لوگو امرداد

رنگ مو، روی نقش‌برجسته‌ی فتحعلی‌شاه

fatalishahنقش‌برجسته یا سنگ‌نگاره‌ی فتحعلی‌شاه در چشمه‌علی شهر ری با رنگ موی مشکی مخدودش شد. مدیر میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان می‌گوید: خوشبختانه رنگ قابل شست‌وشو بوده و قرار است کارشناسان از فردا عملیات پاکسازی و تثبیت نقش‌برجسته را آغاز کنند.
نوروز تقی‌پور درباره‌ی اتفاق رخ‌داده در نقش‌برجسته‌ی چشمه‌علی شهر ری به ایسنا گفت: اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری در فاصله‌ی نزدیکی از چشمه‌علی قرار گرفته است، بنابراین در سراسر روز به همراه یگان حفاظت در چند نوبت از آن بازدید می‌کنیم. تا پسین (:بعدازظهر) دیروز که بازدیدی از این مجموعه داشتم خبری نبود، اما هفت صبح امروز (دوشنبه ۶ اردیبهشت) در بازدیدی همراه یگان حفاظت، متوجه لکه‌های رنگِ سیاه روی نقش‌برجسته فتحعلی‌شاه شدیم.
او افزود: بررسی‌های نخستین نشان داد که رنگِ موی سیاه روی سنگ‌نگاره پاشیده شده است. ظاهرا کوشش کرده‌اند با استفاده از این رنگ حروف انگلیسی بنویسند. قوطی رنگ هم در محل رها شده بود. سریع آگاهی‌رسانی لازم را انجام دادیم و کارشناسان برای بازدید آمدند و قرار شد فردا (سه‌شنبه ۷ اردیبهشت) تیمی برای پاکسازی و تثبیت نقش‌برجسته مستقر شود.
تقی‌پور گفت: خوشبختانه از رنگِ اسپری یا رنگ‌های شیمیایی استفاده نشده و این رنگ قابل شست‌وشو است.
مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری به این نکته اشاره کرد که یک کانکس نیروی انتظامی در محل مستقر است و گفت: از نیروی انتظامی تشکر می‌کنیم، اما با توجه به استقرار شبانه‌روزی این ماموران در چشمه‌علی، کاش شاهد چنین اتفاقی نبودیم.
تقی‌پور درباره‌ی محافظت از این نقش‌برجسته قاجاری با توجه به طرح مرمت و حفاظت چشمه‌علی که قرار بود تا پایان سال ۹۹ به سرانجام برسد و تا کنون وعده‌های گوناگونی برای حافظت از آن داده شده است، یادآوری کرد: بحث‌های ما متمرکز بر دسترسیِ آسان به سنگ‌نگاره است، پیشگیری‌ها نیز باید بر این اساس باشد. پس از بررسی تیم کارشناسی و متخصصان، درباره‌ی شیوه حفاظت نیز تصمیم گرفته می‌شود که آیا شیشه نصب شود یا راه‌کار دیگری درنظر گرفته شود.
او درباره‌ی پیگرد قانونی فرد یا افراد مخدوش‌کننده این نقش‌برجسته گفت: با نیروی انتظامی مکاتبه کردیم. صبح امروز هم جلسه‌ای داشتیم. امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. قطعا شکایت می‌کنیم تا شخص یا اشخاصی که دست به چنین عملی زده‌اند پیگرد قانونی شوند.
مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری درباره‌ی شناسایی خاطی یا خاطیان توسط دوربین، گفت: متاسفانه در محدوده چشمه‌علی دوربینی وجود ندارد و نصب دوربین مداربسته یکی از مطالبات ما بوده است که امیدواریم در طرح ساماندهی و پاکسازی و تثبیت نقش‌برجسته چشمه‌علی این تجهیزات تامین شود.
تقی‌پور ادامه داد: محوطه چشمه‌علی در اختیار شهرداری است. بازدیدی هم به همراه مسوولان شهرداری منطقه ۲۰ انجام دادیم و قرار است طرح ساماندهی محیطی را با شهرداری پیش ببریم.
سنگ‌نگاره‌ی فتحعلی‌شاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه‌علی شهر ری ساخته شده است. روی نقش‌برجسته فتحعلی‌شاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و ۱۶ پسرش در اطرافش جمع شده‌اند. چشمه‌علی پیشینه‌ای هشت‌هزارساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آن‌چنان که باید محافظت نمی‌شود و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-08