لوگو امرداد
حفاری‌های غیرمجاز تن محوطه‌های باستانی را پاره‌پاره کرده است

شهر جهانی شوش؛ قربانی بی‌تدبیری مسوولان اداره میراث فرهنگی

1 8دبیر انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شوش، گفت: روزی نیست که خبر ناگواری از تخریب، حفاری غیرمجاز و دیگر دست‌یازی‌های(:تجاوزهای) سیاسی از این شهر به گوش نرسد، اما کمترین احساس مسوولیت و دوراندیشی(:تدبیر) در این‌باره دیده نمی‌شود.
به گزارش ایلنا خوزستان، علی درویشی درباره دست‌یازی و حفاری‌های غیرمجاز در تپه‌های تاریخی شوش در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: «متاسفانه این روزها حال‌وهوای شهر جهانی شوش ناخوشایند است و نفس‌های آن به شماره افتاده و هر روز شاهد از کار افتادن بخشی از پیکر نحیف و زخم خورده آن هستیم».
او افزود: «روزی نیست که خبر ناگواری از تخریب، حفاری غیرمجاز و دیگر تجاوزات سیاسی از این شهر به گوش نرسد، اما ذره‌ای احساس مسئولیت و تدبیر در این خصوص دیده نمی‌شود».
دبیر انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شوش گفت: «در تازه‌ترین گزارش‌های رسیده از سوی دوست‌داران میراث فرهنگی در چند روز گذشته، یکی از تپه‌های تاریخی و بسیار ارزشمند شوش در شهرک بهرام توسط فردی به‌صورت کامل تخریب و تسطیح شده و به زمین‌های کشاورزی تبدیل شده است، اتفاقی که بارها شاهد آن توسط افراد مختلف بوده‌ایم».

2

کاستی‌های قانونی مهم‌ترین دلیل تجاوز به محوطه‌های باستانی

او یادآوری کرد: «با وجود اینکه این فرد در اوایل اردیبهشت‌ماه به جرم تجاوز به حریم همان تپه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته بود با سوء استفاده از کاستی‌های قانونی اقدام به تخریب کامل تپه کرد و دلیل آن بی‌تدبیری و بی‌برنامگی مدیران میراث فرهنگی استان، به‌خصوص شوش است».

درویشی، تنها کارِ حفاظت از میراث فرهنگی از سوی مدیران پس از روی‌دادن ویرانی و یا تجاوز به گستره‌ها و تپه‌های تاریخی را تنها اعلام شکایت دانست و عنوان کرد: «اولویت اصلی مسوولین‌ میراث فرهنگی حفاظت، اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از تخریب‌های احتمالی است، چراکه پس از تخریب، بخشی از هویت ملی از بین رفته و به‌هیچ‌وجه قابل جبران نخواهد بود».
دبیر انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شوش کارهای بعدی سرپرستان(:متولیان) میراث فرهنگی را تنها رفع‌تکلیف، بازی با واژه‌ها و در پایان پر کردن چاله‌های حفاری دانست.

 لزوم توجه به تعیین عرصه و حریم و ثبت ملی محوطه‌های تاریخی

وی  با بیان اینکه مهم‌ترین شوندهای(:دلایل) صدور قرار منع تعقیب برای فرد هموارکننده‌ی (:تسطیح‌کننده‌ی) تپه تاریخی یادشده، عدم ثبت ملی و تعیین عرصه و حریم این تپه بوده، گفت: «متاسفانه فرد مذکور به‌صورت دقیق نسبت به این مساله آگاه بوده و آشنایی کامل با اصطلاحات باستان‌شناسی مانند شماره ks و نظایر آن داشته و طبق برخی خبرهای رسیده احتمال سرایت برخی اخبار و جزئیات پرونده به بیرون نیز وجود داشته است».
درویشی بیان کرد: «اگر میراث فرهنگی در انجام بدیهی‌ترین وظایف خود که ثبت ملی و تعیین عرصه و حریم مصوب است کوتاهی و اهمال‌کاری نکند راه فرار قانونی بر متجاوزان بسته می‌شود. متاسفانه اداره میراث فرهنگی شوش نیز از این قاعده مستثنا نیست و با وجود در اختیار داشتن چندین کارشناس و کارشناس ارشد باستان‌شناسی در یک دهه‌ی گذشته حتی یک پرونده جهت ثبت در فهرست آثار ملی تهیه نکرده و کل فعالیت اداره عریض و طویل در این بخش محدود به پاسخ‌گویی به چند استعلام ساخت‌وساز و نظایر آن شده است»‌.

