تارنمای خبری امرداد

برگزاری جشن ملی سده در کرمان‎

آیین جشن ملی سده به کوشش انجمن زرتشتیان کرمان و کمیسیون جوانان زرتشتی در آتشکده کرمان برگزار شد.
اوستاخوانی، آغازگر این آیین بود که با نیایش موبدان فرهنگ فلاحتی و هومن فروهری و موبدیار مهرزاد کاویانی برگزار شد. سپس شکیلا شهریاری بندهایی از گات‌ها را با آوای خوش برای باشندگان خواند. در ادامه کمند کاویانی، مجری برنامه، دکلمه‌ای درباره‌ی ایران برای باشندگان به اجرا گذاشت. سپس سیروس نیکبخش، فرنشین انجمن زرتشتیان کرمان به جایگاه آمد و این جشن را به همگان شادباش گفت. در ادامه سخنرانی از پیش ضبط شده موبد دکتر اردشیر خورشیدیان، فرنشین انجمن موبدان تهران و اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس پخش شد. شاهنامه‌خوانی ارشیا خسروپور ادامه بخش این آیین بود. در ادامه موبدیار مهرزاد کاویانی به جایگاه آمد و درباره این جشن سخن گفت. اجرا موسیقی با هنرمندی گروه سازهای کوبه‌ای اهورا به سرپرستی فرامرز کامیاب‌پور، ادامه بخش این آیین بود. سخنرانی استاد جلال‌الدین کزازی پژوهشگر فرهنگ و زبان و ادب فارسی و نماوای (کلیپ) شاهنامه‌خوانی گروه شاهنامه‌خوانان کرمانی به سرپرستی میترا خسروی از پیش ضبط شده برای باشندگان پخش شد. در پایان آیین آتش افروزی از سوی موبدان و گروه جوانان، همراه با آیین ویژه برگزار شد. این آیین به کوشش انجمن زرتشتیان کرمان، کمیسیون جوانان زرتشتی به فرنشینی آریومن فروهری و  با همکاری فرزاد نیکدین برگزار شد.
جشن سده‌ی کرمان از ساعت ۱۴:۳۰ دهم بهمن‌ماه 1399 خورشیدی به صورت برخط از رویه‌های نرم‌افزار اینستاگرام  همرسانی شد. در این آیین همگان با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی مقابله با همه گیری کرونا حضور داشتند و در رعایت نکات بهداشتی کوشیده شد. به شوند همه‌گیری ویروس کرونا، این برنامه بدون گردهمایی همکیشان و غیرهمکیشان برگزار شد و دوستداران این آیین، برگزاری جشن سده را از راه فضای مجازی به تماشا نشستند.
 در این آیین، جای موبدان درگذشته بزرگ کرمانی خالی بود. این نکته از سوی موبدان و فرنشین انجمن زرتشتیان کرمان گفته شد و به روح پاک این بزرگواران درود فرستاده شد. روانشاد موبدیار مهران غیبی و روانشاد موبد فریدون هرمزدی، دو موبد بزرگ کرمانی بودند که جای خالی آنان در آیین امسال حس شد.
شایان گفتن است، جشن سده کرمان، هرساله در باغچه بوداغ آباد کرمان واقع در خیابان سده اجرا می‌شد و در این آیین هزارن زرتشتی و غیرزرتشتی شرکت می‌کردند که شوربختانه امسال بدون باشندگی دوستداران این آیین برگزار شد.

شکیلا شهریاری. گاتها خوان مراسم کمند کاویانی. مجری مراسم سیروس نیکبخش، فرنشین انجمن زرتشتیان کرمان ارشیا خسروپور. شاهنامه خوانی موبدیار مهرزاد کاویانی، سخنران مراسم گروه موسیقی اهورا به سرپرستی فرامرز کامیاب پور آقای رشید بختیاری

فرتورها از تریتی ضیاتبری است.
1719

4.4/5 - (7 امتیاز)
1 نظر
  1. روشنک می گوید

    بسیار خوب و زیبا و دیدنی بود. ب خوبی و درستی هم پخش شد. سپاس و خسته نباشید. تنها یه پرسش و شگفتی : مگه ارشیا نام دخترانه است؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید