کرده؛ فتحعلیشاه قاجار است که در سفر سال ۱۲۴۵ مهی (:هجری قمری) به لرستان و پس از دیدار با بزرگان منطقه طرحان، از این غار شگفت‌انگیز دیدن کرده و توضیحاتی درباره آن نوشته است.

منصوری گفت: بزرگ بودن و حضور انسان در یک عرصه‌ی طولانی در غار از جمله شگفتی‌های این غار است که می‌تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری نیز شناخته شود.

شهرستان کوهدشت در باختر (:غرب) استان لرستان جای دارد و تاکنون نشانه‌های چشمگیری از زیست پیشاتاریخی و آثار بسیاری از دوره‌های تاریخی در این کهن‌شهر یافت شده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-04