4

محوطه بیت مشحوت زیر پای حفاران غیرمجاز لگدمال شده است

درویشی با اشاره به اینکه بیش از هفت سال از گمانه‌زنی برای عرصه و حریم گستره‌ی تاریخی «بیت مشحوت» می‌گذرد، ادامه داد: «این محوطه توسط حفاران غیرمجاز همچون جگر هزار‌پاره‌ی زلیخا شده و ماهیانه بیش از ۱۰ بار مورد حفاری غیرمجاز قرار می‌گیرد. در این محوطه با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر پایگاه حفاظت و با وجود مشکلات بسیار فراوان از جمله کمبود بسیار شدید نیرو، نبود خودرو، نبود هزینه سوخت، عدم مسلح بودن نیروها و نظایر آن چندین باند حفاری غیرمجاز، متلاشی و تعداد زیادی حفار دستگیر شدند و به همان دلایل فقدان ادله کافی و نواقص قانونی در محاکم قضایی نتیجه مطلوب حاصل نشد».

رییس میراث فرهنگی شوش با حفظ سمت مسوول پایگاه میراث فرهنگی شوش نیز است
دبیر انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شوش یادآور شد: «بی‌نظمی و آشفتگی اداره میراث فرهنگی شوش از حدود ۲ سال پیش به اوج خود رسیده است. از اواسط سال ۹۷ رییس وقت این اداره با حفظ سمتِ مدیریت دانشگاه باستان‌شناسی شوش به‌عنوان رییس اداره میراث فرهنگی این شهر منصوب شد و با وجود مشغله‌های فراوان در دانشکده، مسوولیت احداث دانشگاه جامع باستان‌شناسی از طرف دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به وی سپرده شد و با این اوصاف توانایی برقراری توازن و حضور مثمر ثمر در اداره میراث فرهنگی شهرستان را ندارد و مسایل و مشکلات میراث فرهنگی شوش با وجود موضوعاتی مانند احداث کارخانه قند در حریم جهانی چغازنبیل، احداث پل روگذر چهارراه ورودی شوش، احداث پل روگذر نظام مافی، حفاری‌های گسترده و وسیع در سطح شهرستان و دیگر معضلات موجود، در درجه چندم اولویت‌های رئیس میراث فرهنگی شوش قرار دارد».

تحصیلات مدیریت نگاه‌داری از میراث فرهنگی شهر جهانی شوش با سِمَتش منطبق نیست
او به منطبق نبودن تحصیلات رییس میراث فرهنگی شوش با سمت خود اشاره کرد و گفت: «چگونه می‌توان صیانت از میراث فرهنگی و تاریخ که تخصص و اطلاعات بالا را می‌طلبد به افرادی که تحصیلات مرتبطی با موضوع ندارند سپرد؟»

درویشی تصریح کرد: طبق اظهارات برخی از کارکنان که حاضر نبودند اسمی از آن‌ها فاش شود، رییس اداره میراث فرهنگی شوش در طول هفته به‌صورت خوش‌بینانه بیش از ۴ یا ۵ ساعت در اداره حاضر نیست و کل فعالیت وی در پاراف چند نامه خلاصه می‌شود. با وجود چنین مدیر پرمشغله‌ای چه انتظاری برای حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی شوش می‌توان متصور شد؟ رییس میراث فرهنگی شوش با حفظ سمت مسوول پایگاه میراث فرهنگی شوش نیز است.»
مدیر میراث فرهنگی شوش با حفظ سمت، مسوول پایگاه میراث فرهنگی شوش نیز است
دبیر انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شوش در دنباله گفت: «نکته جالب‌تر اینکه در میراث فرهنگی خوزستان با تدبیر مدیران استان از جمله فرماندهی یگان حفاظت در چند روز گذشته با حذف یکی از بهترین و مجرب‌ترین نیروهای یگان حفاظت کشور، رییس اداره میراث فرهنگی شوش به‌عنوان مسوول پایگاه حفاظت این شهرستان نیز منصوب شد و کلکسیون پست‌های وی تکمیل شد، آیا با وجود این‌همه معضلات در حوزه میراث فرهنگی بهتر نیست به‌جای پاک کردن صورت‌مساله توسط مدیران ارشد میراث فرهنگی استان نسبت به رفع کمبودها اقدام شود؟»

6

گزارش حفاری‌های غیرمجاز به تهران منتقل نمی‌شوند
او همچنین اشاره کرد: «طبق گزارش‌هایی که به دستم رسیده هیچ‌کدام از گزارش‌های حفاری‌های غیرمجاز و تخریب‌های صورت گرفته، توسط یگان حفاظت استان به تهران منعکس نمی‌شود، چه کسی پاسخ‌گوی این‌همه خیانت به میراث نیاکانمان است؟ با این اوضاع و شرایط موجود چه آینده مبهمی را می‌توان برای میراث فرهنگی کشور متصور بود و تا کی مدیران باید به دنبال سهم خواهی‌ها و زد و بندهای سیاسی باشند؟»

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-23